Genel,  Mekan-Gezi

Burgeri Kesmek

Burgerin kesilmesi kimi için inovatif, kimi için sonradan görmelik. Burger kesilerek mi servis edilmeli yoksa kesilmeden mi?

Retro Burger’in burgeri

Önceden burger denince Mac Donald’s, Burger King gibi zincir mekanlar ya da kimi yerlerin lokal mekanları (İstanbul’da Kristal Büfe, Eskişehir’de Pino gibi) akla gelirdi. Burger yemek özel bir zevk sayılmazdı.O zamanlar sadece burger yapan butik mekanlar da yoktu. Burger modası da tıpkı üçüncü dalga kahvecilik gibi bir anda tırmanışa geçti ve sevildi de. Burger servisini eldivenle yapanlar, klasik hamburger ya da cheeseburger tariflerinin dışına çıkıp yeni reçeteler oluşturanlar derken bugün özellikle büyük şehirlerde burger yemek için dışarı çıkmak normal bir hale geldi.

Harvey Burger’in burgeri

Tabi rekabet de arttı. Bugün özellikle sosyal medyada bir özellik ile öne çıkmak da önemli ve burgerin görsel tasarımı da en az tadı kadar mühim. Kimi mekanlar burgeri ortadan ikiye kesip ızgarada bir kez daha mühürleyerek vermeyi tercih ederken, kimi mekanlar da burgerin klasik ekmeğine hiç bir müdahalede bulunmamayı tercih ediyor.

Burgeri kesme taraftarı olanlar bu şekilde yemenin daha kolay olduğunu iddia ediyor, kesmeme taraftarı olanlar da burgerin doğru tutulduğu zaman akmayacağını ve köftesinin kaymayacağını. 🙂 Başka derdimiz mi kalmadı demeyin. Burgerseverlik diye bir şey var gerçekten. Burgeri keserek servis etmek snobluk mu, kesilmeli mi kesilmemeli mi diye instagram’da açtığım bir ankette kesilsin diyenler bir adım öne geçtiler ve benim çok sevdiğim burger mekanlarından biri olan Harvey Burger “bundan sonra bu konuda müşterilerine sorarak hareket edeeceklerini” açıklama nezaketini gösterdi.

Her zaman söylerim “burger yemenin nazik bir yolu henüz keşfedilmedi. Güzel bir burgeri nasıl severseniz öyle yiyin. Eminim ki “burgerimi kesmeyin” dediğinizde size hiç bir işletmeci karşı çıkmayacaktır.

Peki siz burgeri nasıl tercih ediyorsunuz?

Tanışırız elbet. :)

One Comment

  • Sakn

    Kesilmemesi taraftarıyım, bazı yerler ekmekleri ayrı köfteyi ayrı servis ediyor yanınada çatal bıçak veriyor.
    Bence en mantıklısı bu müşteriye bırakmak.

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)