Mekan-Gezi

Kahve Tadımına Devam: Private Reason Bebek

Mekan.com Kahve Kulübü bir süredir kahve tadımları düzenliyor ve kulübün üçüncü etkinliği için Bebek’te açılan Private Reason’da buluştuk. “Mahallenin Gurme Kahvecisi” mottosuyla anılan mekanın kurucusu Vardar Bey uzun yıllardır reklam sektöründe. Belki de bu yüzden ilk olarak take away bardakların tasarımı dikkatimi çekti. Genellikle kahve dükkanları tek bir bardak tasarımını benimsiyor ve hemen her third wave kahveci kendine bir renk seçiyor. Burada ise desen desen take away’lar çok tatlıydı doğrusu.

Mekan.com Brand Manager’i Hülya Hanım’ın kahvenin tarihçesine dair kısa bir sunum da gerçekleştirdiği toplantı aslında güzel bir öğleden sona buluşması olarak geçti. Private Reason farklı bir konsept deniyor. Burada sadece kahve ve kahveye dair şeyler yok. Çapata ekmeğiyle yapılmış sandviçler, somon fümeli salatalar, mevsim yeşillikleri, ızgara sebze tabağı ile gayet gün boyu vakit geçirilecek bir bistro havası var burada.

Dekorasyon ahşabın hakimiyetinde ve hem çok renkli hem de dinlendirici. Uzun masa toplantılar için uygunken başka bir köşede çekilip kitabınızı okuyabilirsiniz. Kahve barı ise çok renkli. Espresso makinesinin ve kahve çekirdeklerinin dışında onlarca çeşit meyve arasında kaybolmak mümkün.

Kahveye geçmeden önce burada tatlıların da mutfakta yapıldığını söylemek lazım. Mutfakta bir pastacı var. Bu bence çok önemli çünkü pek çok kahve mekanı kısıtlı çeşitteki tatlıyı dışarıdan alıyor. Burada tatlı çeşidi de çok fazla.

Kahve&Tatlı olarak Private Reason’ın yıldızı olan espresso tiramisu denedik. Nasıl desem sıvı tiramisu! Espresso, özel bir cookie ve vanilyalı dondurma ile yapılıyor. Tatlı severlere duyrulur.

Aeropress kahve nasıl desem fena değildi başta. Ama sonra yanık bir tat aldım. .Aeropressin en çok bu özelliğini seviyorum. Belli bir basınç altında kahve aromasını tam yansıtıyor ve gerçekten yanıltmayan bir kahve deneyimi sunuyor. Cold Drip 9 saat demlenmişti ve bence tadı yerinde, aromatik bir kahveydi. Ancak her zaman olduğu gibi asıl tadımımı espresso ile yaptım.

Private Reaon espresso özel bir blend olarak yapıldı. Baharat tatlarının yoğun olduğu, dengeli bir espresso içtiğimi söyleyebilirim. Hafif ekşimsi bir tadı da vardı. Sanırım blend içinde Kenya ya da Ruanda çekirdekleri bulunuyordu. Üzeri hafif lekeli gelmesine rağmen yine de doğru tesfiye edildiğini düşünüyorum. Çünkü kahvenin aroması damakta ve yan damaklarda hissediliyordu.

Private Reason’da sadece kahve kavurucusunu gizlemeleri ilginç geldi bana. Aslında third wave dediğimiz şey kahvenin kavrulmasıyla ilgili çünkü. Kavuran kişi bu yüzden çok önemli. Ki ülkemizde üçüncü dalga kahve kavurmayı bilen kişi sayısı çok az zaten. Gizlenmesi bu noktada çok da mantıklı gelmedi. Çünkü ancak kavuranı bilirseniz o kahvenin o mekanda bayatlatılmayacağına da emin olabiliyorsunuz. (Buna başka bir yazıda değineceğim.) Roaster’ı gizledikleri ve kahveden de yanık tadı aldığım için içtiğim kahvenin third wave olduğu konusunda ciddi şüphelerim var Hatta yok eminim third wave değil!

Mekan.com Kahve Kulübü’nün etkinliğinde kahve demleme (brewing) ekipmanlarına da tekrardan bir göz attık. Nel Drip’i bilmiyordum burada öğrenmiş oldum. Bir dahaki gidişimde Nel Drip bir kahve içecek ve izlenimlerimi sizin için yazacağım. (Kahve ekipmanları hakkındaki bir yanlışa da başka bir yazıda değineceğim.)

Bizi konuk ettikleri için Mekan.com ve Vardar Bey’e teşekkürlerimi sunarım. Bu etkinliği sosyal medyada #mekancomkahvekulubu hashtag’i ile takip edebilirsiniz.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)