Mekan-Gezi

Pür Cihangir’de Kahvaltı

Hafta sonu yapılan uzun kahvaltılar vardır hani… Geçiştirilmeyen, özenle hazırlanan, çocukluğumuzun yumurtalı ekmekleri, bişileri ve mis gibi reçelleriyle süslenen. İşte bu kahvaltıyı hafta içine taşımak için Cihangir’e doğru yola çıktık. İstanbul’un tadına doyulmaz sonbaharı da bize eşlik etti. Cihangir’i öteden beri severim, artık kahvaltıcıları sayesinde bana da daha çok gitme fırsatı doğduğu için mutlu oluyorum.

pur-cihangirPür Cihangir, Havyar Sokak’ta ufak ve samimi bir aile işletmesi. Sahibesi Hülya Hanım emekli bir kimyager olduğu için besin analizi konusunda gayet bilgili ve Pür Cihangir’de sunduğu her ürünün ekolojik olmasına da çok dikkat ediyor. Kahvaltıda sunduğu her şeyi yerinden getirtiyor. Yumurtasını Feriköy Ekolojik Pazarından alıyor, zeytinler Trilye ve Burhaniye’den. Mis gibi bi tereyağı sundu bize bal eşliğinde. Bal, tereyağı ve peynir Kars’tan. Reçeller ev yapımı, simit çıtır çıtır…

Kahvaltıda gözlerimi dolduran ayrıntı yumurtalı ekmek oldu desem… Çocukluğumuzda annelerimizin yumurtalı ekmekleri vardır ya hani, Hülya Hanım’ın elinden çıkanlar da aynen öyle. Reçellere bandıra bandıra yemelere doyamadık. Bişileri de öyle. Öyle ki çok sevdiğim sucuklu yumuta bile gölgede kaldı bu enfes lezzetler sayesinde.

purİki kişilik serpme kahvaltı 55 TL. Dört bardak büyük çayla birlikte… Açıkçası bu fiyat bana çok makul geldi çünkü geçenlerde adını bile anmayacağım bir cafede tamamen market ürünlerinden oluşan bir kahvaltı için kişi başı 40 TL istendi! Gelen de minik minik paketler halinde krem peynir, hazır tereyağı, haşlama yumurta falan. Elbette o kahvaltıyı kabul etmedim ama doğrusu kişi başı 40 TL isteyen cahil cesaretleri beni bir hayli düşündürdü.

Neyse bir tarafta öyle cingöz(!) taktikler bir tarafta tertemiz ve seçme ürünlerden oluşan bir kahvaltı. Arayan bulur demek de yeterli değil, kolayca bulabilesiniz diye bu yazıyı yazmaya karar verdim. 🙂

latte-cihangirKahvaltıdan sonra bir latte ile Cihangir’in tadını çıkardım. Pür Cihangir’de kahve seçimi de ekolojik. Simon Levelt ekolojik kahve tercih ediyorlar. Burayı kahve içmek için de tavsiye ediyorum. Ayrıca pancake tabakları da var. Bir de isterseniz sağlıklı atıştırmalık satın alabileceğiniz bir stand da Pür Cihangir’de sizi bekliyor.

ekolojik-atistirmalikMutlu mutlu kahvaltılarınız olsun… Sevdiklerinizle, güler yüzle ve sevgiyle…

Pür Cihangir Rezervasyon:
Cihangir Havyar sokak 34/A
İstanbul

(0212) 251 0656

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)