Anne-Çocuk,  Kariyer

Hamile Kalmalı mıyım?

Günümüzün yoğun iş temposunda genç kadınların en büyük problemlerinden biri de hamile kalmalarının kariyerlerini nasıl etkileyeceği. Gerçek şu ki kamu dışında hemen hiç bir yerde çalışanların sosyal haklarını sonuna kadar kullanmaları söz konusu değil. Özellikle bir kadın çalışanın hamileliği söz konusu olduğunda uzun bir süre işe ara verme, emzirme izinleri, ücretsiz izinler şirketleri bir hayli düşündürüyor ve kimi şirketler hamile kadınların işine başka gerekçelerle son vermeyi tercih ediyor. Peki böyle bir ortamda kadın çalışanlar nasıl çocuk sahibi olacaklar?

Öncelikle anneliğin bir kadının hayatındaki en özel süreç olduğunu bilmek gerekiyor. Annelik bitmek bilmeyen bir mesai. İşe yani başlamış bir kadın çocuk sahibi olma planlarını buna göre yapabilir. En azından kariyerinde belli bir seviyeye gelene kadar çocuk yapmayı eteleyebilir. Ama burada da başka başka sorunlar ortaya çıkabilir. Kadınlar için çocuk doğurma yaşı önemli. Bunu çok da geciktirmemek gerekiyor. Kariyerin de sonu yok aslında…

Bu noktada başta kadın olmak üzere eşler kendilerini iyice tartarak çocuk sahibi olup olmamaya karar vermeliler. Öncelikle sorulması gereken soru şu: İşimde hedefim nedir? Eğer bir bilim kadınıysanız ve yakın zamanda doktorayı bitirmeyi, yurtdışı seminerlerine katılmayı düşünüyorsanız o zaman bu ulaşılabilir bir hedeftir ve çocuk sahibi olmak da ertelenebilir. Sonuçta mesleğinizin dönüm noktasında durduğunuz bir aşamada kendiniz için daha iyi koşullar yaratmak istemeniz anlaşılabilir bir durumdur.

Eğer hedefiniz sadece yükselmekse ve işinizi de para kazanmanın bir aracı olarak yapıyorsanız o zaman çocuk yapmayı çok da ertelememeniz sizin için iyi olacaktır. Çünkü salt para kazanma kaygısıyla yapılan bir kariyerde hırsların ve yükselme isteğinin sonu gelmeyecektir. En kötü ihtimalle işinizden olursunuz ama hamilelik sonrasında belki daha iyi koşullarda da iş bulabilirsiniz. Araştırmalar doğum sonrasında kadınların daha fazla iş değiştirdiğini ve çocuklu kadınlar olarak kendilerini işverenlerine daha rahat kabul ettirebildiklerini gösteriyor.

Elbette çocuk kararı verilirken eşlerin maddi durumu da dikkate alınmalı. Özellikle ücretsiz izin ya da işten çıkarma durumunda ekonomik durum sarsılabilir. Bunun için bir miktar birikim yapmak, harcamaları kısmak ve bir bütçe çıkarmak yararlı olabilir.
Son olarak hamile kadın çalışanların yasal haklarını çok iyi öğrenmeleri ve bu konuda gerekirse uzman kişilere danışmaları da önerilir. Çünkü çalışma yasalarında kadına yönelik pozitif ayrımcı düzenlemeler yapılmakta ve işverenler için yüksek tazminatlar ödemektense çalışanın işe dönmesini beklemek daha avantajlı olabilir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)