Moda

Modanın Bunalım Dönemi 80’ler!

Aslında 80’ler modasını anlatmak, yaşamaktan daha zevkli olabilir. Çünkü karmakarışık tarzıyla, frapanlığın tavan yaptığı, renklerin neonlaştığı, giyim kuşamın alabildiğine abuk sabuk bir hale geldiği yıllardan söz ediyoruz. O döneme damgasını vuran bu şekilsizliği yaratan nedenlerin aslında toplumlardaki çeşitli patlamalar olduğunu da biliyoruz. Yine de 80’lere dair iyi bir şeyler arıyoruz, sırf o dönemi yaşayanlara haksızlık etmemek için. Bulamıyoruz… 80’ler modanın bunalım yılları. İyi ki bitti dediğimiz bir bunalım bu!

Kafalarda Karmaşa ve Kargaşa

perma80’li yıllara damgasını vuran tarz tam bir karmaşa. Saçlardan başlayalım. Saçlar ya aslanbaş ya da kuzu perma. Ne kadar kabarık o kadar iyi mantığıyla kadınların kafaları olduğundan beş kat büyük görünüyor bu dönemde. Şık topuzlar, hafif dalgalar gitmiş, onun yerine kuş yuvası gibi saçlar gelmiş.

Yüzlerde de doğallıktan eser yok. Pempe ve mor göz farları, ombre boyanmış dudaklar, adeta alev renginde allıklarla kadınların yüzleri adeta bir boya küpü. Sadece bu baş bile 80’leri anlatmaya yeter aslında ama keşke tüm karmaşa bundan ibaret olsa…

Omuzlarla Derdiniz Nedir?

vatka80’li yıllarda sokağa çıkan kadının giymesi gerekenler: Vatkalı gömlek, vatkalı ceket, vatkalı manto. Böylelikle tüm sokaklarda transformers egemenliği hüküm sürerdi o yıllarda. Vatkalar arasına gömülmüş bir bouyn ve onun üzerinde kabarık bir kafadan daha ürkütücü ne olabilir ki. Eğer kadın biraz daha zenginse ayak bileklerine kadar uzanan çok kaba ve tabi ki vatkalı bir kürk de 80’lerin olmazsa olmazları arasındaydı.

Tek Taşını Herkesin Kocası Alırdı

tektasHa bu arada seksenli yılların belki de tek iyi tarafı biri tek taş yüzük taktığında o yüzüğün gerçek olmasıydı. İşportada bile teş taş yüzük asaletinden dolayı bulunmazdı. Bir kadın tek taş yüzük takıyorsa bundan anlaşılabilecek tek bir şey vardı: Kocası zengindi! Çünkü o zamanlar tek taş yüzük çok pahalı olduğu için kadınlar sittin sene çalışsalar kendilerine tek taş pırlanta alamazlardı. Hem o dönemde pırlantanın vergisi de yüksekti.

Cart Renk mi Dediniz, Hah İşte Seksenler!

karpuz-kolSaçlarda buz mavisi saç bandı, üstte fosforlu yeşil püsküllü bir bluz (O zaman neon renk denmiyordu daha) Onun üstüne metal aksesuarlı kot mont, altta rengarenk desenli bir tayt, altta kırmızı ayakkabılar, kolda sarı bir çanta, bileklerde pembe tozluklar, kafada turuncu bir kelebek toka. Aslında 80’lerin bütün özeti bu olabilir. Moda uğruna o kadar azgın bir renk karmaşası hakimdi ki sırf bu yüzden colormatik gözlükler üretildi.

Beyaz Çorap Meselesi

80-modasıBilekten itibaren başlayan yarasa kollar yüzünden ceket ve manto giymek çok zor olacağı için 80’lerde mantolarda da yarasa kol kesimi oldukça sık kullanılırdı. Kalın ipliklerle örülmüş kazaklar ya da herkesin dolabında en az bir tane bulunan angora kazaklar mutlaka pantolonun içine sokularak şık olunmaya çalışılan garip bir dönemdi seksenler. Ama bunların hepsinin ötesinde kıvrık pantolon paçalarının altından beyaz, bembeyaz bir çorap mutlaka görünmeliydi. Beyaz çorabı görünmeyenin flört şansı bile yoktu o yıllarda.

frapanAslında böyle bir şeydi işte 80’ler! İyi ki bitti dememizin sebebi bu!

alışveriş sever-ürün inceler-cilt tipi: normal-saç tip:kuru-gezmeyi sever-İstanbullu-yürüyüş yapar-sade kahve-çılgın-ekonomik-deneysel-evli-konuşkan-iyi dinleyici-arkadaş canlısı-hafif kaçık

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)