Mekan-Gezi

Cadde’de Gastropub: Draft

Geçtiğimiz Cuma günü parti havasında bir davetteydik. Executive şefler Özlem Mekik ve Ayvaz Akbacak’ın birlikte süper bir projesi var. Sosyal medyada ‘Bi Mutfak İki Şef’ olarak izleyebileceğimiz bu esprili ve keyifli birliktelikle çok güzel organizasyonlara imza atıyorlar ve blogger’lar için gerçekten ufuk açıcı ortamlar sunuyorlar. Şehrin güzel mekanlarını da onlarla birlikte deneyimliyoruz.

sosisliGeçen Cuma günü etkinliği de Bağdat Caddesinde yeni açılan Draft Gastropub’daydı. Yemek değil tadımlıkların sunulduğu bu gecede hem şef Sedat Tosun ve ekibinin özenle hazırladığı yeni lezzetleri tattık, hem de mekan konseptiyle ilgili bilgilendik. Ama hepsinin ötesinde çok eğlendiğimiz, haftanın stresini attığımız bir gece oldu.

Draft Gastropub, yıllardır Cadde’de hizmet veren Cafe Cadde’nin üst katında. İşletmecisi aynı. Burada Türkiye için yenilikçi bir konsept deneniyor ve eminim bu konsepti çokyakında başka yerlerde de göreceğiz. Buası klasik pubların aksine mutfağa da önem verilen bir yer. Pub’da önemli olan içmek iken burada içkiyi, özellikle de birayı tamamlayan lezzetler ön plana çıkarılıyor.

mini-burgerGastropub denince çok çok çok özel tatlar anlaşılmamalı, ama yemek kalitesi ve çeşililiğinin bir tık daha iyi olmasını önemsiyorlar. Doğrusu onlar böyle dediler ama yediklerimiz gerçekten de bir tık falan değil çok çok iyiydi.

Ben özellikle soslu çıtır karidesi çok beğendim. İçi yumuşacık, dışı çıtır bu acılı karidesi soğutmadan tüketmek en iyisi. Onun dışında ıspanaklı ve sucuklu pideler, sosis kanepeler ve çilekli sunumları harikaydı.

Burada 60’dan fazla bira çeşidi var. Bildiğimiz ve çok tüketilen klasik açık renli biaların dışında her yemeğe uygun Avrupa biraları menüde de özel kodlarıyla yer alıyor. Mekanın işletmecileri “burayı bira kültürünün yaygınlaşmasına ve gelişmesine destek sunmak için” açtıklarının özellikle altını çiziyorlar.

draft-gastroBu noktada geceye ilişkin ufak bir eleştiriyi de söylemeden geçemeyeceğim. Her yemeğe uygun bira seçimi burada bir hedef olarak belirlenmişse o gece en azından bu biralardan biri ya da iki tanesini tadabilmeyi isterdim. Ama sadece çok bilinen iki marka biranın sunumu yapıldı ve garsondan başka bira rica ettiğimde veremeyeceklerini söylemelerine çok şaşırdım doğrusu. Bu konuda ısrarcı olmak da istemedim ama doğrusu yadırgadım. En azından her blogger için böyle iki bira hakkı verebilirlerdi ve değişik bloglarda bu biralar ve yemek uyumu hakkında yazabilirdik.

Draft Cadde’ye bakan modern bar masası, duvarlardaki demir ve cam sanayi tipi dolapları, metal aksamları ile loft tarzında dekore edilmiş bir mekan. Çok şık ve belki de sanayi tipi dekorasyonu sevdiğim için burayı da çok beğendim. Aydınlatma ünitelerinden tavandaki borulara kadar her şeyiyle çok şık, partiler için uygun bir mekan. Gecenin ilerleyen saatlerinde DJ’in seçtiği müziklerle parti havasını biz de yaşadık.

draftDraft etkinliğimizde Özlem ve Ayvaz şefler çok eğlenceli bir performans ve yarışmaya da imza attılar. Ayvaz Akbacak bol yeşillikli bir somon köfte yoğurdu. Fırınlanan bu köfte kırmızı pancar ve değişik soslarla beğenimize sunuldu. Eğer yeterli oyu alıra Draft Gastropub menüsüne girecek bu köfteye tam puan veriyorum. Hem çok sağlıklı, hem de lezizdi. Ben köfteyi kırmızı  kapya biber sosuyla tercih ettim ve isabetli bir sos seçimi yaptığımı hemen anladım.

Daft’ta fiyatlar da çok uygun. Çok beğendiğim karidesin fiyatı 22 TL, mini hamburgerin porsiyonu da 27 TL. Burada hem çok değşik biraların tadını çıkarabilir, hem de Cadde’de uygun fiyatlarla kaliteli hizmet almanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bu etkinlik için Bi Mutfak İki Şef’e çok teşekkürler. Etkinliği sosyal medyada #draft, #gastropub, #draftlezzetleri, #menudebimutfakikisef hashtagleri ile takip edebilirsiniz.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)