Gelin

Mükemmel Bir Düğün İçin 10 Altın Kural

Herkes düğününün çok özel olmasını, hiç bir aksilik yaşanmadan geçmesini ister. En iyi düğün organizasyonları için altın değerinde 10 ipucunu sizin için derledik:

1- Kişiye Göre Oturma Düzeni

En yakın arkadaşınızın erkek kardeşi ile kuzeninizin kayınvalidesinin ne gibi bir ortak yönü olabilir? Düğününüzün sıcak ve samimi geçmesini istiyorsanız en başta eğlenceli masalar ve oturma düzeni yaratın.

2-Herkesin Damak Zevkine Uygun Menü

Açık büfe mi, yoksa fiks menülü bir düğün mü diye kararsız kaldıysanız, önce düğününüzün konseptine ve nasıl bir hava yaratmak istediğinize karar verin. Açık büfe samimidir, isteyen istediğini seçer. Fiks menü biraz daha resmidir ve önünüze yemek geldiği için genellikle masada uzun zaman geçirmeyi gerektirir. Yaşlılar ve çocuklar için fiks menü daha rahattır.

Hangisini tercih ederseniz edin çocuklar, vejetaryenler ve alerjik rahatsızlıkları olanlar için alternatifler yaratmayı ihmal etmeyin.

3- Limitsiz Eğlence İçin İyi Müzik

Her zevke hitap eden müzikler yapan bir DJ ya da müzik grubu seçmek isabetli olacaktır. Müziğin ritmini bu konuda deneyimli bir ekip kontrol edebilir. Gelin ve damat kendi zevklerine göre bir playlist oluşturmaya çalışsa da genellikle bu listeler geceyi kurtarmaya yetmez ve tempoyu da düşük tutar. O yüzden bir düğünde müzik mutlaka  profesyonellere teslim edilmeli. Gecenin temposu düğününüzün ileride nasıl hatırlanacağını da belirler.

4- Çocukları Unutmamak Lazım

Çocuk sayısı çok ise palyaço, sihirbaz ya da animatör ayarlamak isabetli bir hareket olacaktır. Çocuklar için salonun bir köşesinde ayrı bir yer de düzenlenebilir. Böylece hem ebeveynler çocuklarını rahatça gözleyebilir, hem de çocuklar eğlenceli bir akşam geçirebilir.

5- Düğünde Rahatlama Köşesi

 

Düğününüzün yapılacağı yerde mutlaka sizin için ayrı, misafirleriniz için ayrı bir dinlenme yeri planlanmalı.

6- Her Şey Kontrol Altında Olmalı

Düğün sırasında her şeyin yolunda gitmesini, hiç bir detayın unutulmamasını istiyorsunuz. Mekanın dekorasyonu tamam olabilir ama mekanın dışında da mutfağın durumu, tuvaletlerin temizliği, otopark durumu, vestiyer gibi ayrıntılar planlanmalı.

7- Sürprizler Düğüne Renk Katar

Konuklarınızı eğlendirirken şaşırtacak sürprizler organize edin. Sıradan bir düğünü herkes yapar. Birkaç parlak fikirle, masalsı detaylarla düğünler başka bir boyut kazanır. Bu sürprizlere konukları da dahil edebilirseniz düğününüz geçekten unutulmaz olacaktır. Hayal gücünüzü kullanın.

8- Güvenliği İhmal Etmeyin

O kadar eğlence ve danstan sonra içkili ve yorgun konukları evlerine bırakacak taksi ve araçlar da önceden düşünülmelidir. Bir servis kiralamak da akıllıca olabilir. Düğününüze gelen konuklarınız gece eve nasıl döneceklerinin kaygısını ne kadar az taşırlarsa o kadar çok eğlenirler.

 

9- Düğünden Bir Gece Önce

Aylar önce hazırlıklara başlamanıza rağmen son gece hiç bir şey yetişmeyecektir. Ne fena değil mi, ertesi gün evleniyorsunuz ve her şey yarım yamalak. Bu durumda yakın arkadaşlarınızın yardım taleplerini geri çevirmeyin. Bırakın sosyal ilişkileri son dakika onlar halletsin. Siz son bekar gecenizde sıcak bir küvete girip rahatlayın, bitki çayları için ve güzel bir uyku çekin. Tüm heyecanınıza rağmen!

10- Düğün Stresi Yaşamamak İçin Bir Düğün Organizatörü İle Anlaşın

“Kendim her şeyi zevkle yaparım” diyenlerdenseniz belki organizatör fikrine sıcak bakmayabilirsiniz ama bu yanılgıya düşmeyin. Başkasının düğününü organize etmek çok eğlenceli olsa da kendi düğününüzü organize etmek sizde gereksiz bir telaş ve gerginlik yaratacaktır.  Bırakın tüm işleri sizin istekleriniz doğrultusunda bir organizatör gerçekleştirsin, siz de hayatınızın bu en özel gününün tadını çıkarın.

Kış ayları yaklaşıyor: Eğer kış gelini olacaksanız bu yazımızı okuyabilirsiniz:

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)