Mekan-Gezi

Ada’dan Moda’ya Bir Kahve Yolculuğu: Ben Coffee Roasters

Dün Moda’da iki hafta önce açılan Ben Coffee Roasters’ı keşfe gittim. Yeni nesil kahvecilerin açılmasına bu kadar sevinen bir ben miyim bilmiyorum.

Üçüncü dalga kahve aslında yepyeni bir gusto… Kahve deyip geçmemek gerekiyor. Önceden çeşitli çiftliklerin kahveleri bir araya toplanıp çuvallara konup Brezilya, Yemen, Kenya, Endonezya diye total bir şekilde ihraç edilirken artık çiftlikler kahvelerini single origin halde ve tıpkı değerli şaraplık bir üzüm gibi pazarlıyor. Her kahvenin kendine has aroması, asit ve gövdesi tek tek analiz ediliyor işin uzmanlarınca ve nihayet artık kahve bizim için de kafein içeren, uyarıcı bir içecek olmaktan çıkıp bir tasting deneyimine dönüştü.

Uzun bir girizgah oldu değil mi? Neyse biz Ben Coffee Roasters’a dönelim. Mekanın işletmecisi Robert Bey bir Kınalıadalı. Orada da Su Sporları Kulübü içinde bir bistro işletiyorlar sezonluk olarak. Yıllarca yurtdışında aldığı kahve eğitimlerinin yanısıra ekipmanları da tanıma fırsatı bulmuş ve adeta özenli bir biriktirme sürecine girmiş. Bundan iki hafta önce de Moda’da Ben Coffee Roasters’ı açmışlar.

Asıl işleri roasting yani kavurma. Bu büyük bir avantaj aslında. Çekirdekten geliyoruz derken bunu kastediyorlar. Çünkü kahve çekirdeğinin kalitesi ve cinsi kadar kavurma işlemi de önemli üçüncü dalga kahvecilikte. Bunu da dışarıdan almayıp kendi bünyelerinde hallederek aracı bağımlılığından kurtulmuşlar.

Ben de orada bir Clever Drip denedim ve Ruanda single origin ile yapıldı. Ruanda kahvesi düşük rakımda yetiştiği için normalde çok sevdiğim bir tat değildir. Hafif tuzludur ve buruktur. Ama doğru kavurma ve doğru demleme tekniğiyle tuzu baskılanmış, aroması yükseltilmiş, hafif ve yarı gövdeli bir kahve içebildim. Bu da bir başarı aslında.

Onun dışında El Salvador single origin espresso denedim. Temiz ve güzel bir kahveydi. Kahveyi şekerli tercih ediyorum ama benim için espressonun kalitesi şekersiz içimde anlaşılıyor. Şekersiz olarak aromatik bulduğum, üzeri lekelenmeyen ve doğru tesfiye edilmiş bir espressoydu bu. Gırtlakta asidini bırakması ve aromasını damakta koruması ile benden 10/8 aldı.

 

Mekan çok havadar, uzun bar masaları çalışmak için uygun, dükkan cehpesi geniş ve sohbet etmeye uygun. Bn Coffee roasters’da wi-fi var, dergiler ve gazetelerle vakit geçirmek için çok iyi bir tercih doğrusu.

Mekanın işletmecileri kahve demleme tekniklerini, çekirdekleri ve kavurmayı anlatıyorlar size. Bu konuda oldukça da istekliler doğrusu. Bu heyecanı seviyorum.

Ve Bonus: Ben gittiğim her mekanda oraya has bir lezzet arıyorum. Ufak da olsa sadece oraya özgü bir şey olmalı işte. Burada da pirinç patlaklı, çikolatalı lokumlarına bayıldım. Bu lokumu sadece Ben Coffee Roasters’da yiyebilirsiniz, tabi ki özel yapım Türk kahvesi ile. Süperdi.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)