Burcuna Göre

Burçlara Göre Kariyer Seçimi

Koç Burcu İçin Kariyer

Koç burcu iş hayatında rekabeti çok sever. Ancak kaybettiğinde durumu centilmence kabullenemez ve yenilgisinin bilinmeyeceği yeni yerler arayışına direr. Koç liderlik etmeyi sever ve bunun için elindeki inisiyatifi sonuna kadar kullanır, hatta etki alanını genişletmek için uzun süredir var olan kuralları değiştirebilir. Koç sabırlı değildir, projelerde çok uzun süre çalışmak yerine sürekli yeni bir mecra yaratmak ister. Uzun iş toplantıları onun için sıkıcıdır. Çevresini çok iyi gözlemler ve iş arkadaşlarının motivasyonuyla yakından ilgilenir. Liderlik ettiği alanlarda çalışanlarının performanslarını yükseltmek için elinden geleni yapar. Kolayca yönetici pozisyona yükselebilir.
Koç Burcu İçin Uygun Meslekler:
Sporculuk
Spor antrenörlüğü
Cerrahlık
Askerlik
Polislik
Mühendislik

Not: Burca göre analiz yaparken sadece asıl burcu değil yükselen burcu da okumalısınız.


Boğa Burcu İçin Kariyer

Boğa burcu insanları rekabetten hiç hoşlanmaz. O yüzden yaptığı işlerde rekabet stresi yaşamadan, rahatça çalışabilmek ister ve alanında en iyi performansı ortaya koyarak birinci olur. Çok güvenilirdir ve bir işe başladığında sonuna kadar götürür. Tepkileri önceden kestirilebilir. Boğa burcunun en olumsuz özelliği harekete geçmede yavaş davranmasıdır. Bir işe başlayacağı zaman çok ayrıntılı bir şekilde hazırlık yapar ve işi her yönüyle araştırır. Amacına ulaşmak için her yolu dener. Estetik duyarlılığı da çok gelişkindir. Boğa burcu ekip çalışmalarında herkesin hakkına saygılı ve yardımsever tavırlar gösterir. Sabırla ekibini bekler ama sabrının sınırına geldiğinde çok sert tavırlar da gösterebilir.
Boğa Burcu İçin Uygun Meslekler:
Finans sektörünün her alanı
Antikacılık
Sanat eserleri satıcılığı
Güzellik ve moda endüstrisi
Kuyumculuk-sarraflık
Editörlük


İkizler Burcu İçin Kariyer

İkizler çok çabuk sıkılan ve sabırsız kişiler olduklarından uzun süreli projelerde yer almayı ve rutin işleri hiç sevmezler. Tek bir iş yerine çok farklı alanları birleştirebildikleri kısa proje bazlı işlerde daha başarılı olurlar. İletişim duyguları çok yüksektir ve farklı karakterdeki pek çok kişi ile iyi anlaşırlar. Bu da ikizler burcundan olan kişilerin genellikle arabulucu niteliklerini ön plana çıkarır. İkizlerde liderlik tutkusu yoktur, bildiklerini ve deneyimlerini iş arkadaşları ile paylaşmayı severler. Hızlı düşünülüp çabuk harekete geçilmesi gereken durumlarda İkizler çok verimli olurlar.
İkizler Burcu İçin Uygun Meslekler:
İletişim, gazetecilik, muhabirlik
Yazarlık
Eğitimcilik, öğretmenlik
Halkla İlişkiler
Aracılık hizmetleri, emlakçılık


Yengeç Burcu İçin Kariyer

Yengeç burcu insanlarının hassas ve duygusal ruh dünyaları kariyerlerinde de kendini gösterir. İş hayatında ihtiyatlı adımlar atar, hedefe kilitlenmek yerine şartları anlayıp ona göre davranmayı tercih eder. İş hayatında güven kazanmak Yengeç için en önemli motivasyon kaynağıdır. Yengeç öncü bir burçtur ve lider özellikleri de taşır. Onun liderliği agresif değildir ve emri altındaki kişilerin huzurlu şekilde çalışmaları için elinden geleni yapar. Sadakat ve sorumluluk duygusu yüksektir. Bu haliyle iş hayatında sevilen bir kişi olur. Vurdumduymaz ve savurgan değildir. Sezgileri le hareket edebilir.
Yengeç Burcu İçin Uygun Meslekler:
Otelcilik, restoran işletmeciliği
Gıda sektörü
Öğretmenlik, eğitimcilik
Dadılık, çocuk bakıcılığı,
Doktorluk, hemşirelik
Denizcilik


