Sosyal Medya-Teknoloji

Instagram’da Kampanya Oluşturma İpuçları

Instagram ipuçlarına kampanya oluşturma ile ilgili bir yazıyla devam ediyoruz. İlk yazımızda satış için iyi bir Instagram hesabı oluşturmaktan bahsetmiştik. O yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. İkinci yazımızda da Instagram’dan yasal para kazanma yollarını anlatmıştık. O yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra Instagram hesabımızı daha fazla kişiye ulaştırmak ve takip edilmesini sağlamak için neler yapabileceğimizde.

Instagram’da çok fazla hediye kampanyası yapıldığı dikkatinizi çekmiştir. Hatta bunlardan birine katılmış da olabilirsiniz. Öncelikle bir kampanya düzenlemeden önce hedefinizi iyi belirlemeniz gerekir. Yapacağınız kampanya ile asıl hedeflediğiniz nedir? Takipçi sayınızı arttırmak mı, insanların isminizi daha fazla duymasını sağlamak mı, satış hacminizi arttırmak mı? Ya da bunların hepsi de olabilir.

Hedefinizi iyi belirledikten sonra kampanyanız için hediyelerinizi hazırlamanız ve iyi bir şekilde fotoğraflamanız gerekir. Bu sizin kampanya görseliniz olacağı için üzerinde kampanyanızı anlatan çarpıcı bir spot (slogan) bulunmalıdır. Örneğin: “Bayram hediyeniz Stilika’dan! Stilinizin sizi yansıtacağı bir bayrama hazır mısınız? Hediye çekilişimiz sizi bekliyor!”gibi…Ancak herşeyi görselde anlatamazsınız. İnsanlarda biraz da merak duygusu uyandırmayı ihmal etmeyin.

Stilika olarak yaptığımız yılbaşı kampanyasında görselimizi özel bir tasarımla hazırlamış ve hediyemizin ne olacağını belirtmiştik. Kaliteli bir markanın hediye çekini kazanma fikri insanların çekilişimize yoğun şekilde katılmasını sağlamıştı.

Bu görselin iyi kalitede ve yüksek çözünürlükte olması kampanyanızın daha fazla ilgi çekmesini sağlayacaktır.

Kampanya paylaşımınızı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri de şartlarınızı en yi şekilde anlatmanızdır.

-Kaç adet hediye verilecek?

-Çekilişin bitiş tarihi nedir?

-Kazananlar ne zaman açıklanacak?

-Çekiliş nasıl yapılacak?

-Yarışma – çekiliş koşulları nelerdir? Yoruma arkadaş etiketleme, paylaşımı repost etme, sizin belirlediğiniz bir hashtag’i mutlaka kullanma gibi)

Hashtag

Instagram’da bir çekiliş düzenledğinizde mutlaka kendinize özel, daha önce kullanılmamış bir hashtag belirlemelisiniz. Çünkü başka türlü çekilişinizi takip etmeniz zorlaşır. Bu yüzden kendinize benzersiz bir hashtag oluşturun. Stilika olarak yaptığımız bir çekilişte #StilinSeniYansıtır hashtag’ini kullanmıştık. Bu şekilde tüm repostları takip etmekte zorlanmamıştık.

Ama sadece kendi kullanacağınız hashtag işe yaramayacağı için paylaşımı yaparken en alta  belirli ve çok kullanılan hashtag’leri eklemeniz yararlı olacaktır.

#hediyeçeki #çekiliş #yarışma #instagift #butikkampanya #çekilişzamanı #çekilişvakti #hediye #hediyebutik #yarışma #yarışkazan #yarışmazamanı gibi hashtag’ler kampanyanızın daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayacaktır.

Paylaşımınızda mutlaka kullanılması gereken hashtag’i de belirledikten sonra paylaşımınızı yapabilir ve çekilişi başlatabilirsiniz. Bundan sonra kendi paylaşımınızı sıkça takip etmeniz gerekecek. Sorulacak sorulara hemen yanıt vermek, çekiliş katılanları like’lamak ve çekilişnizle ilgili olarak gelen DM’lere cevap vermek gerekecektir.

Instagram bir paylaşımda otuz adet  hashtag kullanımına izin verir. Siz de paylaşımınızı sık sık Düzenle seçeneğinden girerek bazı hashtagleri silip yenilerini ekleyecek canlı tutabilirsiniz.

Kampanyanız Güven Versin

Kampanyanız süresinde belirli aralıklarla kampanya postunuzu yeniden paylaşmanız da iyi olacaktır. Ama bunu çok fazla abartmayın. Profilinizin bütünlüğünü ve çekiciliğini bozacak hareketler genellikle takipçi kaybına sebep olur.

Hediyemizin ne olacağını paylaşmış ve böylece hem beklentiyi yükseltmiş, hem de herşeyin kontrolümüz altında olduğu mesajını vermiştik.

Kampanya boyunca herkese eşit mesafede olun ve mümkünse açık bir çekiliş yapın  ve mutlaka belirttiğiniz tarihte kazananları açıklayın. İnsanların ‘ne zaman açıklanacak’, ‘geç kaldınız’ gibi yorumlar yapmasına meydan vermeyin. İnsanlar yarışmayı kazanma ihtimalleri olduğunu hissetsinler. Bu şekilde kazananları açıkladığınızda seviyesiz tartışmalar yerine kutlama mesajları alabilirsiniz.

Kazananlara hediyelerini belirtiğiniz şekilde gönderin ve bu aşamaları da mümkünse fotoğraflayın.

