Mekan-Gezi

Fatih Karadeniz Pidecisi: 32 Yıl Sonra

Tam 32 yıl sonra… Doğrusu hatıralarla dolu bir buluşma oldu benim için. Fatih’te 57 yıldır aynı yerde Fatih Karadeniz Pidecisi. Ben ilköğretimi Oruçgazi İlköğretim Okulu’nda okudum. O zamanlarda ilköğretim diye bir şey yoktu, bizim okul pilot okuldu. Her gün Demirkapı’dan Fatih’e gelirdim, okul çıkışı da babam alırdı zaman zaman pide yemeye gelirdik. O zaman şimdikinin beşte biri kadar bir yerdi. İçeride bir taş fırın, sadece iki üç masa var. Sımsıcak Karadeniz pidesi gelirdi. Kapalı kıymalı tercih ederdim hep. Kağıt arasındaki tereyağını süre süre afiyetle yerdim.

Sonra babamı kaybettik, İstanbul’dan uzun yıllar ayrı kaldım. Bir daha da uğramadım Fatih Karadeniz Pidecisi’ne.  Ta ki geçen haftaya kadar….

Şimdi Fatih Karadeniz Pidecisi büyümüş, üst katı da var. Fırın sayısı ikiye çıkmış. Benim çocukluğumda orada çalışan usta hala orada. Ama sahibi olan amca uzun bir ömrün ardından vefat etmiş. Şimdi oğlu işletiyor.

karedeniz-yumurtaliKaradeniz Pidecisi’ne gidince biraz sıra beklemeniz gerekebilir. Çünkü müdavimleri fazla. Önce peynirli yumurtalı yuvarlak pideyi tattım. Bol tereyağıyla tam da kahvaltıya yakışacak bir pide bu. Dört çeşit Karadeniz peyniri karışımıyla yapılıyor.

Ardından ıspanaklı, açık kıymalı, kapalı kıymalı ve kavurmalı peynirli pideyi tattım. Kapalı pidenin tadı hiç değişmemiş. Üstünü kesip bandıra bandıra yemesi çok keyifli.

karadeniz-pideleriBurada pide yanında çatal bıçak verilmiyor. Elinizle dalın diye. Zaten pidenin tadı da öyle çıkıyor.

Pidenin yanında limonata içtim ve ardından da bol fındıklı Hamsiköy sütlacını denedim. Sütlaç serin serin, bol da fındıklı olunca tadına doyum olmadı doğrusu.

Pide olarak kapalı kıymalı pideyi öneriyorum. Kavurmalı pidenin düşkünleri için buradaki kavurmalı biraz zayıf gelebilir. Ispanaklı da güzeldi ama ben pidede et severim. Dolayısıyla iyi bir vejetaryen alternatif diyelim.

kiymali-pideFatih Karadeniz Pideci’sinin fiyatlarını biraz pahalı buluyorlarmış. Okuduğum yazılardan ve yorumlardan bunu çıkardım. Elbette daha ucuz seçenekler değerlendirilebilir ama malzeme kalitesi, ortamın oturmuşluğu, odun ateşinde pişmesi, tüm malzemelerin Karadeniz’den gelmesi gibi unsurları göz önüne alırsak makul diyebiliriz. Sonuçta bir burger de 30 TL. İyisini yemek istiyorsanız…. Bu kadar pideyi nasıl mı yedim? Tabi ki yalnız değildim. Toplamda sadece bir pide yemiş oldum. 🙂

Tanışırız elbet. :)

4 Comments

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)