Moda

Trend Alarmı: Diz Üstü Çizme

Bir dönem moda olup bir kaç yıldır yeniden kendini belli eden siz üstü çizmeler 2015 kışına da damgasını vuruyor. Peki diz üstü çizmeler nasıl giyilmeli, nelerle kombinlenmeli ve bu çizmeleri seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Çizme Seçmek Ustalık İster

Ayakkabı seçmek başlı başına önem verilmesi gereken bir şey. Söz konusu diz üstü çizmeler olunca daha da dikkatli davranmak gerekiyor. Çünkü sadece ayak değil, ayak bileği, baldırlar ve dizlerin de sağlığını düşünerek hareket etmek çok önemli.

Diz üstü çizme seçerken tam ayak boyuna uygun, rahat hareket edilebilecek bir topuk boyu seçmek kullanım kolaylığı sağlar. Ayrıca çizmenin koncu çok uzun olacağı için bacağı hiç bir yerden sıkmamasına da dikkat edilmeli. Diz üstü çizme aldığınızda oturup kalkma hareketleri de yapın. Bunu engelleyen bir çizme sizin bacak yapınıza uygun değildir.

Diz Üstü Çizmeler ve Etek Kombini

 

Diz üstü çizmelerle zevkli bir kombin yapmayı başarırsanız gerecekten stil sahibi olduğunuzu da ispat etmiş olursunuz. Çünkü diz üstü çizme riskli bir parçadır. Yanlış kombinlerle oldukça basit bir görünüm de yaratabilir.

Bu noktada en çok dikkat etmeniz gereken şey eteğinizin boyudur. Eğer çok kısa bir etekle kombinlerseniz basit ve sıradan bir görüntüye kendinizi mahkum etmeniz de mümkün. Diz üstü çizme ile giyilen eteğin boyu süper mini olmamalı. Diz üstünde biten bir kalem etek ve dar diz üstü çizmeler çok şık bir görüntü yaratırlar. Daha havalı ve asi bir görüntü için bu çizmeleri plili eteklerle de kombinleyebilirsiniz. Eğer plili bir etek tercih ederseniz üstünüze dar bir mont giymeniz şıklığınızı tamamlar. Diz üstü çizmelerinizi kısa şortlarla da kombinlememelisiniz. Eğer çok kısa bir etek seçmeyi düşünüyorsanız da bunun salaş bir elbise olması işinizi kolaylaştıracaktır. Bu durumda abartılı renklerden uzak durmak isabet olur.

Bacağa tam oturan diz üstü çizmeler çok daha ince bir görüntü yaratır. Daha bol çizmelerle de asi bir imaj yakalayabilirsiniz. Bu tür bir çizmeniz varsa biker montla kombinlemenizi öneririz.

Diz Üstü Çizmeler ve Pantolon Kombini

Diz üstü çizmelerin en kolay kombinlendiği parça pantolonlar. Skinny ya da kalem pantolonla çizmenizi kolayca kombinleyebilirsiniz. Burada önemli olan nokta çizmenizle pantolonunuz arasında bollukların, katların ve şişmelerin olmaması. Eğer siyah bir çizmeyle siyah bir pantolon kombinlerseniz çok bütünlüklü ve uzun bir görüntü yakalayabilirsiniz. Ayrı renklerde kombin yapacaksanız çizmenizin rengini ön plana çıkarmaya dikkat edin. Aksi takdirde bacak boyunuzu kısa gösterebilirsiniz.

Diz üstü çizmelerin en yakın arkadaşları taytlar Ama tayt seçiminde de dikkatli olmakta fayda var. Kötü kumaştan yapılmış bir tayt, diz üstü çizmenizin kalitesini bir anda görünmez kılabilir.

Diz üstü çizmeyle pantolon kombini yaptığınızda üst giysinizin boyu da önem kazanır. Bu çizmelerle çok kısa üst parçalar yerine kalçaları örten salaş kazaklar, blazer ceketler ve kürk parçalar tercih edilebilir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)