Bakım ve Sağlık,  Mekan-Gezi

Mutlu Bir Diyet Buldum!

Bugünlerde Göktürk”e sık gider oldum. Aslında aracım olsa vakit geçirebileceğim bir yer, çünkü çok kaliteli mekanlar var burada. Ne yalan söyleyeyim bir ay öncesine kadar bildiğim bir lokasyon da değildi.

Geçen gün Nü Happy Mutfak”ın davetiyle bir kez daha Göktürk”e gitme fırsatı yakaladım. Bu sefer biraz daha farklı bir etkinlik olacaktı çünkü Nü Happy aslında bir diyet programı. Buraya kayıt olduğunuzda kas, yağ, su analizleriniz yapılıyor, hastalıklarınız rapor ediliyor ve ona göre bir diyet programına başlanıyor. Bir aylık program da var, üç aylık da… Ama öğrendiğime göre sonuç alınabilecek bir kilo verme programına vücut 21 günde adapte olabiliyormuş o yüzden uzun süreli bir hedef belirlemek çok daha iyi.Kişisel olarak besin, diyet, zayıflama türü prodüksiyonlardan uzak duruyordum. Ta ki 40 yaşıma gelene kadar. Çünkü 30 yaşıma kadar yiyip yiyip kilo almayan bendeniz 30”umu geçince istikrarlı şekilde kilo almaya başladım. Araya hamilelik, emzirme süreçleri de girdi ve aslında balık etli kendinden memnun bir kadına dönüştüm. Ancak 40 yaşa merdiven dayayınca metabolik yavaşlığın kapımı çalacağını biliyorum. Vücudumun bana verdiği sinyaller gitgide armut vücut tipinden elma vücut tipine döndüğüm yönünde. Karın çevrem genişliyor, bacaklarım ince ama omuzla bel cevresi neredeyse eşitlenecek. Ama prodüksiyon sevmiyorum işte! Kadınlara kendilerini kötü, çirkin hissettirip harekete geçirmeye çalışan pazarlama anlayışına karşıyım!

nu-happy Bir taraftan da yaz da yaklaşırken sağlıklı kilo verme tüyolarına da ihtiyacım var. Var yani! Ama kendimi kötü hissetmeye de hiç ihtiyacım yok.

Öncelikle Nü Happy merkezinde vücut kitle endeksimizin belirlendiği, yağ, su, kas ölçümlerimizin yapıldığı bir analize girdik ve oradan ilk karnelerimizi aldık. Vücutlarımızdaki suyun SUpangle, SUfle ve SU böreğinden ibaret olduğunu anladık bir güzel. Ama hiç mi hiç moralimiz bozulmadı! Neden acaba? :)Nü Happy Mutfak”ın kurucusu Sim Okay Yener ve ortağı Göknel Dumanlı bizi alarak Göktürk”ün sevimli Kitabevi Read&Rest Kitabevi”ne getirdi. Cafe kısmında bizim için hazırlanan şık sofraya oturduk ve yemeye başladık. İşte menü:-Kinoalı mevsim salatası

-Amaranthlı mevsim salatası

-Alkali su

-Kabak çorbası

-Siyah pirinç pilavı

-Somon, lagos ve mezgitli pazı sarması

-Siyah pirinç pilavı

-Chesecake!

nu-happy-diyet_500x500İşte moralimizin bozulmamasının sebebi bu. Bir insan bu kadar şeyi yiyip sonra da “ay diyetteyim ve mutsuz hissediyorum” diyemez. Dememeli.Şimdi “kabak çorbası mı, öffff” dediğinizi de duyar gibi oluyorum. Ama öyle kabak tadı vermeyen bir diyet çorbası bu. Tam buğday unu ile bağlanan, zerdeçallı bu çorbayı çok sevdim. Tarifini de vereceğim.\r\n\r\nKinolı ve amaranth”lı salatalar harikaydı. Yani bu bir etkinlik olmasa koca salata tabağını önüme alıp bitirebilirdim de. Zira salata benim soframın vazgeçilemezidir.

