Bakım ve Sağlık

Lazer Epilasyonda Nelere Dikkat edilmeli?

Kadınların en büyük problemlerinden biri de kıllardan kurtulmak ve temiz bir görünüme kavuşmak. Ağda, jilet, tüy dökücü krem gibi uygulamalarla yıllarca uğraşmak yerine tercih edilen lazer epilasyon uygulamaları her geçen gün daha fazla kadın ve erkek tarafından tercih edilmekte. Ancak lazer epilasyon uzun süreli, medikal bir işlemdir. Asla kozmetik bir işlem olarak görülmemeli ve uygulama öncesinde  kimi noktalara da dikkat edilmelidir.

Her gün gerek internette gerekse el ilanlarında lazer epilasyon ilanlarına rast geliyoruz. Hepsi de “yüzde yüz kalıcı sonuç, bitene kadar, sonuna kadar, tamamen acısız, en kısa sürede” şeklinde başlayan bu ilanlardaki ifadelerin doğruluğu ve gerçekliği en ince ayrıntısına kadar incelenmeden lazer epilasyona karar vermemek gerekiyor. Çünkü yanlış yapılan bir operasyon sonucu ciltte ağır yanıkların oluşması gibi kalıcı ve ciddi hasarlar meydana gelebilir.

Öncelikle lazer epilasyon yaptırılacak yerin doğru seçilmesi gerekmektedir. 15 Şubat 2008 tarihinde Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan “Ayakta Teşhis Ve Tedavi Yapılan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkında Yönetmelik”e göre uzman doktorların bulunmadığı yerlerde her türlü lazer epilasyon cihazının kullanımı yasaklanmıştır. Uzman doktorlar da ya plastik cerrah, ya dermatolog ya da medikal epilasyon eğitiminden geçmiş doktorlar olmalıdır. Her şeyden önce lazer epilasyon yaptıracağınız yerin bu işlemi yapmak için Sağlık Bakanlığı izninin olup olmadığına dikkat etmeniz gerekiyor.

Bu izne sahip lazer epilasyon merkezlerine başvurduğunuzda da sizi hemen seansa almak isteyebilirler. Öncelikle uzman hekimle görüşmek istediğinizi söyleyin. Uzman hekimin sizi muayene ederek lazer epilasyon için uygun olduğunuza dair bir muayene raporu hazırladığından emin olun ve raporu tüm seanslar sona erene kadar saklayın. Lazer epilasyon öncesi muayene edilmeden “tüm sorumluluğu kabul ettiğinize dair” bir kağıdı ise imzalamayın.

Uzman doktorun ve epilasyonu yapacak uzmanın sorularınıza net ve açık yanıtlar vermesi de çok önemli. Örneğin, yüzde yüz kalıcı sonuç alabileceğinizi söyleyen bir uzmana bunun ne anlama geldiğini sorabilirsiniz. Evet lazer epilasyon kalıcı bir uygulamadır ancak hiç bir zaman kıllar yüze yüz dökülmemektedir. Ya da “bitene kadar” ifadesinin ne anlama geldiğini de sorabilirsiniz. Seanslar bittiğinde sizin vücudunuzda hala kıllar kalabilir, eğer size net ve doğru bilgiler verilmediğinden şüpheleniyorsanız o epilasyon merkezini tercih etmemenizi önermek durumundayız.

Lazer epilasyon reklamlarının en çok kullanılan sloganlarından biri de “tamamen ağrısız”dır. Gerçek şu ki epilasyon uzun süreli yararı nedeniyle pek çok yönteme göre daha kolay ve acısız olabilir ama kullanılan hiç bir cihaz tamamen acısız değildir. En gelişmiş soğutma teknolojisinin kullanıldığı Alexandrite cihazı bile kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak acı vermektedir ve hassas bölgelerde bu acı yüzünden epilasyonu yarıda bırakan kişiler de bulunmaktadır. En azından belli bir süre canınızın acıyacağını ama uzun vadede rahat edeceğinizi bilerek uygulamaya gitmek sizi daha fazla rahatlatacaktır.

Lazer epilasyon uygulamaları için yer ve uzman seçiminde genellikle cazip fiyatlar etkili olmaktadır. Her şeyden önce bu tür medikal uygulamaların pek de ucuz olmadığını aklınızda tutmanız gerekir. Yüzde doksan indirim uygulayan bir epilasyon merkezi acaba bu indirimi neden yapmaktadır? Seansı 5-10 TL’ye gelen epilasyon uygulamalarının ne gibi zararları olabilir? Farklı merkezler arasındaki ücret farkları nelerden kaynaklanmaktadır? (Asla sadece adı var, marka işte diye düşünmeyin!) Bu sorulara mantıklı cevaplar aramak tercihlerinizi de olumlu yönde etkileyecektir.

Lazer epilasyon merkezi seçerken mutlaka Sağlık Bakanlığı izinli, uzman doktor bulunduran, temiz ve sağlam referanslar veren yerleri tercih ediniz.

Lazer Epilasyondan En İyi Sonucu Almak başlıklı yazımızı okumak için TIKLAYINIZ!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)