Makyaj

Makyaj Fırçalarınız Temiz mi?

Makyaj yaparken en büyük yardımcılarımız olan makyaj fırçalarının temizliği çok büyük önem taşıyor. Temizlenmeyen fırçalarda zamanla bakteriler çoğalıyor ve bakteri dolu fırçalar ciltle temas ettiklerinde lekelenmelere, sivilcelere hatta yaralara yol açabiliyor. O yüzden periyodik olarak temizlenmeleri çok önemli. Ama temizlikte dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Makyaj fırçalarına uygulanacak sert bir temizlik ve yanlış temizleyiciler fırçanın kıllarının kırılmasına, sertleşmesine ve kopmasına neden olabilir. Ayrıca değişik renklerin bulaştığı fırçalar bir süre sonra etkili bir makyaj için gereken verimi sağlamazlar. Çok pahalı olan makyaj fırçalarını uzun süre sağlıklı bir şekilde kullanmak için hassas ve doğru bir temizlik yapılmalıdır

Makyaj fırçaları çok değişik malzemelerden imal edilirler. Doğal kıl fırçalar genellikle keçi kılından ve sincap kılında yapılırlar. Bu hayvanlarının kıllarında çok fazla partikül bulunur ve özellikle pudra makyaj ürünlerini çok iyi tutarlar. Sentetik kıllardan yapılan fırçalarında ömrü uzundur ama bükülmemeleri ve iyi saklanmaları gerekir. İster hayvan kılı ister sentetik olsun fırça temizliği kolay bir şekilde yapılabilir.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Avucunuza bir parça zeytin yağı dökün ve temizlemek istediğiniz fırçayı yuvarlak hareketlerle yağlı avucunuzda gezdirin. Fırçadaki boya kalıntılarının elinize bulaştığını göreceksiniz. Eğer fırçanız çok kirliyse bu işlemi iki defa tekrarlayın. Fırçanızı beş dakika kadar bu şekilde yağlı bırakın ve daha sonra anti bakteriyel sıvı sabunla ılık su altında kıllarına zarar vermeyecek şekilde yıkayın. Yumuşak bir havlunun üzerinde kurumaya bırakın.

Zeytinyağı ve anti bakteriyel sabunla yıkadığınız fırçanın hijyeninden yine de tam emin olamıyorsanız, bir bardak suya iki damla sirke damlatın ve fırçanızı beş dakika sirkeli suda bırakın. Daha sonra durulamadan kurumaya bırakın. Makyaj fırçalarınızı temizlemek için özel fırça temizleyici solüsyonları da kullanabilirsiniz. Sprey şeklindeki bu solüsyonlar özellikle eye-liner fırçası gibi ince fırçaların temizliğinde çok pratiktir.

Makyaj Fırçaları Nasıl Kullanılmalı ve Korunmalıdır?

Çok zor gerekli durumlarda bile makyaj fırçanızı başkasının kullanmasına izin vermeyin ve siz de başkasının fırçalarını kullanmayın. Bu durumlarda bir parça pamukla makyajınızı tamamlayın.

Çantanızda taşıdığınız makyaj fırçalarını özel kaplarında, uçları kapalı olarak taşıyın.

Makyaj yaptığınız yerde fırçalarınızı herhangi bir yüzeye koymayın. Bir bardak ya da kalemlik gibi fırçanın kıllarının havada kalacağı çözümler bulun. Genişçe bir vazoya çiçek süngeri ya da boncuklar koyup fırçalarınızı buna saplayabilirsiniz. Bu şekilde çok dekoratif bir görüntü de elde edebilirsiniz.

Kapalı şekilde sakladığınız fırçaları zaman zaman çıkarıp havalandırın. Fırçalarınızın nemli ve ıslak kalmamasına özen gösterin.

 

Tanışırız elbet. :)

One Comment

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)