Kazanan kişiye hediyesini gönderirken bu aşamada da fotoğraf çekerek Instagram’da yayınladık. Bu şekilde güven pekiştirirken aynı zamanda insanların yeni kampanyalar için Stilika’yı takip etmeye devam etmelerinin önemine de vurgu yaptık.

Stilika olarak Instagram’da bir çekiliş düzenleyerek bir kişiye 100 TL değerinde H&M hediye çeki vermiştik. O çekilişimizi instagram.com/stilika profilinde hala bulabilirsiniz. Ayrıca #StilinSeniYansıtır hashtag’iyle arama yaptığınızda da yarışmamız için repost edilen görselleri görebilirsiniz.

İnternette sahte takipçi satan çok fazla kişi var. Ama sahte takipçi ile bir yere gelmektense biraz emek vererek kendi gerçek kitlenizi oluşturun ve bu şekilde takipçi kazanmaya çalışın. Bunun için çok etkili ipuçları sunan bir yayın da var. Emin olun sahte takipçi için ödeyeceğiniz ücretten çok çok düşük. İncelemenizi tavsiye ederiz.
Instakitap banner

İpucu: Hashtag  takibini daha kolay yapmak için tagboard.com sitesinden yararlanabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda Instagram paylaşımlarını daha fazla yaygınlaştırmak için teknik ipuçlarına yer vereceğiz.

 

Tanışırız elbet. :)

11 Comments

 • Drwho

  Merhaba, hediye çekilişlerini nasil duzenliyorsunuz. Yani çekilisin kime ciktigini nasil belirleyebiliriz? Ben 50 liralik bir urun satacagim hedefim 1000 urun satisi Iphone 6 s plus hediyr edecegim. Yani abc yi anlatir misiniz?:)

  • Rabia Çalhan

   Merhaba random. org siteside çekiliş yaparak belirleyebilirsiniz. Yalnız uyarmam gerekiyor ki sosyal medyada 67 TL değerin üzerinde hediye verecekseniz (ki Iphone pahalı bir hediye) bunun için Milli Piyango İdaresi’nden izin almanız gerekir. İzne ilişkin usul ve esaslar 4.10.2006 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Yönetmelikle belirlenmiştir. Onlar peşinize düşmüyorlar ama bir kişi kalkıp da “bana haksızlık yapıldı” diye şikayet ederse o zaman ceza ödemeniz gerekebilir. O yüzden çekilişinizi izinli ya da mümkün olduğu kadar şeffaf şekilde -video vb- gerçekleştirmenizi öneririz.

   • canan

    merhabalar, random programını anladım etıketleme yaptıgında takıpçiler excele yapanları geçiriyoruz sonra randomdan rastgele bır sayı seçmesını ıstıyoruz ve kazanan randomun seçtıgı kışı oluyor pekı sadece begeni yarışması yaptık beğeni yapanları nasıl belieleyecegız bunun için bir program varmı yada hem begenı hem etıketleme yarışması yaptık 5 fotograf begen 5 arkadaşını etıketle gıbı şimdi etıketi takıp etmek kolay yalnız etıketı yapan kışının 5 fotografı begendını nasıl bulucaz bunun bır formulu varmı acaba tşk ederım.

    • Rabia Çalhan

     Merhaba, benim bildiğim öyle bir program yok. Ama genel olarak başarılı bir instagram ya da sosyal medya çekilişinin basit olması gerektiğini söyleyebilirim. Kullanıcı için de, düzenleyen için de, işbirliği yaptığı marka vs için de basit ve anlaşılır olmalı. Bakın Apple bile yarışma yaparken çok basit ilerler. RT yap, hesabı takip et gibi. Verdiği 7 bin liralık bilgisayar ama zorlaştırmaz. Sevgiler

 • nuray

  Merhabalar bende takipcilerimi çoğaltmak ve biraz büyümek adına çekiliş yapmak istiyorum butik sabun kokulu taş fakat kazananı nasıl belirliycem neye göre. ..

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, adil bir instagram çekilişi olması için random.org sitesinden çekilişinizi gerçekleştirebilirsiniz. Elinizdeki listeden hangi sayı çıkarsa ona verirsiniz çekiliş hediyenizi. Hatta bu esnada videoda çekebilirseniz çok şeffaf bir çekiliş olur. Başarılar

 • Kader

  Merhaba bende instagramda amigurumi ve el örgüsü ürünler satmak istiyorum ama takipçim çok az kendimi duyurmak takipçimi arttırıp satış yapmak için bi çekiliş kampanyası yapmak istiyorum bunun için resmi bir prosedür ve kolaylık sağlayan program var mi

  • Rabia Çalhan

   Merhaba, çekilişi instagram canlı yayınında yaparsanız güven verir. Random. org sitesinden yararlanabilirsiniz. Çekiliş için resmi bir izin almanıza gerek yok. Sanırım çok pahalı bir ürün sunmayacaksınız hediye olarak. Selamlar.

 • Meral

  Merhaba, çekiliş düzenledim katılımcıların çoğu çekilişi üzerine sayfa açan kişilerle dolu hedef kitleye %100 ulaşmanın yolu yok mu çekilişte

  • Rabia Çalhan

   Instagram’da o tür kişilere karşı yapabileceğiniz en iyi şey bu hesapları çekilişe dahil etmeyeceğinizi belitmek olabilir bence. Onlr yine de başvuacaktır. Bunu da bir tür etkileşim olarak düşünün ve çok takılmayın ama çekilişe dahil etmeyin. Siz bi hediye veriyorsunuz, kayıtsız, koşulsuz vermek zorunda değilsiniz. 🙂 İyi günler

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)