Kitap

Villa Meçhul

Tom Robbins’in Villa Meçhul’unu okuduğunuzda insan doğasına ilişkin bütün “düz” yaklaşımları bir kenara bırakmanız gerekir.
Bir adam nasıl hem yardım faaliyetleri örgütleyicisi hem de uyuşturucu tüccarı olabilir, nasıl hem eski bir asker hem de anti militarist olabilir? Nasıl bir din adamı olup aynı zamanda cariyeleriyle çok farklı ve esrik deneyimler yaşayabilir? Tom Robbins’in kahramanları bunların hepsi olabilir hatta daha da fazlası. Villa Meçhul’de Vietnam Savaşı sonrası kayıplara karışan, daha doğrusu kendilerini bile isteye kayıp ilan ettiren üç Amerikan askerinin Laos’ta bir villada kurdukları yeni yaşam anlatılıyor. Ancak biri uyuşturucu paketleriyle havaalanında ykalanınca kayıp asker aileleri, CIA, polis, gazeteler ayağa kalkıyor. Evet bu askerlerin “kaybolmak” pahasına vazgeçtikleri bir yaşamları da var çünkü.
Tom Robbins kolay bir yazar değildir. Okunmasını kolay kılan şey dili çok kıvrak kullanabiliyor olması, şaşırtması ve inanılmaz espri yeteneği ile zihninizi ütüler gibi açabilmesi. Başka türlü bu kadar zıtlığı ve absürd olay örgüsü insanların “yerleşik değer yargılarına” çok ağır gelebilirdi.
Ha bir de kitapta Uzakdoğu mitolojisinden yarı hayvan yarı insan Tanuki ve ondan doğduğuna inanılan Lisa Ko adlı bir dansçı var ki, okumaya doyamıyor insan.
Tom Robbins /Ayrıntı Yayınları

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)