İş Fikirleri

Vergiden Muaf Esnaf Belgesi Nedir? Nasıl Alınır?

Evden el işi ve ev yapımı ürünler satan kadınlar Esnaf Muafiyet Belgesi ya da diğer adıyla Vergiden Muaf Esnaf Belgesi almaya hak kazanabilirler. Günümüzde geçim zor. Hemen herkes iş hayatının dışında da alternatifler yaratmaya, B Planı oluşturmaya çalışıyor. Ancak bunu yaparken çeşitli zorluklarla da karşılaşıyor. Ürününü nasıl satacak? En ucuz şekilde kargodan nasıl yararlanacak? Kapıda ödeme ile kargo yollayabilecek mi?

 Diğer taraftan müşterileri de ödeme konusunda güven hissetmek istiyor. Ticari olmayan şey alırken kredi kartı kullanamıyor. Hesaba para yatırıp dolandırılmaktan da korkuyor. Geriye en güvenli yöntem olarak kapıda ödeme kalıyor.

İşte Vergiden Muaf Esnaf Belgesi evden iş yapan kadınların en çok bu noktada işine yarıyor. Bu belgeyi alarak kargo şirketleriyle kapıda ödeme anlaşması yapabilir, ürününüzü sattığınızda müşterilerinize kapıda ödeme avantajının da olduğunu söyleyebilirsiniz. Emin olun kapıda ödeme var demeniz güvenilirliğinizi bir anda arttıracaktır.

Esnaf Muafiyet Belgesi Nasıl Alınır?

Nüfus cüzdanınızla birlikte bağlı bulunduğunuz Vergi Dairesi’ne gitmeniz yeterli. Orada el işi ürünler yaptığınızı ve arkadaş, eş dost çevrenize sattığınızı beyan edip vergiden muaf esnaflık belgesi almak istediğinizi söylüyorsunuz. Size bir form verecekler. O formu dikkatlice doldurun. Daha sonra bir hafta içinde evinize bir müfettiş gelecek. Müfettişin gelme sebebi, o evde oturduğunuzu kesinleştirmek ve yaptığınız el işlerini görmek.

Bu yüzden müfettişi beklerken mutlaka el işlerinizi ortaya çıkarın. Müfettişin sorularını net şekilde yanıtlayın. Görüşme bittiğinde müfettiş size hangi gün Vergi Dairesi’ne gelmeniz gerektiğini de söyleyecek. Onun söylediği gün gidin. Eğer kabul edildiyseniz belgenizi verecekler.

Tüm bu işlemler ücretsizdir ve Vergiden Muaf Esnaf Belgesinin 3 yıl geçerliliği vardır.

Bu belge ile yıllık 18 bin TL’ye kadar el emeğinizden kazandığınız para vergiden muaftır. Ayrıca bu belgenin fotokopilerini kargonun üzerine iliştirerek tıpkı ticari kargo yollar gibi kapıda ödeme sistemini de kullanabilirsiniz.

Burada en önemli şey yaptığınız ürünün el emeği kapsamında olmasıdır. Umarız bu yazı işinize yarar. Bu belge ile ilgili olarak http://stilika.com/instagramdan-nasil-para-kazanirim-2/ yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz. Yorumlarda bu belgeyi alan okurlarımızın deneyimleri de var.

Bol kazançlı günler.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)