Moda

Prefall Dedikleri!


Son yıllarda moda dünyasında “Prefall” terimini daha sık duyar olduk. Önceleri dar kapsamlı katalog çekimleri olarak gerçekleşen prefall sunumlarını Dior, Prada, Valentino gibi moda devlerinin ajandalarında görürdük. Ancak moda sektörü prefall koleksiyonlardan klasik sezon sunumlarından bile daha fazla kar edince bu ara dönem gerçekten kıymete bindi ve prefall koleksiyonlar küçük butiklere kadar yayıldı. Peki nedir Prefall?

Prefall aslında bildiğimiz “mevsimlik” demek! Moda sektörünün ana sezonları Spring-Summer ve Fall-Winter sezonlarıdır. Büyük defileler ve moda sunumları bu iki sezon üzerine kuruludur ve baş tasarımcıların ürünleri bu sezonların tanıtımında ön plana çıkar. Ancak biraz daha ayrıntılı düşündüğümüzde Spring-Summer sezonunda ön planda olan yazlık giysilerdir aslında. Fall-Winter sezonunda da kışlıklar… Oysa alıcıların çoğu sadece yazlık ya da kışlık kıyafetler yerine “mevsimlik” dediğimiz hemen her zaman giyilebilecek kıyafetlere yatırım yapma ihtiyacı duyarlar. Çünkü bu kıyafetlerin kullanım alanları gerçekten daha fazladır.

Bundan bir kaç yıl öncesinde, moda devleri için prefall koleksiyonlar sezon koleksiyonlarına göre daha lüks ve özel bir kitle için tasarlanan ürünlerden oluşuyordu. Adeta jet sosyete için cruise ya da resort koleksiyonlar gibi düşünülen prefall, zaman içinde modacıları yılda dört koleksiyon hazırlamaya itti. Çünkü bu alanda pazar payı çok büyüktü. Prefall’larda ilk zamanlarda henüz junior sayılabilecek moda tasarımcıları görev alırken zaman içinde modaevlerinin baş tasarımcıları da koleksiyonlarda ön plana çıktılar. Bunda kırmızı halıda prefall kıyafetlerin boy göstermeye başlamasının etksi olduğunu da düşünebiliriz.

Kelime anlamı olarak prefall kıştan önce anlamına geliyor. Ancak moda dünyasında bu terim kış ve yaz koleksiyonları arasındaki dönemi ifade ediyor. Eskilerin deyimiyle “mevsimlik” lerin boy gösterdiği koleksiyonlar bunlar ve artık hemen hemen her markanın prefall akımına ayak uydurduğu tespiti yanlış olmaz. Artık koleksiyonlar eskisi gibi yılda iki kez değil, dört kez hazırlanıyor. Yükselen trend prefall!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)