Genel,  İlişkiler

Kamasutra Tarihi Hakkında

Kamasutra kelimesi Hint dilinden gelen ve iki ayrı kavramın birleşmesiyle oluşan bir kelimedir. Kama kelimesi zevk sutra kelimesi ise kitap anlamına gelmektedir. Bizdeki adıyla zevk kitabı olarak nitelendirebileceğimiz aslen Hindistan kökenli bir yaşam biçimidir.

Cinsel yaşamı, ayakta tutan ve cinsel birleşmede bireylere farklı tatlar alması için oluşturulan bir seçenek niteliğindeki bu Kamasutra yani zevk kitabı günümüzde de hala güncelliğini korumaktadır.

Cinsel birleşmedeki hazzı arttırması amacıyla 3. yüzyılda Hint bilge Mallanaga Vatsyayana tarafından oluşturulan ve cinsellik adına ilk öğreti kitabı olmak özelliği ile karşımıza çıkan Kamasutra kitabı ve kamasutra pozisyonlarına günümüzde artık rahatça ulaşmak mümkün.

Bir rivayete göre Kamasutranın ortaya çıkışı Tanrı Shiva ve karısı Parvati’nin cinsel birleşmelerinin ayrıntılarının ve pozisyonlarının kaydedilerek günümüze kadar gelmiştir. Felsefi olarak değerlendirildiğinde de Hint filozoflarına göre yaşam dört ana maddeden oluşur. Bunlar; Darma, Kama, Kama ve Moksha’dır. Yani dinsel erdem, zenginlik, zevk ve günahlardan kurtulmadır. Ve yine bu felsefeye göre insan, bebeklikten yaşlılığa kadar süregelen bu gelişim sürecinde bu aşamalardan geçer.
Ünlü bilge Vatsyayana’ya göre birey önce yaşamını nasıl kazanacağını öğrenmeli sonra cinsel tatmin ve zevke erişmelidir. Bu kavramlar bir bütündür ve biri diğerinden ayrı düşünülmemelidir. Haz duyma, zevk yapma kitabı olan Kamasutra pozisyonlarına baktığımız zaman bunun 7 bölüm ve 36 ayrı pozisyondan oluştuğunu görürüz. Zorluk derecelerine göre değişkenlik gösteren bu pozisyonları yapmakta erkek – kadın uyumuna göre de farklılıklar gösterir. Kamsutra içeriğinde ayrıca toplumsal ve sosyal durumlar, cinsel birleşme, evli çiftlerin cinsel hayatları, kadın ve erkek cinsellikleri, kadının erkekler üzerindeki etkisi, erkeğin kadınlar için nasıl daha çekici halde olabileceği gibi konular da detaylı bir biçimde yer alıyor. Ayrıca erkeğin bir kadını nasıl etkileyebileceği, kadınların düşünceleri ve tutumları, farklı sarılma biçimleri gibi konu başlıklarına da değiniliyor. Bu zevkin kitabının son bölümünde ise kadın – erkek çekicilik artırma amaçlı oluşturulan yemek tariflerine yer verilirken vücut dilini nasıl konuşturacaklarına da özenle değiniliyor.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)