Stil

Pantone 2017’nin Trend Rengini Belirledi: Greenery

Uluslararası Renk Enstitüsü Pantone her yıl bir renk belirliyor ve o rengin her yerde ön plana çıkacağını öngörüyor.

Pantone renklerin kod numaralarıyla yer aldığı evrensel bir renk kataloğudur ve Pantone Colour Formula Guide 1164 tire renk içerir. Bunların baskıda nasıl görüneceği ile ilgili bilgileri de içerir. Pantone A.Ş 1950 yılında ticari amaçla bu işe başlayan bir şirkettir. PMS (PantoneMatchingSystem) standart bir renk anahtarının üretimini üstlenmiş ve renk uyumunu yakalayarak grafikerler ve matbaacılar tarafından 1164 renk içeren kataloğu kabul görmüşlerdir. Pantone hakkındaki bu kısa bilgi notundan sonra 2016 Pantone rengine geçelim.

pantone-2017-greenery-moda-yesil

Pantone bu yılın rengini Greenery olarak belirledi. Greenery yeşilin bir tonu, ama aynı zamanda bir renk tonu olmaktan öte taze yeşil anlamına gelebilecek bir kelime. Hani marulun tamamı yeşildir ama en içteki o en taze yapraklar daha bir canlıdır ya, hah işte ona Greenery deniyor. Bir nevi taze yeşil- öz yeşil gibi de adlandırılabilir.

pantone-2017-moda-renk

Greenery’nin renk kodları da şöyle: Grafikle uğraşanların işine yarayabilir.

pantone-2017-greenery-renk-kodu

Bundan üç yıl önce Pantone, emerald yani zümrüt yeşilini yılın sembol rengi olarak belirlemişti. Ancak sembol renk her zaman trend olacak diye bir şey yok. Nitekim 2014 modasında zümrüt yeşiline çok az rastlamıştık. Bir yıl sonra ise Marsala gerçekten çok sevilerek kullanılmıştı.

Geçen yılın sembol renkleri de bebek mavisi ve tatlı pembeydi. Zaten pembenin ne çok sevildiğine Instagram’dan şahidiz. Bebek mavisi onun bir tık gerisinde kalmaktan kurtulamamıştı.

pantone-2017

Pantone bu yıl Greenery’yi seçme nedenini yeşilin, canlanma ve tazelenmenin, yeniden başlangıcın sembolü olması olarak açıklıyor.

Bu renk, doğanın yeşillikleri yeniden canlandığı ilkbaharın ilk günlerini hatırlatan, taze ve lezzetli sarı-yeşil bir gölgedir. Yeşilliğin kendini yeniden üretmesi ile Greenery’nin güçlendirici özellikleri, canlıları derin nefes alıp oksijenlenmeye ve canlanmaya yönlendiriyor.

2017-Pantone-greenery

Yeşillik doğanın tarafsızlığını da simgeler. Doğanın kendine özgü tarafsızlığına ve birliğine ulaşma arzusu duyarız her an.  Bu arzuyu da, kentsel planlama, mimari, yaşam tarzı ve tasarım seçenekleri aracılığıyla günlük hayata uyarlarız. Yeşil, her şeyi çoğaltır, dünyanın her yerinde mutluluk ve yeniden doğuşu, güçlü bir uyanışı simgeler. Kişisel tutkuları da harekete geçirir.

greenery

Yeşili bu yıl giysilerden ziyade aksesuarlarda görebiliriz. Yaz için çok uygun bir renk ama özellikle flash renklerin bir kaç yıl önce terkedilmesiyle birlikte bu yıl tekstil sektörünün ilgisini çekmeyebilir.

greenery-pantone-2017

Açıkçası şu yeşil kanepeye bayıldım. Evde bu tarz tekil renklendirmeler çok tatlı duruyor ve belki greenery bir obje ile bu canlanma ve tazelenme trendine ayak uydurmak isteyenler çıkabilir.

pantone-rengi-2017

Bu renk kesinlikle ağırbaşlı değil. Beyaz, hardal rengi, doğru seçilmiş bir mor ve krem rengi gibi renklerle uyumlu. Ancak dediğimiz gibi moda dünyasının henüz bu renkle ilgili planlarını görebilmiş değiliz.

pantone-2017-rengi-trend

Açıkçası Greenery bu işte. Giyince bir brokoli olmak da mümkün, Kermit gibi görünmekte. Dikkatli kullanılmazsa kişiyi trend kurbanı yapabilir. Zaten Pantone’de bu renkleri trend olması için değil sembol olması için belirliyor. 🙂 Ne diyeyim. Açıkçası bu yıl tahminim daha ağırbaşlı bir rengi işaret ediyordu ama olmadı. Yine de çağrıştırdığı anlam güzel ve evet yenilenelim. Yenilenelim ve doğanın farkına varalım artık. Çünkü yeşili yok ettikçe aslında geleceğe dair bütün umudumuzu kendi ellerimizle boğuyoruz.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)