Stil

Tesettürün Stil Sahibi Tasarımcısı: Aybikestil

İlk kapandığımda çok zorlanmıştım. İçi geçmiş takımlar, tuhaf, her yerinden fiyonk  fışkıran etekler, elbiseler… Halimi varın görün siz tahmin edin. O mağaza senin bu mağaza senin gezer,eli ayağı düzgün birşeyler arardım. İşte o arayışların birinde, Facebook’ta Aybikestil diye bir sayfa buldum. İnceledim,inceledim,inceledim… Dedim işte bu hem stil,hem kendine has hem de tesettüre yakışır. En en büyük bir diğer artısıda birbirinin kopyası, abuk  kıyafetlere verdiğimiz paranın çok altında, ulaşılabilir olması.. Birde bir Instagram hesabı var ki tam bakmalık! Zevkli tasarımları, aşık olunası tasarımlarını paylaştığı @aybikestil hesabını zevkle takip ediyorum. Sizlere de göz atmanızı tavsiye ediyorum.

Stilika’da yazmaya başladığımdan beri kendisiyle röportaj bahanesiylede olsa iletişime geçmek, iki kelam etmek istemiştim. Eh nasip oldu çok şükür. İşte Stilika’da ilk röportajım Aybikestil markasının stil sahibi tasarımcısı Aybike Şimşek’le yaptığım röportaj..

Önce Aybike Begüm Şimşek’i tanıyalım. Kimdir Aybike?

– Aybike Begüm Şimşek;

26.04.1987 Üsküdar’da doğmuş olup, Kayserilidir. Tercüman Koleji’nden sonra; Cağaloğlu Anadolu Meslek Lisesi “Grafik” bölümünü bitirip, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik bölümünü birincilikle kazanmıştır. Reklam ajanslarında “Grafiker” olarak çalışmaktayken, manevi sebeplerden dolayı ayrılıp bir müddet evde özgün takı tasarımları yapmıştır. Takılardan sonra kendi giydiği kıyafet kombinlerini paylaşarak 5 sene içerisinde kendi markasını oluşturmuştur.

Aybike’nin bir günü nasıl başlıyor, neler yapıyor gün içerisinde?

– Aybike, sabah ortalama 9’da kalkıp günlük kombinini oluşturup, caddede fotoğraflattırdıktan sonra tasarım ofisi ve aynı zamanda atolyesi olan showrooma geçer ve akşama kadar da kumaş ve modellerde kendini kaybeder. Onun için sadece Pazar dinlenme günüdür. Onda da iki tane kombinini yapıp takipçileriyle paylaşmadan geçemez. Ve artık azar günü de yorgundur.

Aybike neler yapar? Nelerden hoşlanır?

– Aybike, tasarımın ve yeniliğin her daim takipçisi ve üreticisidir. Yeni tasarımlar oluşturmak ve markayı ilerilere taşımak için yoğun olarak çalışmaktadır.

Bunun yanında da; buz pateni, tenis ve yüzme ile ilgilenir.

Markanız Aybikestil en yaratıcı,şık ve kullanım açısından en yüksek performansı veren marka olarak biliniyor. Nasıl başladınız? Neler yaptınız? Serüveniniz..

Marka serüvenine gelirsek de; çok zorlu, engebeli arazi modu olarak adlandırabiliriz. Sıfırdan şirket yapılandırmak zaman içerisinde oluştu.

Tamamen sistemi her aşamasıyla oluşturmak için yıllarca geceleri uykusuz geçti.

Reklam grafiğinden tekstil sektörüne dikey geçiş yapmak kolay değildi. Bu benim sağlığıma, ve daha birçok şeye maloldu, ama sonunda “aybikestil” doğdu.

‘Aybikestil’ markası nasıl gidiyor? Kat ettiğiniz yoldan memnun musunuz?Yola çıktığınızda kurduğunuz hayallere yaklaştınız mı?

– Markamın nasıl gittiğini dışarıdan bakanlardan öğrenmemiz gerekli. Ben üretici kısmıyım objektif bakmam imkansız, o benim büyüyen bebeğim. Ama 5 sene önce hayalini bile edemediğim yerdeyim, bu da bir gerçek.

Hedefiniz/Misyonunuz?

– Hedefim; tesettürlü ama salaş, dinamik giyinerek de nasıl yaşanabileceği. Artık tesettür kitlesi herşeyin farkında. İlk bol kıyafetleri yaptığımda herkes alay etmişti ama şimdi modellerim tüm küçük butiklerde. En iyi kumaşı, en iyi atolye ve dikişle birleştirip günlük kullanıma uygun ve her bütçeye göre kıyafetler yapmaya çalışıyoruz. Teslim süremizi en aza indirip, müşterileri memnun etmek için 7 kişilik ekiple titizlikle çalışıyoruz.

Bir de bunlara ek olarak en sevdiği marka;Dice Kayak. En sevdiği tasarımcı Elif Cığızoğlu olan Aybike’nin çıktığı yol umarım onu en mutlu ettiği limana ulaştırır. Ne diyordum? Her zaman,her şartta Stil Kalın!  Ve beni takip etmeye devam edin.

Stilika olarak bu güzel röportaj için Aybikestil’e çok teşekkür ederiz.

alışveriş sever-ürün inceler-cilt tipi: normal-saç tip:kuru-gezmeyi sever-İstanbullu-yürüyüş yapar-sade kahve-çılgın-ekonomik-deneysel-evli-konuşkan-iyi dinleyici-arkadaş canlısı-hafif kaçık

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)