Mekan-Gezi

Sakatat Sevenlere: Yan Meyhane

Roxy Club’un yanında olduğu için adı Yan Meyhane… Klasik meyhane menülerinden çok farklı menüsü ve burada yemek yedikten sonra Roxy’ye ücretsiz giriş fırsatıyla burası için yeni nesil bir meyhane demek yanlış olmayacak.

Zaten mutfakta da gencecik iki aşçı var. Üstelik sakatat pişirmeyi çok seviyorlar anlaşılan. Çünkü burada sakatatların menüde özel bir yeri olduğunu gördüm. Ama sakatat derken Arnavut ciğeri aramayın mesela. O yok! Neden mi? Çünkü heryerde olduğu için yapmamayı tercih ediyorlarmış.

tamam4 20.23.57Yan meyhane özel lezzetleri ile meyhane kültürünü yeni nesil meyhaneciliğe taşımış. Başlangıçlardan Girit ezme tapenade ile birlikte sunuluyor. yanında çıtır çıtır cipsiyle götürün gitsin. Olay bir lezzet! Roka püreli marine hamsi ,fava, pastırmalı humus ve midyeli bombay fasulye pilaki de çok başarılı.

Lakerdayı kesinlikle ve kesinlikle klasik sunumunda sevdiğim için tek beğenmediğim o oldu diyeyim, ama lakerda kötü olduğundan değil. Bence sade olarak ve yanında kırmızı Erdek soğanıyla sunulması yeterli.
Ara sıcak olarak, hafif acı bir dip sosla sunulan tempura hamsi iledana hıngal yedik. Dana hıngal (hingel) inanılmaz bir lezzet. Kokoreç de çok lezizdi.

tamam3 00.37.40Burası sakatat menüsüyle öne çıkacak, fark yaratabilecek bir mekan dedim ya, kağıtta dana yanak söğüş karşısında ne demeliyim bilmiyorum. Fotoğraf çekmekle vakit kaybetmeden hemencecik sıcak sıcak yememiz önerildi. Söz dinledim tabi ki!

tamam1 20.23.57Balık olarak minekopun tadına baktık. Burada her günün alışverişi o güne özel yapılyor, yani sakatatçıda, balıkçıda, manavda ne varsa sofraya da o geliyor. Alışverişi de bizzat aşçı arkadaşlar yaptığı için beğenmedikleri hiç bir şeyi almıyorlarmış. Dolayısıyla menüde ufak tefek değişiklikler olabiliyor.

Benim için günün efsanesi uykuluktu. Zaten çok severim kendilerini. Ardından da kirece yatırılmış tahinli kabak tatlısıyla final yaptık.

tamamFonda Zeki Müren, Birsen Tezer… Bir de o rakı açılır açılmaz nasıl güzel koktu anlatamam. Bu kadar büyük rakıyı da ilk kez Yan Meyhane’de gördüm. Rayihası inanılmazdı. Bilmiyorum belki de ben rakıyı çok özlemiştim.

tamam-yanYan Meyhane çok büyük bir mekan değil. Pazar ve pazartesi günleri kapalı. Müdavim olunabilecek bir yer. Rezervasyon yaptırmadan giderseniz hafta sonu sorun yaşayabilirsiniz. Rezervasyon telefonu da burada: 0212 2491283

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)