Aslan Burcu İçin Kariyer

Aslan doğal liderdir. Ekibinin en önünde olmayı, yol göstermeyi ve kendini ön plana çıkarmayı çok sever. Başarısızlığı hazmedemez ve başarı için zaman zaman ciddi riskler alabilir. Risk almaktan çekinmeyen yapısı ile ekibini ve şirketini zor durumda da bırakabilir. Çok gururludur ve başladığı işi sonuna kadar götürür. Tüm enerjisi ile sadakatle çalışabilir. Çok uzun soluklu işlerde bile enerjisini kaybetmez. Ekibinin de buna uyum sağlaması gerekir. Aslanla çalışmak bu açıdan çok zor olabilir ama onun ekibinin kaybetmesi diye bir şey söz konusu olamaz. Aslan her başarısını bir zafer olarak algılar ve başarı belgelerini, plaketlerini gururla gösterir. Maddi teşvik aldığında çok daha iyi çalışır.
Aslan Burcu İçin Uygun Meslekler:
Pek çok sektörde üst düzey yöneticilik
Eğlence sektörü yöneticiliği
Sahne sanatları
Borsa ve finans sektörü


Başak Burcu İçin Kariyer

Başak mükemmeli sever ve bunun için işini en ince ayrıntılarına kadar parçalara bölerek her parça üzerinde özenle çalışır. Analiz yeteneği çok güçlüdür. Pratik çözüm önerileri ile zekasını ortaya koyar ve ekibinin işlerini kolaylaştırır. Başak ulaşılamayacak hayaller kurmaz, onun hedefleri rasyonel ve gözle görülebilir hedeflerdir. Organizasyon yeteneği ve detaycılığı ile iş hayatında kolaylıkla fark edilebilir. Mükemmel olmayan hiç bir şeyi referans almaması ve bu durumlarda başarısız olmuş gibi davranması Başak burcunun olumsuz özellikleridir. Bu davranışı ile çevresini ve ekibini yıpratır. Bildiklerini aktarmayı çok sever, ekibine güvenir ancak çok eleştirel bir yapısı vardır ve kabul görmesi zaman alır.
Başak Burcu İçin Uygun Meslekler:
Muhasebe ve mali işler
Sağlık sektörü
Üst düzey yönetici asistanlığı
Arkeoloji ve sanat tarihi
Laboratuvar şefliği
Mimarlık

burca-gore-meslek-seçimi

Terazi Burcu İçin Kariyer

Terazi burcu yaptığı işin her ayrıntısını kefesinde uzun süre tarttığı için karar vermekte zorlanır. Ama bir karar verdiğinde artık doğruluğundan emin olmuştur ve mutlaka uygulamaya koyar. Bu özelliği ile başarılı olur. Liderlik etmeyi sever. Çok hak tanır ve adaleli bir yapısı vardır. Geldiği yere de hak ederek gelmiştir ve insanlara da bu şekilde yaklaşır. İletişim ve diplomaside çok başarılıdır. Huzurlu ve sakin bir çalışma ortamı ister, rakipleriyle tartışmaya girmek yerine zarif bir şekilde onları manipüle etmeyi tercih eder. Terazi, insan ilişkilerini iş yaşamının en önemli noktası olarak görür. Sürekli bir iletişim ile arabulucu rolü oynar, dengeyi sağlamaya çalışır. Nezaket ve iletişim becerileri ile sağlıklı iş bağlantıları kurabilir.
Terazi Burcu İçin Uygun Meslekler:
Hakimlik, savcılık, hukuk alanında akademisyenlik
Danışmanlık
Psikologluk , psikiyatri
Diplomasi
Siyaset


Akrep Burcu İçin Kariyer

Krep burcu sakin ve kendi halinde görünür ama çok hırslıdır, amaçlarına çok bağlıdır ve iradesi çok güçlüdür. Tam bir görev insanıdır. Gerçekten inandığı bir şeyin arkasında korkusuzca durur, amacına ilerler. Analitik yapısı ile kimsenin önem vermediği noktalara dikkat çeker ve ciddi boşlukları doldurur. Sezgileri çok kuvvetlidir. Bir ekip çalışmasında akrep burcundan birinin olması o ekip için avantajdır. Akrep burcu yönetmeyi sever ama bazen öfkesine yenik düşebilir, aynı zamanda şüphecidir. Bu olumsuz özellikleri zaman zaman başarısız olmasına yol açsa da akrep, yepyeni bir motivasyonla ayağa kalabilir. Kendisi için gelecek gördüğü yerde uzun süre çalışabilir. Dayanıklıdır.
Akrep Burcu İçin Uygun Meslekler:
Müfettişlik, iç denetim,
Psikoloji, hipnoz uzmanlığı
Denizcilik, açık deniz kaptanlığı
Fizik, kimya ve biyoloji gibi fen bilimleri


