Ovalex’lı Kek Yaptım Alır mıydınız?

8

Yemek blogu incelemelerine devam. Geçen gün sosyal medyada bir kek tarifi vermişler, çok okunan bir sitede. Resim harika, başlık harika. “Pastane keki lezzetinde, her tarafı eşit kabaran bir kek.” Malzemeler de de ilk bakışta bir sorun yok gibi, Bildiğimiz un, yumurta, hindistan cevizi…. Ama bir püf noktası var ki evlere şenlik! “Ovalex kattım” diyor tarifi yazan hanım. “Pastanede kekleri pastaları böyle yapıyorlarmış, istedim verdiler, hatta para bile almadılar.”

Tabi ki almazlar. Ovalexi pastaneler kilolarla alıyorlar, ucuz bir madde, fiyatı da arap sabununa endeksli. Neden, çünkü ovelax, arap sabunu ve kimyasal gübre yapımında kullanılıyor! Çürük yumurtayla yapılsa bile kötü tadı bastıran, pastanın, kekin tüm hatalarını gizleyen bir madde. Çin tuzu gibi! Üstelik ovalex satan firmalar bile tanıtımlarında açıkça yazıyorlar. “Yumurta miktarını yüzde elli azaltır, ucuz pasta yapımında kullanılır” diye.

“Pastaneden hiç mi kek pasta almıyorsunuz? Emeğe saygı lütfen” gibi yorumlar yapılmış altına da. Pastaneden kek alıp almamak herkesin kendi bileceği iş. Ama ev keklerine pastanenin kimyasallarını taşımak ne kadar doğru? Uzmanlar, çocuklarda diabet, kanser ve kronik hastalıkların korkunç boyutlara çıktığını bağıra bağıra söylerken bir de annelerin çocuklarına ovalexli kekler yapıp yedirmelerinin emekle, saygıyla ne alakası var?

Evde kek yapmak basit bir şey. Çırpıyorsunuz bir kaç malzemeyi, en fazla yarım saatte oluyor, Yanları hafif çökük olmuş, üstü birazcık pütürlü kalmış ne gam. Kaldı ki yapa yapa, keki daha iyi kabartmak da mümkün. Yani el tadı, el becerisi dedikleri şey geçerli kek yapımında da. Ama sosyal medyada pastacılarla yarışacağım diye keke arap sabunu içeriği katmaya da pes doğrusu. İşin fena tarafı, binlerce kişi paylaşıyor bunu. Kadınlar yana yakıla “bu ovalexi hemen deneyeceğim, nereden bulabilirim” diye soruyor. Oysa ovalexin içindeki bazı maddeler kimi ülkelerde yasaklanmış bile. İnsan sormadan edemiyor, yemek bloglarının, yemek sitelerinin misyonu ne olmalı? Daha sağlıklı, daha doğal ve lezzetli beslenmeyi teşvik etmek mi, yoksa zaten sayıları gitgide azalan ev yapımı yemekleri piyasa yemeklerine çevirmek mi?

Merak edene! Ovalex’in içindeki bazı maddeler:

Polisorbat (Bazı ülkelerde kullanımı yasaktır) Kimyasal gübre ve arap sabunu yapımında kullanılır. Sentetiktir.

Polipilen Glikol: Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı bu maddeyi kansorejen sınıfında değerlendirmektedir. Sentetiktir.

Poligliserol: En ucuz şekilde hayvan artıklarından elde edilir. Sentetiktir.

Sorbitol: Alerjik reaksiyonlara, bağırsak hastalıklarına neden olur. Sentetiktir.

İpucu: Kekinizin pastane keki gibi süngerimsi olmasını istiyorsanız çırparken bir tatlı kaşığı ev yapımı elma sirkesi katabilirsiniz.

Paylaşmak İsterseniz

Kim Yazdı ki?

Tanışırız elbet. :)

8 yorum

 1. tamamen tesadüf oldu ,sizin yazınızı okumam ve bahsettiğiniz blogda bende aynı kadının yorumunu okumuş şu ovalexi denemek istedim ,ama ben önce araştırmak istedim ve size rastladım.umarım herkeste bir maddeyi kullanmadan önce bi içeriğini araştırır.bizi aydınlattığınız için çok teşekkür ediyorum…

 2. Biz teşekkür ederiz yazımıza zaman ayırdığınız için Seher Hanım. Gerçekten de en azından evlerimizde sağlıklı yemeklerimize daha fazla sahip çıkmamız gerekiyor. Yemek bloglarına da bu konuda önemli görevler düştüğünü düşünüyoruz. İyi günler dileriz.

