Moda

PİN UP MAYOLAR BU YAZA DAMGASINI VURACAK

60’lı yıların moda rüzgarları kendini ilk kez pin-up mayo modelleri ile belli etmişti. bu yıl ülkemizde pin-up mayoları daha sık göreceğiz, çünkü geçen senenin aksine mayo firmaları bu modellere daha fazla ağırlık vermeye başladılar ve üretimlerini arttırdılar.

1940’lardan itibaren Amerika’da başlayan poster kızı akımının modası olarak da bilinen pin-up modası 60’lı yılların sonuna kadar etkisini sürdürmüştü. O yıllarda poster kızlarının kullandığı korseler, mayolar, bikiniler ve jartiyer modelleri pin-up stili olarak kaldı. Uzun eye-liner çekilmiş gözler ve kırmızı rujla tamamlanan makyaj stili de pin-up olarak tanındı. Marilyn Monroe bu stilin en iyi uygulayıcılarından biri oldu.

Pin-up mayo ve bikiniler ve 40 yıl sonra yeniden plajlarda ve havuzlarda görülmeye başladığında arkasından gelecek moda belliydi. Tabi ki 60’lı yılların seksi ve çarpıcı modası!

Pin-up mayoların en önemli özellikleri yüksek belli olmaları ve bacak kesimlerinin çok derin olmaması. Hatta şort modeller de görülebiliyor. Plajlarda daha rahat hareket etmek isteyenler, örneğin bebekli kadınlar için ideal bir seçim olan yüksek belli bikini altları ve mayoların tek riski bacak boyunu kısa göstermesi. Ama topuklu terliklerle bu sorun kolaylıkla halledilebilir.

Pin up mayoların göğüs kısımları da daha kapalı olarak dizayn ediliyor. Ama bu kapalı cuplarda göğüsler daha dik bir görünüme kavuşuyor ve adeta korse etkisi yaratılıyor. Bu da oldukça çarpıcı ve etkileyici bir imaj demek. Kalın askıların yanı sıra straplez ve boyundan bağlı modeller de bulunabilir. Pin up mayolara en çok yakışan askılardan biri de koltuk altlarından başlayarak boyunda bağlanan kalın askılar. Bu askılar özellikle omuzları ön plana çıkarıyor.

Pin up mayolarda en çok kullanılan renkler, kırmızı, lacivert ve beyaz. Ancak iri çiçekli modellere ve puantiyelere de çok sık rastlanıyor. Geniş plaj şapkaları , puantiyeli saç bantları, kalın kemik bilezikler ve kemik çerçeveli güneş gözlükleri ile bu yaz plajlarda Marilyn Monroe ya da Belgin Doruk havası yaratmak mümkün olacak gibi görünüyor.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)