Bakım ve Sağlık

Ovalex’lı Kek Yaptım Alır mıydınız?

Bu yazım çok değişik isimlerde “ç”alındı. Başlığı Arapsabunlu Pasta’dan tutun da Pastanızda Arap Sabunu Var’a  kadar değiştirilip abuk sabuk başlıklarla sosyal medyada servis edildi. İçine “anne”leri suçlayıcı seksist ifadeler, helal-haram gibi dini tartışmalara yol açacak ibareler, Yahudi oyunu vs gibi ayrıştırıcı ve manipülatif ifadeler kondu. Bu öyle bir hal aldı ki artık yazı söz konusu olduğunda “o yazan şey bu yazıya ait değil”, “o da aslında böyle değil”, “şu da onu ifade etmiyor” diye açıklama yapmanın kaybettirdiği vakit yazıda anlatılan şeyin değerinden daha fazla yük olmaya başladı. Deveye sormuşlar neren eğri, demiş ki nerem doğru! O misal. Yazı deveye döndü, düzelmiyor. O yüzden yazıyı buradan değil o çarpıtılmış hali ile okuyun, tüm eleştiri, küfür, teşekkür ve ne geçiyorsa içinizden o çalan kişiye gitsin.  İşim var, gücüm var, bir yazının peşinden bu kadar da koşamayacağım. Sevgiler. 

Tanışırız elbet. :)

8 Comments

 • seher

  tamamen tesadüf oldu ,sizin yazınızı okumam ve bahsettiğiniz blogda bende aynı kadının yorumunu okumuş şu ovalexi denemek istedim ,ama ben önce araştırmak istedim ve size rastladım.umarım herkeste bir maddeyi kullanmadan önce bi içeriğini araştırır.bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum…

 • Stilika

  Biz teşekkür ederiz yazımıza zaman ayırdığınız için Seher Hanım. Gerçekten de en azından evlerimizde sağlıklı yemeklerimize daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Yemek bloglarına da bu konuda önemli görevler düştüğünü düşünüyoruz. İyi günler dileriz.

 • Filiz

  Merhaba Stilika-Google aramalarında buranın sık çıktığını fark ettim.Az önce facebook grubunda bildirdiğim yazının kopyasını paylaşmak istedim.İstediğin gibi değerlendirebilirsin.
  —————————-
  Ustalar merhaba ortak platform diye fırınlarda da kullanılan ürünler üzerine burada da paylaşmak istiyorum.
  Ovaleks-Ovalette ismiyle bilinen çok amaçlı kullanılan şu gress yağı gibi olan ürünü lütfen dikkatli kullanın.-Ovalette markasının çok ürünü var ve hepsi de aynı-Mümkün ise hiç kullanmayın.Ustalığınızı kullanıp alternatif doğal çözümleri uygulayın.Bu hem daha lezzetli.
  Eskiden bu tarz katkı maddeleri yoktu.Şimdi bunlar çıktı ve herkes usta oldu.Çünkü bu ürün hataları tolere ediyor bu da kullanılmasını teşvik ediyor.
  Sağlığa olan kötü etkileri 1 kg lik kütleye 4 gr den daha fazla kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.Size verilen tarifleri unutun.Bu ürünün içerisindeki gıda katkı maddeleri 0-5 yaş bebek ürünlerinde kullanılması kesinikle YASAKTIR.(Sebeplerini burada sıralamaya gerek duymuyorum sadece çok zararlı bir katkı maddesi olduğunu bilmemiz daha önemli-Üzerinde zaten aktivite arttırıcı zararı yazar-Bazı gıda uzmanlarınca diğer zararları da keşfedi.5 sene içerisinde bu ürünün tamamen yasaklanması bekleniliyor)
  Ancak kekler-pastalar vs.. pastane ürünleri çocuk ürünü sınıfına girmiyor bu yüzden yasal bir engel yok.-buna rağmen çocuklarımız bu ürünleri iştahla tüketiyorlar.
  Çocuk ürünlerinde yasaklanmasına rağmen orantısız kullanımda direk yan etkileri yetişkinlerde de görülmektedir.
  Bu ürün öyle göz kararı kullanılacak bir ürün değildir.Çay kaşığının ucuyla şu kadar- yemek kaşığıyla bu kadar falan diye olması tehlikeli ve vicdanende uygun değil.Ürüne belli bir limitin üzerinde ekstra bir etkisi zaten yok.O yüzden ürün kötü çıkıp çöpe gitmesindense fiyat olarak ucuz sayılacak bu ürün bilinçsizce üst limitin üzerinde kullanılılıyor.Ovalettenin kullanıldığı ürünleri -yasal sınırların altında olsa bile- kendi çocuklarınızdan uzak tutun-yedirmeyin.
  Vicdanınız var ise sattığınız insanları da uyarın ve kullanmayın.

