Sosyal Medya-Teknoloji

Lokasyon Bazlı Yepyeni Bir Uygulama: uLouder

Geçen akşam Kırkpınar Lokantası’nın Cevahir Şubesi’nde yemek yerken sevgili İrem -İremimnet- yepyeni bir uygulamadan bahsetti. uLouder adlı bu uygulamayla bulunduğunuz lokasyonda bildirim yapabiliyorsunuz ve bildirimlerinizi de sadece o sırada seçtiğiniz alandakiler görebiliyor. Like yok, takipçi yok.

Eve gider gitmez uygulamayı Play store’dan indirdim. AppStore Türkiye mağazası’nda da ikinci sırada olduğunu öğrendim. Üstelik bu uygulamanın geliştiricileri Türk ve daha lansman bile yapmadılar. İndirme sayılarından anlaşılıyor ki, lokasyon bazlı bir uygulamaya çok ihtiyacımız varmış da farkında değilmişiz.

 

uLouder’da fake hesapları engellemek için sadece Facebook üzerinden bağlanılabiliyor. Facebook bilgilerinizle profiliniz otomatik olarak oluşturulduktan sonra dilerseniz kendinize bir “bio” yazısı yazabilirsiniz. Uygulamanın ana ekranında bulunduğunuz lokasyondaki kullanıcıların bildirimlerini görebiliyorsunuz. Bildirimler çok çeşitli: Eşya paylaşmak isteyenler, en uygun bira içilecek mekanı soranlar, trafikte bir yerlerde çevirme olup olmadığını soranlar….

Bu uygulamada takipçi olmadığı için aslında popülerliğinizi paylaşımınıza yapılan -UP- la ölçmeniz gerekiyor. Bir de yorumlarla… Bu aslında iyi bir şey gibi geldi bana çünkü insanları bire bir iletişime teşvik ediyor.

Lokasyon bazlı bir uygulama olması açısından buluşmalar ve acil durumlar için de bu uygulamanın faydalı olacağını düşünüyorum. Ancak tabi ki Kadıköy’de uLouder çok tatlı şeylere sebep olurken Esenler’de ahatsız edilmenize de yol açabilir. Bu yüzden sosyal medya kimliğimizi doğru kullanmamız  çok önemli.

uLouder’da paylaşım yapmaya gelince… Eğer fotoğraflı bir paylaşım yapacaksanız uygulamanın kendi kamerası ile çekim yapmanız gerekiyor. Maalesef henüz filtreler vs. yok. Bu yüzden en iyi fotoğraf için bir kaç deneme yapmanız gerekebilir. Eğer galeriden fotoğraf yüklerseniz bunu dosya gibi gösteriyor ve ayrıca indirmeniz gerekiyor. Fotoğafınızda birlikte içeriğinizi de yazıp Loud ediyorsunuz ( Ortadaki ulouder simgesine tıklıyorsunuz) ve bulunduğunuz lokasyonu merkeze alan bir harita çıkıyor önünüze. Burada 5000 Metreye kadar bir daire seçebiliyorsunuz, daha az da olabilir, size kalmış.

Paylaşımı yaptığınızda seçtiğiniz alandaki kullanıcılar bildiriminizi görüyor. 24 saate bir, Uyar seçeneği ile yeni gönderinizi boost etmeniz de mümkün. Bu seçeneğin daha sonra paralı olacağı duyumunu da aldım.  (0ff the record!)

Son olarak uLouder Kulüplerden bahsedelim. Facebook’taki gruplar gibi buralarda da kulüpler var. Dilerseniz kendiniz bir kulüp açabilir ya da varolan kulüplere dahil olabilirsiniz. Ben hemen kahve ile ilgili iki kulüp açtım. Umarım üyesi bol olur.

Uygulamanın Android’de çok fazla hata verdiğine şahit oldum. Sık sık duruyor, uygulamada geçişler de çok iyi değil. Şu anda beta olduğu için bunlar normal olabilir, umarım geliştiriciler en kısa sürede aksaklıkları giderir, uygulamayı zenginleştirir ve “eskiden buralar dutluktu, şimdi çok değerlendi” diyeceğimiz günler gelir.

Yolu açık olsun.

http://www.alexa.com/

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)