Mekan-Gezi

Bu kitap aşkla doyurur diyorlar…

-Bu akşam yemekte ne var hayatım?

-Kuşkonmaz çorbası, patlıcan çanağında karides güveç, dana carpaccio. Tatlı olarak da limon kremalı trileçe…

– Demek ki dışarıda yiyoruz.

Yo hayır değil. Bu yemekler evinizde kolayca hazırlayabileceğiniz türden yemekler. Nasıl oluyor bu? Özlem Mekik’in Alfa Yayınları’ndan çıkan “Özlem Mekik ile Günümüz Lezzetleri” isimli kitabı sayesinde oluyor. İşte dün bu kitabın lansmanındaydık. Özlem Mekik, ortağı olduğu Ziyade Fasıl’da dostlarını eğlenceye doyurduğu bir lansmana imza atarak kitabını tanıttı.

 

Şimdi Özlem Mekik’i biraz anlatmak gerekir bilmeyenlere. Ben de çok iyi tanımıyorum aslında. Ziyade Fasıl’ın sahibi kimliğiyle İstanbul’un eğlence hayatında yeri olan bir işletmeci, aynı zamanda executive şef, aynı zamanda Ayvaz Akbacak ile çok tatlı gastro şovlara imza atan bir isim, blogger etkinlikleri düzenleyen ve her davetlisine çok özel bir ilgiyle yaklaşan bir organizatör. 34 yaşında, yüzü hep gülüyor, markalara danışmanlıklar veriyor, Milliyet’in ekinde yazıyor, Sofra Dergisi yazarı…. Yani say say bitmeyecek gibi. Yaşamını başarıyla taçlandırmış bir kadından söz ediyoruz burada, hem de Dante’nin dediğine göre daha yolun yarısında bile değil.

On parmağında on marifet Özlem Mekik insanların dışarıda yedikleri yemekleri evlerinin mutfağında kolayca yapabilecekleri bir konsept geliştirmiş tariflerinde. Porsiyonun büyüklüğü, hazırlama süresi  her tarifte yer alıyor. Ölçüler de kaşıkla, bardakla… Yani hiç korkacak bir şey yok. Tarifler özlü ve net. Şimdi diyeceksiniz ki, “yemek yazarları yazıyor yazıyor da işin püf noktalarını yazmıyorlar işte!”

 

Yok, öyle bir şey yok, her tarifin sağında Gastro Akademi Not bulunuyor. Burada yemeğinizi daha leziz bir hale getirecek ipuçları yazılmış. Yani sadece lokantalarda büyük büyük ekiplerin yaptığını düşündüğümüz yemekler bu kitap sayenizde sizin fırınınızda, ocağınızda pişebilecek. Gerisi sizin iyi malzeme seçiminize, mutfağınızı sevmenize ve sevdiklerinize ellerinizle yaptığınız yemekleri yedirmekten duyduğunuz hazza kalmış.  Ha bu arada iyi yemeğin sırrı için asıl ipucu Özlem Mekik’in önsözünde…  Diyor ki:

“Mutfağa girerken herşeyi dışarıda bırakır, kendimi yemeğe verir ve üretime geçerim. Bir bakarım zaman su olup akmış, zihnimde dolaşan sorular yerini mutluluğa bırakmış. Bence yemek yapmak bir aşk. Hani derler ya, “yemek sevgiyle yapıldığı zaman daha lezzetli olur”… İşte gerçek bu! Yemeklere sevdanızı katmazsanız istediğiniz kıvamı ne yapsanız tutturamazsınız.”

Bundan âlâ yemek ipucu mu olur? İşte güzel yemeğin en önemli sırrı….

Peki lansman nasıldı? Ne yalan söyleyeyim hayatımda ilk kez göbek attığım bir lansmana gittim. Masalara tef dağıtıldı, sahnede fasıl ekibi… Ege türküleriyle zeybek oynayan bir adam, çaça kıyafetli dansçılar, Roman havaları, davul şov…. Anlat anlat bitmez çok güzel bir geceydi doğrusu. Özlem Mekik yemek yapmak kadar eğlendirmeyi de biliyor. Biliyor çünkü ziyade Fasıl tam 13 yıldır Anadolu yakasında fasıl denince akla gelen ilk yer olma özelliğini koruyor. Bunu da ben söylemiyorum Anadolu yakasında oturanlar söylüyor.

 

Özlem Hanım’ın kitabını coşkulu bir sevinçle karşılamasına biz de tanık olduk ve sponsorlarının zarif hediyeleriyle ayrıldık geceden.  Ziyade Fasıl ekibine hızlı ve özenli servisleri için teşekkürler. Özlem Mekik’e de tekrardan tebrikler. Kitabının yolu açık olsun, girdiği mutfağa mutluluk ve aşk getirsin. 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)