Pazı yaprağına sarılmış mezgit, lagos ve somonu sarma da efsaneydi. Yanında siyah pirinç pilavı ile servis edilmişti ve gerçekten tadıyla, suyuyla, kıvamıyla harika bir yemekti. Aslında yediğimiz tüm öğünde “aaa bu çok diyet diyet ama” dediğim herhangi bir şey olmadı.

nu-happy-mutfak_370x500Yemeğin sonunda tamamen yağsız, yulafla yapılan bir cheesecake tattık. Tatlı düşkünü biri olarak şu kadarını söyleyebilirim ki, normalde bir dilim cheesecake bende ikinci porsiyon isteği uyandırır. Ama diyet olmasına rağmen bunu bitiremedim. Zira doydum ve bu şekersiz tatlı beni saatlerce tok tutmaya yetti.

Bu kadar şey yiyip içtikten sonra “bunun neresi diyet oluyor” diye sorarsanız tüm menünün toplamda 700 kaloriyi geçmediğini söylemeliyim. Göknel Hanım yıllarca Amerika Houston”da diyet üzerine araştırmalarda bulunmuş bir isim. İşin araştırma ve analiz kkısmından uygulama kısmına geçerken de Sim Hanım”la ortak bir konsept çalışma kararı almışlar. Uyguladıkları diyet programına da “Mutlu Diyet” adını veriyorlar. Yoksunluk hissedilmeyen, açlık çekilmeyen, diyet psikolojisini zevkli bir deneyime dönüştürmeyi amaçlayan diyetleriyle İstanbul”da geniş bir kitleye menü hazırlıyorlar. Mutfak kısmında da Emrah Bey var ve bu kadar lezzetli yemekleri, tatlıları hazırlayan da kendisi. Gerçekten bu kadar geniş bir menünün nasıl bir posiyon su böreği kadar (700 Kalori) olabildiğini hala tam anlayamadım. Yağ, şeker gibi bir çok etken yemeklerin kalorisini fırlatıyor onu biliyorum sadece.

Göknil Hanım”ın anlattığı diyet felsefesi aslında tam olarak insanları prodüksiyon güzeli yapma stratejisinin dışında kendilerini iyi hissetmelerine yönelik. Mesela konuşmanın hiç bir yerinde “fit” kelimesini kullanmamasına çok mutlu oldum. Her şey fit olmak değil ki, sağlıklı bir vücut, bizi rahatsız etmeyecek bir imaj, obeziteden korunmak, çocuklarımızı obeziteden korumak…. Aslında bu fit olmak, kırışıksız genç kalmak, yaşlanma fobisi gibi konularda pazarlama metası olmadan kilo vermek istiyor binlerce insan. Kendinle mutlu olabildiğin bir bedenin, o bedeninle kendini ifade edebildiğin bir hayatın varsa gülerek bile biraz yağ yakabilir insan!

nı-happy-nerede_499x500Sim ve Göknel Hanım bizi güzel bir atıştırmalık menüsü ile yolcu ettiler. Read&Rest Kitabevi”nin sahibesi Karen Burla Hanım bize harika kahveler ikram etti. Nasıl sakin, nasıl tatlı bir kadın, saç rengine bayıldım, zaten kitabevlerine de bayılırım, buraya ayrıca bayıldım. Bayıla bayıla döndüm Goktürk”ten. Bir ara gidip yine kahve içeceğim.

Bu güzel etkinlik için vesile olan Oya Emerk”e de ayrıca teşekkürler. Oya Hanım tıbbi filologdur, blogger”dir, keşifçidir, gençtir! Hala haberiniz yoksa oyascuisine.com”un Türkiye”nin en kaliteli yemek bloglarından biri olduğunu söyleyerek bitireyim yazımı. Üstelik ülkemizde hem Türkçe hem İngilizce yayın yapan kaç yemek blog”u var ki? Takip edilesi!

Nü Happy ile ilgili bilgi almak isterseniz: 0212 3222371

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)