Sosyal Medya-Teknoloji

#Selfie #Felfie #Helfie #Braggie.. Bu liste uzar!

Geçtiğimiz yıl, yılın sözcüğü seçilen selfie o günden bu güne temelde aynı kalmakla birlikte epey evrim geçirdi aslında… Bazı selfie türleri kendi içinde o kadar özelleşti ki, ayrı eve çıkma kararı bile aldılar! Hala hashtag’lerde selfiehala altın tahtında oturuyor gibi görünse de artık başka başka selfie türleri yükseliyor. Eğer sosyal medyada sıkça selfie paylaşan biriyseniz bu yazımızı dikkatle okuyun ve  özelleşmiş hashtag’leriniz sayesinde daha çok beğeni toplayın…

#Helfie

 

Saçın süper görünüyor ve bir selfie çekiyorsun değil mi? Asıl amacın saçını göstemek. O zaman bunun adı helfie oluyor canım kardeşim.

#Shelfie

 

Shelfie’de başroldeki kişi bir kişi değil aslında kitaplar. Eğer kocaman bir kütüphanenin önünde  ya da bir kitapevinde selfie çekerseniz ne olur, “kız dedi ki ne kadar kültürlü bir adam…” dedi gibi olur. Hayır tabi ki shelfie çekmek için erkek olmanıza gerek yok. İlerleyen günlerde kadınlardan bu tarz shelfie’lerin artması ümüdiyle diyelim.

#Felfie

 

Sanki diş yapısı yüzünden selfie diyemeyen birinin icadı gibi görünse de felfie diye bir şey var gerçekten. Britanyalı çiftçilerin hayvanlarıyla çektirmeye başladıkları felfie’ler başlarda onların sosyalleşme aracıymış. Dikkat bu hayvanlar çiftlik hayvanları olmalı, yoksa kedinizle çektirdiğiniz selfie, felfie değil!

#Delfie

 

Kedili komik videolara karşı köpekli selfie’ler! Köpeklere sanki selfie çeker gibi poz verdirmeye delfie deniyor. Bu oldukça moda olan bir selfie türü. Bazı delfie’lerde köpek sahipleri de yer alıyor.

#Uglie

 

“Ne kadar saçma sapan bir selfie çeksem de like sayım 1k diyorsanız” buyrun sizi uglie moduna alalım. Abuk sabuk bir yüz ifadesi, dağınık saçlar, şekilde şekle sokulan dudaklar… Bu bir özgüven patlaması. Ha bu arada dudaklarını öne uzatarak çekilen selfie’lerin % 60’ının da aslında uglie sınıfına girdiğini üzülerek söylemeliyiz.

#Ussie

 

Dünyanın en ünlü ussie’si Holywood ödül törenlerinde çekilen bu fotoğraf. Bundan sonra çok kalabalık ussie’ler çekildi ama bu kelime selfie’nin yerini alamadı. Yine de umudu kesmemek lazım!

#Healthie

 

“O kadar fitim, o kadar fitim ki, sizi bununla meşgul etmek istemiyorum, sadece sağlıklı olduğumu bilin yeter!” demenin en iyi yolu spor yaparken bir healthie çekilmek. Bu paylaşımın ardından güzel bir salata fotoğrafı göremezsek hatrımız kalır.

#Braggie

 

Yaz sezonu açıldı, şimdi sosyal medya tatil selfie’leri ile dolacak. Tatilde olduğunu belli etmek istiyorsan tatil fotoğraflarını #braggie ile etiketleyebilirsin. Cümle alem hem selfie tutkunu görür hem de seyahatte olduğunu anlar.

#Dronie

 

“Yani selfie’nin 140 derecelik ideal açısı bana yetmiyor, ben selfie’ye yeni bir boyut kazandırmak istiyorum” diyorsan o zaman bir drone alarak ya da kiralayarak dronie modasına ayak uydurabilirsin. Dronie yepyeni bir selfie türü. Biraz daha teknolojik, biraz daha havalı. Kuşbakışı pozlara imkan sağladığı için çok seviliyor ve maketlerle çekilen bu fotoğrafları sosyal medyada #dronie hashtag’i ile bulmak mümkün.

En güzel selfie’ler sizin olsun!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)