Bakım ve Sağlık

Kadınların Kabusu Vajinusmus


Ülkemizde çok fazla kadının yaşadığı bir sorun olmasına rağmen vajinusmus nedir? sorusuna pek de doğru cevaplar verilmez. Çoğu kişi vajinusmusu korku yüzünden cinsel ilişkiye girememek olarak tanımlar. Korku duygusunun etkisi olsa da vajinusmus kökleri çok daha derinlerde olan ciddi bir problemdir ve tedavi edilmediğinde kadınların hayatını zehir edebilir, ilişkileri bozabilir.

Vajinusmus tıbbi olarak vajina çevresi kaslarının istem dışı şekilde, cinsel ilişkiyi zorlaştıracak ya da izin vermeyecek şekilde kasılması olarak tanımlanabilir. Bu kaslar gerçekten güçlü kaslardır. İstem dışı kasılmalar gerçekleştiğinde cinsel ilişki sırasında kadın çok ağrı çekebilir ya da cinsel birleşme imkansız hale gelebilir. Çok gerekli durumlarda kas gevşeticiler kullanılarak rahatlama sağlansa da ve çeşitli masajlar, egzersizler uygulansa da vajinusmus problemi psikolojik bir sorun olduğundan psikoterapi yöntemi ile çözülmelidir. Vajinusmus tedavisinde en iyi sonuç veren yöntem budur.

Vajinusmus problemi tutucu kültürlerde veya cinsel istismara uğramış kadınlarda daha sık görülmektedir. Kız çocuklarının küçüklüklerinden itibaren yetiştiriliş tarzları vajinusmus vakalarında artışa neden olmaktadır. Bir kız çocuğuna sürekli olarak erkeklerden korunması gerektiği, bekaretini kocasına saklamasının önemli olduğu anlatılır ve cinsellikten hem çok ayıp hem de pis bir şey olarak bahsedilirse bunun etkileri bir ömür boyu devam edecektir. Genellikle kız çocuklarına cinsel ilişkiler bir çeşit “kullanılma” olarak gösterilir. Erkeklerin kadınlardan yararlanmaya çalıştıkları ve bunun ne kadar kötü sonuçları olduğu sürekli olarak anlatılır. Bu şekillenişle büyüyen kız çocuğu için cinsellik elbette ki onurun kırılması, zedelenme, yaralanma , kullanılma ile eş anlamlı hale gelecektir. Bunun daha derinlerdeki etkisi ise vajinusmus olabilir. Bilinçaltına yerleşen kaygı ve korkular kendini şiddetli bir kasılma ile ortaya koyabilir.

Aynı şekilde cinsel istismara uğramış ve cinsel istismar korkusunu çok yakından yaşamış kadınlarda da vajinusmus daha sıklıkla görülmektedir. Annesi şiddet gören kız çocukları da vajinusmusa daha yatkındır. Tüm bunlar ele alındığında vajinusmus nedir sorusunun cevabının sadece kasılma ile ilgili olmadığı açıkça anlaşılmaktadır.

Vajinusmus tedavisi sorunun kökenlerine inerek kadının bilinçaltında yatan ve onu bir şekilde etkilemiş olan sebepleri bulup çıkarmaya dayanır. Psiko-terapi esnasında kadının duygu ve düşünce dünyası yeniden yapılandırılarak bir sistematik içinde onu etkileyen anılar, deneyimler ortaya çıkarılır. Tek ya da çoklu sebepler ortaya konarak bunlarla baş etmenin yolları aranır. Bu terapiler oldukça ciddi seanslardır ve vajinusmus tedavisinde olumlu sonuç vermektedir. Kişinin sadece korkularla değil, kültürel şekillenmeyle de bu sorunu yaşıyor olabileceği göz önünde tutulmalıdır. Hangi sosyal konumdan olursa olsun bu sorunu yaşayan her kadının mutlaka yardıma ihtiyacı vardır ve soruna bu açıdan yaklaşılması gerekmektedir.

Vajinusmus probleminin çözülmesi esnasında eşlerin bu konuyu birbirleriyle konuşmaları, cinsel hayatlarında bir takım değişikliklere gitmeleri de yerinde bir tavırdır. Erkek partner bu problemin çözümü esnasında eşine karşı anlayış ve sabırla yaklaşmalı ve bunun özünde psikolojik bir sorun olduğunun bilincinde olmalıdır. Gerekirse çoklu psikoterapi uygulamaları da düşünülebilir. Erkek partner vajinusmusun temelinde kendi varlığı veya davranışları yatmıyorsa sorunu kişiselleştirmemeli ve eşine destek olarak vajinusmus tedavisine olumlu katı sağlamalıdır. Bu konuda uzman psikoloğun uyarı ve tavsiyelerini dikkate almak yerinde bir davranış olacaktır.

Vajinusmus tedavisinin en kritik aşamalarından biri de kişinin iç dünyasını açarken kendini rahat ve güvende hissetmesidir. Kişi bu tedavi sürecinde vajinusmus nedir sorusunun cevabını da bulacaktır. Bir duygu yapılandırması yaşanacağından bu süreç mutlaka işinin uzmanı bir psikolog tarafından yönetilmeli ve psiko terapi aksatılmadan, yarım bırakılmadan vajinusmus tedavisi tamamlanıncaya kadar devam ettirilmelidir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)