Genel,  Mekan-Gezi

Antep Gurmesi

Merhaba, uzun zamandır yoğun işlerim ve yeni girişimim nedeniyle pek dışarı çıkmazken nihayet bir yıl kadar önce verdiğim sözü yerine getirmek için Antep Gurmesi’ne gittim. Söz dediysem Antep Gurmesi’nin tatlı sahibesi Yasemin’le Aysha Dergi yazarlarından Zeynep Özcan’ı tanıştırmaya. 🙂  Çünkü ikisi de glutensiz beslenme üzerine çalışıyorlar ve açıkçası glutensiz beslenme üzerine ben de yeni yeni bir şeyler öğrenmeye başladım.

Tabi bizim tanışmalarımızda yemek eksik olmaz. Daha önce Antep Gurmesi’nde çok özel bir havuç dilim baklava yemiştim zaten, bu gidişimizde de işletmenin özel mi özel lezzetlerini tattık.

Instagram’da da dediğim gibi bu baklava hafifliği, kararında şerbeti ve boğazımı yakmamasıyla gönlümü fethetmişti. Bu sefer ise en en en sevdiğim yemeklerden biri olan yuvalama ile başladım tadıma.


Yuvalamayı gerçekten çok severim. Evde bir türlü cesaret edemediğim için hiç denemedim ama gittiğim her yerde yuvalama varsa mutlaka yerim. Kimi yerlerde çok koyu, kimi yerlerde de çok sulu gelir. Antep Gurmesi’nin yuvalaması benim için tam kıvamındaydı. Çok sulu değil, çok koyu da değil. sadece etinin biraz daha fazla olmasını bekledim doğrusu. Ama sıcak sıcak çok iyi gittiğini de söylemeliyim.

Yuvalamadan sonra Kilis Tava geldi.

Kilis tava kıymaya kırmızı biber ve çeşitli baharatlar eklenerek yapılıyor. Bir çeşit iri ve yassı bir köfte gibi, yanında biber ve domateslerle pişiyor. Baharatlarıyla çok lezzetli ve biz Kilis tavayı ekşi, mayalı ekmek arasına koyup yemeyi tercih ettim. Antep Gurmesi’nin uzun süreli emekle olgunlaştırdığı bu maya ile yaptıkları ekmekler de çok güzeldi doğrusu.

Ben Kilis tavaya yoğunlaşmışken Zeynep’de glutensiz içli köfteyi teftiş ediyordu. Dışarıda glutensiz bir tabak istemenin zorluklarını dinledim. Kebapçıya gidiyorsunuz ve altına pide koyma, yanına pilav koyma… Yorucu bir iş gerçekten. Bazen anlatırken bıkkınlık geldiğini söyledi ki, çok da haklı. Antep Gurmesi’nde gluten hassasiyeti olan kişilerin kolayca sipariş verebilmesinin büyük şansından bahsedildiğini duydum bir ara. 🙂 Tabi ben yemekle meşgulken birazcık kopabiliyorum sohbetten. 🙂

Glutensiz içli köfte üzerinden uzun bir sohbet sürerken kahvelerimiz geldi. Antep Gurmesi’nde çok sevilen ve farklı aromaların harmanlanmasıyla yapılan Osmanlı kahvesinin tadına baktık. Açıkçası ben klasik Türk kahvesini tercih ederim ama farklı bir kahve lezzeti isteyenler Osmanlı kahvesini de sevebilirler.

Antep Gurmesi Kilisli olan Yasemin hanım ve annesinin ortak işlettikleri bir mekan. Kullandıkları malzemelerin hemen hemen tamamını Antep ve Kilis’ten getirtiyorlar. Kendi sirkelerini yapıyorlar, sumak, nane, pul biber gibi baharatlarını da kendileri üretiyor ya da ürettiriyorlar. Burada glutenli ve glutensiz ürünleri sipariş üzerine kargoyla da yolluyorlar. Özellikle glutensiz yuvalama ve mantıya ilginin büyük olduğunu söylediler.

Bolca sohbet ve muhabbetten sonra kırma Manisa zeytinimi, kuru patlıcan ve biber dizilerimi de alıp veda ettik Yasemin’e. Çalışan ve işletmecilerinin tamamı kadınlardan oluşan bu şirin ve leziz mekanda yemek yemek isterseniz…

Adres: Bulgurlu Mh.İzzettinbey Sk.No 29/B uskudar
39000 Istanbul

Telefonu: 0546 412 45 44

instagram.com/antep_gurmesi

 

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)