Genel,  Stil

Pantone 2019: Canlı Mercan

*Pantone nedir, derseniz yazının altında bir bilgi notu olarak var. 

Biz şimdi vakit geçirmeden 2019’in rengine geçelim. Living Coral, yani canlı mercan rengi. Bu renge çok çok çok mutlu oldum çünkü Stilika’yı kurarken tema rengi olarak neredeyse hiç değiştirmediğim renge çok yakın bir renk. 

Canlı mercan rengi bize çok güçlü bir mesaj veriyor. Dünyanın, önüne geçsek anında ezileceğimiz kalabalığında bir parça kenara çekilmeye, özellikle de sosyal medyanın günlük yaşamımıza müdahalesinde kendimizi korumaya ihtiyacımız var. İyimser, neşeli, açık fikirli bir yaklaşıma kavuşmamız, karamsarlığı üzerimizden atmamız gerekiyor. İşte canlı mercan tam da bunları vadediyor. 

Bu doğal renk çok iç açıcı ve kesinlikle ağırbaşlı değil. Kolay bir renk gibi görünüyor ama en güzel mercan resiflerine ulaşmak için okyanuslara açılmak gerekir. Dünya her geçen gün biraz daha kirlenirken tehlike altında olmayan bir mercan resifinde bu rengi bulduğumuzda şanslı hissedebiliriz. Tıpkı zor bir günün ardından kendimizi rahat kanepemize atıp, sıcak bir çay içmek gibi, ya da kalabalık bir ortamda dışarıdan anlaşılamaz bir zorluk yaşarken size gülümseyerek uzanan bir yardım eli gibi. O kadar hayatın içinde, o kadar doğal ve sıcak. Gösterişten uzak ama dışa açık bir renk mercan.  Baskıdan ve dayatmadan uzak, sıcak ama yakmayan, mesafesini içtenlikle koruyabilen, mahremiyetimize saygı duyan bir renk. Galiba bunca zorbalık içinde buna çok ihtiyacımız var. 

Canlı mercan rengi moda dünyasının sevdiği renklerden biri. Bu yıl özellikle çanta, ayakkabı gibi aksesuarlarda sıkça Görebiliriz. 

Rüya gibi…
Özellikle yaz makyajında bizi mercan tonları bekliyor. Buna kimin itirazı olabilir ki?
Ve saçlar. Mercan ışıltısı fikrini seviyorum. 

Pantone Canlı Mercan (Living Coral) 16-1546 kod numarasına sahip.

CMYK // C:0 M:71 Y:58 K:0

RGB // R:255 G:111 B:97

Uluslararası Renk Enstitüsü Pantone her yıl bir renk belirliyor ve o rengin her yerde ön plana çıkacağını öngörüyor.

*Pantone, renklerin kod numaralarıyla yer aldığı evrensel bir renk kataloğudur ve Pantone Colour Formula Guide 1164 tire renk içerir. Bunların baskıda nasıl görüneceği ile ilgili bilgileri de içerir. Pantone A.Ş 1950 yılında ticari amaçla bu işe başlayan bir şirkettir. PMS (PantoneMatchingSystem) standart bir renk anahtarının üretimini üstlenmiş ve renk uyumunu yakalayarak grafikerler ve matbaacılar tarafından 1164 renk içeren kataloğu kabul görmüşlerdir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)