 3. Merhaba Stilika-Google aramalarında buranın sık çıktığını fark ettim.Az önce facebook grubunda bildirdiğim yazının kopyasını paylaşmak istedim.İstediğin gibi değerlendirebilirsin.
  —————————-
  Ustalar merhaba ortak platform diye fırınlarda da kullanılan ürünler üzerine burada da paylaşmak istiyorum.
  Ovaleks-Ovalette ismiyle bilinen çok amaçlı kullanılan şu gress yağı gibi olan ürünü lütfen dikkatli kullanın.-Ovalette markasının çok ürünü var ve hepsi de aynı-Mümkün ise hiç kullanmayın.Ustalığınızı kullanıp alternatif doğal çözümleri uygulayın.Bu hem daha lezzetli.
  Eskiden bu tarz katkı maddeleri yoktu.Şimdi bunlar çıktı ve herkes usta oldu.Çünkü bu ürün hataları tolere ediyor bu da kullanılmasını teşvik ediyor.
  Sağlığa olan kötü etkileri 1 kg lik kütleye 4 gr den daha fazla kesinlikle kullanılmaması gerekiyor.Size verilen tarifleri unutun.Bu ürünün içerisindeki gıda katkı maddeleri 0-5 yaş bebek ürünlerinde kullanılması kesinikle YASAKTIR.(Sebeplerini burada sıralamaya gerek duymuyorum sadece çok zararlı bir katkı maddesi olduğunu bilmemiz daha önemli-Üzerinde zaten aktivite arttırıcı zararı yazar-Bazı gıda uzmanlarınca diğer zararları da keşfedi.5 sene içerisinde bu ürünün tamamen yasaklanması bekleniliyor)
  Ancak kekler-pastalar vs.. pastane ürünleri çocuk ürünü sınıfına girmiyor bu yüzden yasal bir engel yok.-buna rağmen çocuklarımız bu ürünleri iştahla tüketiyorlar.
  Çocuk ürünlerinde yasaklanmasına rağmen orantısız kullanımda direk yan etkileri yetişkinlerde de görülmektedir.
  Bu ürün öyle göz kararı kullanılacak bir ürün değildir.Çay kaşığının ucuyla şu kadar- yemek kaşığıyla bu kadar falan diye olması tehlikeli ve vicdanende uygun değil.Ürüne belli bir limitin üzerinde ekstra bir etkisi zaten yok.O yüzden ürün kötü çıkıp çöpe gitmesindense fiyat olarak ucuz sayılacak bu ürün bilinçsizce üst limitin üzerinde kullanılılıyor.Ovalettenin kullanıldığı ürünleri -yasal sınırların altında olsa bile- kendi çocuklarınızdan uzak tutun-yedirmeyin.
  Vicdanınız var ise sattığınız insanları da uyarın ve kullanmayın.

  • Çok teşekkürler Filiz Hanım, bu yazıyı sizin yazdığınızı düşünüyorum o yüzden yorum olarak gönül rahatlığı ile paylaştım. Eğer yazınız bir başkasına aitse o kişinin de haklarını ihlal etmemek adına iznini almamız ve-veya ismini belirtmemiz uygun olacaktır. Çok teşekkürler paylaşımınız için.

 4. Merhaba, ben de pastalarini satışa sunan ve ev urunlerinin pastaneler göre daha sağlıklı olduğunu savunan biriyim. Zaten kendim Kimya okuldum. Laborantim. Pasta ve keklerde kullanılan katkı maddelerine karşıyım. Pastalarimi herkesin beyenmesine ve satın almasına rağmen eşime bir türlü pasta keklerini beyendiremiyorum. Güzel ama pastanelerdekj gibi değil ben onları seviyorum diyor. Bense ısrarla zararlarını anlatıp evde yapılanın daha sağlıklı olduğunu söylüyorum.
  Eşimin bu israrlarindan yola çıkarak bu katkı maddeleri hakkında araştırma yaparken sitenize rastladım. Sitelerde gezinirken bu ve benzeri maddelerden bahsediyorlarsa hemen kapatiyorum. Bayanlar anne keki diye birşey varken neden yurt dışında kullanılmayan ürünleri kullanmakta ısrar ederler anlayamıyorum. Bir arkadaşımla bilgi alışverişi yaparken pastalarinda ve eklerinde hep hazır ürünler ve katkı maddeleri kullandığını daha az malzeme harcayıp daha fazla kar yaptığını anlatmıştı. Insan sağlığıyla oynadığını az kar bol mutluluk herşey para değil millet zaten pastanelerin katki maddelerinden ve hazir urunlerinden kactigini soyledigimde ise sinirlenmisti. Kar yapmak adina insan sagligiyla oynanmaz. Ayrica bilgiler için de teşekkürler. Katkı maddelerini asla denemedim ve denemde.

  • Meltm Hanım çok teşekkürler. Tabi isteyen o ürünleri kullanır bir şey diyemeyiz ama en azından evlerimizde sevdiklerimize yedirdiğimiz şeylerde tüccar mantığıyla hareket etmemek en güzeli. Ben de katkısız, geleneksel usullerle üretim yapan küçük işletmeleri çok destekliyorum ve bir kişi bile bunları okuyup zararlaını kavrasa kardır diye düşünüyorum. Sağlık bozulduktan sonra ne ekonomi kalıyor, ne de ağız tadı. Sevgiler.

 5. Evde bir sürü katkı maddesi içeren pastane keki yaptıktan sonra evde kek yapıyor olmanın ne anlamı var ki. Kendinizi ve etrafınızdakileri bu kadar çok öldürmek istedikten sonra boşuna ev yapımı şeylerle uğraşmayın gidip pastaneleri zengin edin. Yazık yeni nesil böyle bilinçsiz annelerle bu işten sadece kar amacı güdenler yüzünden mahvoluyor…

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)

%d blogcu bunu beğendi: