Mekan-Gezi

Parole: Suriye Pasajının Büyüsü

8 Mart akşamı Parole İstiklal’in konuğuyduk. Doğrusu İstiklal Caddesi üzerinde gece yürüyüşüne başka bir perspektiften bakmamı da sağladığı için çok özel bir gece olduğunu söylemeliyim.
Metronun Şişhane çıkışına yakın bir konumdaki Suriye Pasajı’nın sol zemin katında yer alıyor Parole. Ama üç katta da hizmet veriyor. Bar, restauant ve lounge…

parole-yemekSuriye Pasajı’nı anlatmaya gerek var mı? İstiklal Caddesi’nin en özel yapılarından biri. Devasa büyüklüğüne rağmen insanı ezmeyen mimarisi, ferahlığı, detaylardaki görkemi… Parole İstiklal’e girince binanın başka özelliklerini de keşfetme olanağı buldum. En çok da karkas tavana bayıldım. Zamanında Türkiye’de bu kadar uzun döküm demir dökecek atölyeler bulunmadığı için Alman demiryolu raylarının kullanılığı bu tavanlar hala depreme en dayanıklı sistemlerden biri. Üstelik çok da estetik…
Parole İstiklal’in içindeki ağaç gövdesi de görülmeye değer.

Parole İstiklal’in işletmecisi Serdar Bey ve Şef Cavit Ünal başta olmak üzere tüm ekip tarafından özenle ağırlandık. Servisin bu kadar özenli olması bize özel değildi çünkü diğer masalar da da aynı hassasiyeti gördüm.
Şefimiz o akşam için bize özel ekmekler hazırlamıştı. Tam buğdaylı, kimi kuru meyveli, kimi kuruyemişli ekmeklere bayıldık. Aynı zamanda da ekmek yapımıyla ilgili güzel tüyolar edindik. Bu tüyoları Cavit Ünal’ın Adım Adım Ekmek kitabından öğrenebilirsiniz. Ben de en kısa zamanda bu kitabı edinip evde ekmek yapmanın keyfine erişmek istiyorum.

Parole İstiklal grup yemekleri için çok uygun. En alt katta bir bar konsepti var. Gündüz burada kahve içip tatlı yemek keyif. Orta kat daha çok iş yemekleri için uygun olabilir. En üst katta da İstiklal’in koşuşturmasını izleyerek yemek yiyebilirsiniz. Burada antika bir kapının renovasyonu ile imal edilen camlı sehpayı ve antika dolabı görmenizi de özellikle öneririm.
parole-pizzaParole İstiklal’in menüsü çok çeşitli. Dürüm, kebaplar, pizza çeşitleri, salatalar, tatlılar, et yemekleri… Burada Cuma ve Cumartesi akşamları DJ performansına da tanık olabilirsiniz. Ayrıca gece 01:30’a kadar içki servisi devam ediyor.

Hafta sonları Parole İstiklal’de açık büfe brunch da mevcut ve fiyatı 20 TL. Denemeye değer.

Yemek sonunda dondurma eşliğinde hurma ve tahinli tatlı yedik. Çaylarımızı içtik. Çay olarak ne kullandıklarını sormayı unuttum ama gerçekten çok lezizdi.

parole-durumBlogger dostlarım Sibel Yalçın, Dilekita , Selma Mollaoğlu ve beni bu anlamlı günde misafir ettikleri için, İşletmecisi Serdar Bey’e, Şef Cavit Ünal’a, sosyal medya yönetimini gerçekleştiren İsmail Bey’e ve Konuşan Kalem’e çok teşekkür ederim…. Konuşan Kalem’ iki kere teşekkür etmek lazım aslında. Çünkü bütün akşam bıkmadan üşenmeden en iyi kadrajı yakalayabilelim diye ışık teknikerimiz olmayı kabul etti.

Rezervasyon ve bilgi için Parole İstiklal’in Instagram hesabını takip edebilirsiniz.  www.instagram.com/paroleistiklal

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)