Yaşam

Sizin Mutfağınız Hangisi?


Son yılların kuşkusuz en önemli dekorasyon trendleri mutfaklarda kendini gösteriyor. Mutfak hep önemliydi ama eski tip kent mimarisinde mutfaklar (banyolarda da aynı durum geçerli) küçük tutulurdu. Bunun sebeplerinden biri Rumların büyük mutfak sevmemeleriydi. Evleri yapan mimar ve Rum ustalar da mutfağı geleneksel olarak küçük tutarlardı.

Mutfaklarda aydınlatma büyük önem taşıyor.

Ancak yeni yapılan evlerde artık mutfaklar için hatırı sayılır bir alan bırakılıyor. Hatta kimi evlerde mutfak ve salon birleştirilerek çok büyük yaşam alanları yaratılıyor.

Bir kadının ev seçerken önce mutfağı incelemesine şaşmamalı. Mutfak sadece yemeklerin yapıldığı bir alan değil. Yemek hazırlanırken bir yandan kahvelerin içildiği, hafta içi kahvaltılarının yapıldığı, blogların hazırlandığı bir mekan aynı zamanda. Hal böyle olunca da kadınlar çok kolay kullanabilecekleri pratik ve şık mutfakları olsun istiyorlar.

mutfak modelleri
Kaliteli malzeme en iyi yatırımdır.

Mutfaklarda beyaz, bej ve klasik ahşap tonlarının yanı sıra, kırmızı, fuşya pembesi, yeşil ve turuncu da artık trendler arasında yer alıyor. Burada önemli olan şey her şeyden öne mutfaklarda kullanılan malzemelerin kalitesi. Suya ve ısıya dayanıklı, mümkünse masif malzemelerden yapılmış mutfak dolapları hem çok sağlıklıdır hem de uzun süreli kullanıma uygundur. Kaplama türü malzemeler ise ısının ve buharın etkisiyle kısa sürede kabarıp bozulabilir.

mutfak yenileme
Mutfaklar günümüzde çok amaçlı mekanlar. Ortaya konan bir masa aynı zamanda çalışma alanı olarak da değerlendirilebilir.

Kullanışlı bir mutfak aynı zamanda kolay temizlenebilmelidir. Bu yüzden çok fazla oymalı ve detay içeren mutfak dolapları, rölyefler mutfaklarda tercih edilmemelidir. Çünkü ne kadar iyi bir davlumbaz kullanılırsa kullanılsın, minik detaylar yağ birikmesinden kurtulamazlar. Tabi temizlemek de size düşer.

mutfak yenilemek isteyenler

Eğer mutfağınızı baştan planlayacaksanız şanslısınız. Bu sayede eşya ve dolap yerleşimlerini alışık olduğunuz tarzda yaptırabilirsiniz. Herkes bilir ki özellikle mutfaklarda yerleşik alışkanlıklar çok önemlidir. Kadınlar mutfaklarında her şeyin ellerinin altında olmasını ve karanlıkta bile aradıklarını bulabilmeyi severler. O yüzden renk ve mobilya seçimi kadar mutfağın yerleşimi de önemlidir. Boyunuz kısaysa çok yüksek dolaplar işinizi zorlaştırır. Uzun boyluysanız tezgahınız çok aşağıda kalabilir ve eğilerek yemek yapmak zorunda kalırsınız. O yüzden mutfak yaptırırken her ayrıntıya dikkat ederek ustaya detaylı şekilde ne istediğinizi anlatmanız gerekir. Boyunuza göre bir dizayn, solak ya da sağ ele göre düzenlemeler, kolay ulaşılan elektrik prizleri, lavabo yanında bulaşıklık yerleşimi, buzdolabı kapağının mutfağa göre açılması gibi.

mutfak tadilatı

Rustik mutfaklar özellikle villa tipi evlere çok yakışıyor. Bu mutfaklarda modern yorumlar yaratmak mümkün.

Eğer mutfağınız baştan yaptıramıyorsanız ya da kiracıysanız bu sefer de mutfağı daha iyi kullanabilmek için bir takım düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Örneğin dolap renkleri düz ve soluk renkliyse desenli havlu ve bez peçetelerle, renkli baharat takımlarıyla mutfağınızı renklendirebilirsiniz. Mutfak duvarınızda kanvas  tablolarla hoş bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Sadece aydınlatma ünitesini değiştirerek dekorasyon değişikliği yapmak bile mümkündür. Biraz boya ve fırça ile azıcık da yeteneğinizi ortaya koyarak kavanozlarınızı dekoratif saklama kaplarına çevirebilirsiniz. Ya da örneğin mutfağınızda üst katın lavabo borusu kötü bir çıkıntı gibi duruyorsa suluboya ve fırça yardımıyla bu boruyu şık bir sarmaşığa çevirmeniz de mümkün.

rustik mutfak
dekoratif çay ve kahve kutuları tarzınızı yansıtır.

Mutfak dekorasyonu önemli ama iyi yemeğin ön koşulu da değil. Annelerimiz, babaannelerimiz çok ufak mutfaklarda, çok kısıtlı imkanlarla harikalar yaratmıyorlar mıydı?

modern mutfak
Renkli  kavanozlar mutfağınıza stil katacaktır.
Slikon yapıştırıcı ile kavanozlarınızı pek çok tarzda değerlendirebilirsiniz.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)