Yay Burcu İçin Kariyer

Yay burcu çalıştığı alana çok çabuk adapte olur ve neeli kişiliği ile iş arkadaşları tarafından çok sevilir. Çok yönlü bir yapısı vardır, ikna kabiliyeti çok güçlüdür. Özellikle inandığı bir konuda yay burcunun çekim gücüne karşı koymak oldukça zordur. Yay, çalıştığı alandaki her gelişmeyi yakından takip eder. Çok okur ve bilginin güç olduğuna inanır. Rahat çalışabilmesi için özgür bırakılması ve iş planını kendisinin hazırlamasına izin verilmesi gerekir. Rutin ofis işlerinden çok sıkılır ve seyahat etmeyi sever. Yay genellikle resmin bütününü görür, bu da ayrıntıları atlamasına neden olabilir. Doğru asiste edildiğinde çok başarılı bir çalışan olur.
Yay Burcu İçin Uygun Meslekler:
Satış ve pazarlama
Dış İlişkiler
Akademisyenlik
Sivil Toplum Kuruluşlarında organizatörlük


Oğlak Burcu İçin Kariyer

Oğlak, çalışma hayatıyla en bağlantılı burç olarak kabul edilir. Çok çalışır, üretir, pratiktir ve ihtiyatlı davranmayı sever. İnisiyatif kullanmaktan çekinmediği için iyi bir lider olur. Oğlak statükoya ve pozisyona önem verir ve hiyerarşik yapı onu hiç rahatsız etmez. En üst kademeyi hedefler ve daima stratejik düşünür. Başarısızlıkla karşı karşıya kaldığında B planı hazırdır. Oğlak, işine tam anlamıyla adapte olur ve dış dünya ile bağlantısını keser. Bu yüzden özel hayatında zorlandığı gibi iş arkadaşlarıyla da kuvvetli ilişkiler yaratamaz. Hatta çoğu zaman sevilmez. Rekabetçi yapısıyla ekip arkadaşlarını zorlar.
Oğlak Burcu İçin Uygun Meslekler:
Teknik yöneticilik
Tasarım
Reklamcılık, grafikerlik
Ekonomi, bankacılık


Kova Burcu İçin Kariyer

Kova burcu hiyerarşik yapıdan hiç hoşlanmaz ve kendi başına olmak ister. Çalışmayı bir gereklilik olarak görmediği için ancak sevdiği bir alanda ya da topluma yarar sağlayan işlerde başarılı olabilir. Maddi güvenliğe önem vermez. Sevdiği bir konuda ya da inandığı bir amaç için çalıştığında tamamen o konuya kanalize olur ve bitirene kadar rahat etmez. İnsan ilişkileri kuvvetlidir ve iyimser bir yapısı vardır. Sosyal içerikli mesleklerde bu yönünü iyi değerlendirir. Sabit fikirli olduğu için kimi konularda sıkıntı yaşayabilir ama bir projede “ben varım” diyorsa o projenin en güvenilir elemanı kovadır. Teknolojiye çok çabuk ayak uydurur ve çalıştığı alanla ilgili kendini sürekli yeniler.
Kova Burcu İçin Uygun Meslekler:
Bilim insanlığı
Araştırmacılık
Sosyal organizasyonlar
Yazılım mühendisliği


Balık Burcu İçin Kariyer

Balık burcu genellikle çalışmayı sevmez ama kolay öğrenen bir yapısı vardır ve sezgileri çok güçlüdür. Bu özellikleri ile yapılması gereken işleri aksatmadan yaparlar, kolay idare edilebilirler. Balık burcu iş hayatında yardımseverdir, insanların hassasiyetlerine duyduğu özeni kendisi için de bekler ve bunu göremediğinde çalışma ortamına küsebilir. Yaratıcılığı çok kuvvetlidir ve kendini özgür hissettiği bir çalışma ortamında yüksek performansla çalışır. Balık burcu zengin bir ruh dünyasına sahiptir ve varoluşa hayranlık besler, bu yönüyle anatomi ve botaniğe özel bir ilgisi vardır.
Balık Burcu İçin Uygun Meslekler:
Dans ve müzisyenlik
Psikolojik danışmanlık
Gönüllü hizmetler
Veterinerlik
Peyzaj mimarlığı

Tanışırız elbet. :)