  • Rabia Çalhan

   Çok teşekkürler Filiz Hanım, bu yazıyı sizin yazdığınızı düşünüyorum o yüzden yorum olarak gönül rahatlığı ile paylaştım. Eğer yazınız bir başkasına aitse o kişinin de haklarını ihlal etmemek adına iznini almamız ve-veya ismini belirtmemiz uygun olacaktır. Çok teşekkürler paylaşımınız için.

 • Meltem

  Merhaba, ben de pastalarini satışa sunan ve ev urunlerinin pastaneler göre daha sağlıklı olduğunu savunan biriyim. Zaten kendim Kimya okuldum. Laborantim. Pasta ve keklerde kullanılan katkı maddelerine karşıyım. Pastalarimi herkesin beyenmesine ve satın almasına rağmen eşime bir türlü pasta keklerini beyendiremiyorum. Güzel ama pastanelerdekj gibi değil ben onları seviyorum diyor. Bense ısrarla zararlarını anlatıp evde yapılanın daha sağlıklı olduğunu söylüyorum.
  Eşimin bu israrlarindan yola çıkarak bu katkı maddeleri hakkında araştırma yaparken sitenize rastladım. Sitelerde gezinirken bu ve benzeri maddelerden bahsediyorlarsa hemen kapatiyorum. Bayanlar anne keki diye birşey varken neden yurt dışında kullanılmayan ürünleri kullanmakta ısrar ederler anlayamıyorum. Bir arkadaşımla bilgi alışverişi yaparken pastalarinda ve eklerinde hep hazır ürünler ve katkı maddeleri kullandığını daha az malzeme harcayıp daha fazla kar yaptığını anlatmıştı. Insan sağlığıyla oynadığını az kar bol mutluluk herşey para değil millet zaten pastanelerin katki maddelerinden ve hazir urunlerinden kactigini soyledigimde ise sinirlenmisti. Kar yapmak adina insan sagligiyla oynanmaz. Ayrica bilgiler için de teşekkürler. Katkı maddelerini asla denemedim ve denemde.

  • Rabia Çalhan

   Meltm Hanım çok teşekkürler. Tabi isteyen o ürünleri kullanır bir şey diyemeyiz ama en azından evlerimizde sevdiklerimize yedirdiğimiz şeylerde tüccar mantığıyla hareket etmemek en güzeli. Ben de katkısız, geleneksel usullerle üretim yapan küçük işletmeleri çok destekliyorum ve bir kişi bile bunları okuyup zararlaını kavrasa kardır diye düşünüyorum. Sağlık bozulduktan sonra ne ekonomi kalıyor, ne de ağız tadı. Sevgiler.

 • Süreyya Ateşci

  Evde bir sürü katkı maddesi içeren pastane keki yaptıktan sonra evde kek yapıyor olmanın ne anlamı var ki. Kendinizi ve etrafınızdakileri bu kadar çok öldürmek istedikten sonra boşuna ev yapımı şeylerle uğraşmayın gidip pastaneleri zengin edin. Yazık yeni nesil böyle bilinçsiz annelerle bu işten sadece kar amacı güdenler yüzünden mahvoluyor…

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)