İlişkiler

O sana uygun mu?

Hani bu devirde aşkı bulmak çok zor ya, ondan mıdır bilinmez aşkı gördüğü yerde üzerine atlıyor insanlar. Ama bir yerlerde hatalar da olmuyor değil. Bir ilişkisi olduğu halde çok kişi mutsuz, mutsuzluğunun nedenini de tam ifade edemiyor kendine. Güvensiz yürüyor ilişkinin içinde. Eğer bir an kendimize dışarıdan bakabilseydik acaba ilişkimizin “gerçek”, aşkımızın da “ölümsüz” olduğuna ikna olur muyduk? Gelin dışarıdan bakalım, bu yazımızda. O sana uygun mu? Sen bu ilişkinin insanı mısın? Sahi sen hala kendin misin?

Her tartışmadan sonra sürekli kendimi sorgulamak zorunda kalıyorum.

Arkadaş çevremin bana faydalı olmadığını her fırsatta söylüyor.

Kariyerim için çabalamamı boş görüyor. Onun için elde ettiklerimle yetinmem gerekiyormuş.

Kıyafetlerimi onun sevdiği şekilde seçtiğimi farkettim. Çok bir şey demese de…

Her kavgadan sonra benim hakkımda derin tespitler yapıyor. Her olayı kendi içinde değerlendirmiyor.

Alışkanlıklarıma karışıyor.

Hassas anlarımda ona anlattığım kimi şeyleri sonra tartışmalarda koz olarak kullandığını gördüm.

Sürekli yaptığım ve düşündüğüm şeylerin normal olmadığını söylüyor.

Sosyal medyamı kontrol etmek istiyor.

Ona göre her şeyi abartıyorum.

Eğer bu ve bunun gibi düşünceler peşinizi bırakmıyorsa açıkça bir duygusal manipülasyon altında olduğunuzu bilmelisiniz. Her ilişkinin kendi dinamiği vardır ve eşi benzeri olmayan iki insanın yaşadığı her ilişki kendi içinde değerlendirilmelidir. Diğer yandan bir ilişki sizi siz olmaktan çıkarmaya başladıysa orada eşit bir ilişkiden ziyade etki eden ve etki altına alınan bir taraf vardır. İnanın bunu hak etmiyorsunuz.

Her şeyden önce ilişkinizin karşısında feda edeceğiniz şey kişiliğiniz ise oturup bin kez düşünün. Sizi siz eden tüm mücadelelerinizi, arkadaşlarınızı, ailenizi,  kariyerinizi ve duygusal tatmin sağladığınız adına değer adı verdiğiniz her şeyi feda etmeye değer mi? Değmez derseniz ilişkinizi nasıl yeniden yapılandıracağınıza kafa yormanız ya da bitirmeyi düşünmeniz çok daha sağlıklı bir karar olacaktır. Onun size uygun olup olmadığını ancak siz anlayabilirsiniz. Çünkü muhtemelen dışarıdan gelen seslere kulağınızı tıkıyorsunuzdur. Ama kendinize dışarıdan bakarsanız kendi sesinize kulak tıkamayacağınıza eminiz.

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)