Bakım ve Sağlık

Stilika Exponatura Fuarı’nda Ökotek’i Ziyaret Etti!


9-12 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Exponatura Doğal, Organik Ve Sağlıklı Ürünler Fuarı’nı gezdik. Pek çok firmanın katıldığı fuar tam bir kokular ve renkler cümbüşüydü. Çeşit çeşit reçeller, doğal bakliyatlar, ballar, kokulu sabunlar, meyve ve bitki çayları, tarhana cipsleri tezgahlarda hem profesyonel iş anlaşmaları hem de son kullanıcılar için tezgahlarda yerlerini aldılar.

Biz de Stilika olarak fuarın daha özel bir alanı ile ilgilendik ve kadınların çok kullandığı makyaj malzemeleri, cilt bakım ürünleri ile ilgili ufak bir araştırma yapmak üzere yola çıktık. Fuara girince hemen sağda “cadıyı” gördük ve hemen yanına gittik 🙂

Fuarda görüştüğümüz Ökotek Koordinatorü Ekrem Bey ile fuar yoğunluğu arasında uzun sayılabilecek bir sohbet imkanımız oldu.

 

Ekrem Bey, Kısaca Ökotek’in kuruluşu hakkında bilgiler verdi. 23 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren firma Sante, Heliatorp, Fitne, Logona gibi markaların Türkiye temsilciliğini yapıyor. Ürünler Almanya’da üretiliyor ve hepsi de ekolojik testlerden geçirilerek sertifikalı şekilde piyasaya sürülüyor. Ökotek’in kurucusu Nesrin Barlas 80’li yıllarda Almanya’da kadınların ekolojik ürünlere ilgisini farkediyor ve Türkiye’ye döndüğünde ekolojik bakım ve temizlik ürünlerinin satışı için çalışmalara başlıyor. Nesrin Barlas bu girişiminden ötürü 2008 yılında İTO’nun “Yılın Kadın Girişimcisi” ödülüne de layık görülmüş. Zaten Nesrin Hanım’da bu esnada standın başında ziyaretçilerle birebir ilgilenmekle meşgul.

Ökotek standı gerçekten çok zengin. Kişisel bakım ürünleri, kozmetikler, bebek bakım ürünleri ve ev temizlik malzemeleri sergileniyor. Standda 400’e yakın ürün var. Ekrem Bey’de satışını yaptıkları markalar hakkında detaylı bilgiler sunuyor bize.

Sorduğumuz sorulardan biri de Türkiyeli kadın tüketicilerin en çok hangi ürünlere yöneldikleri konusunda. Çünkü global kozmetik firmalarının araştırmalarına göre Avrupalı kadınlar daha çok cilt temizliğine önem verirken Türkiyeli kadınların makyaj malzemelerine para harcadıkları biliniyor. Ancak Ekrem Bey ekolojik ürünler söz konusu olduğunda böyle bir ayrıma gitmenin doğru olmayacağını belirtiyor. “Bilinç arttıkça ekolojik olan her ürün grubunda satış yapabildiklerini ” belirtiyor. Cilde temas eden her kimyasalın bir risk oluşturduğunu da belirtiyor. Dolayısıyla aslında kimyasal bir cilt kremi ile kimyasal ruj arasında fark yok. Cilt tarafından emilen her şeyde ekolojik ürünlere ve eterik yağlara yönelmek gerekiyor. Bilinçli tüketici kozmetik kadar, sağlıklı cilt bakım ürünleri kullanmaya da önem veriyor.

Ekrem Bey saç bakım ürünlerinin de inanılmaz bir hızla geliştiğini, insanların saçlarına çok daha fazla önem vermeye başladıklarını ekliyor. En çok satışı yapılan ürün gruplarından biri de bebek bakım ürünleri. İnsanlar artık bebeklerini kimyasallardan uzak tutabilmek için çok daha fazla araştırma yapıyor.

Ekolojik kozmetik ürünlerinde dikkatimizi çeken başka bir şey daha var. Renk çeşitliliği diğer kozmetiklere göre daha az. Rujlar, göz farları ve allıklar bir kaç palet halinde. Oysa ki kadınlar her zaman renk arayışındadır. Ekrem Bey ‘de talebin artmasıyla renk çeşitliliğinin de artacağını söylüyor. Bu arada satış devam ediyor. Standa gelen ziyaretçiler zaten bildiklerinden olsa gerek kimi zaman sadece ürünün adını söyleyerek, deneme gereği bile duymadan ayrılıyorlar “cadı”nın yanından.

Ökotek bünyesindeki markalar çeşitli satış noktalarında satılıyor. Ekrem Bey mağazacı olmadıklarını, bu alana da el atmadıklarını belirtiyor. Peki ya ekolojik pazarlar? “Ha evet, ekolojik pazarlara çok önem veriyoruz”diyor Ekrem Bey. Bu önemli bir konu gerçekten. Üzerinden atlamamak gerekiyor. İstanbul, İzmir, Ankara’daki ekolojik pazarlarda yer aldıklarını ve yeni pazarlar açıldıkça oralarda da stand açacaklarını belirtiyor.

Stilika olarak teşekkürlerimizi sunup ayrılıyoruz “cadı”nın yanından. Malum fuar henüz küçük ve yeni olmasına rağmen daha gezilecek pek çok stand var.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)