İlişkiler

Kavgada Bile Söylenmez

Her çift kavga eder ve kavga şiddetlenebilir. Böyle anlarda karşılıklı olarak her iki taraf da aklına geleni söyler ve kavga bittiğinde uzun özür seansları başlar. Ancak özür dileseniz bile etkisi devam eden, ilişkiyi etkileyen hatta ayrılıkla sonuçlanmasına neden olacak kimi cümle kalıpları vardır ve bunlardan kaçınmak gerekir. Hani derler ya “kavgada bile söylenmez.” Kavgada bile söylenmeyecek kimi temel cümleleri derledik.

1- Boşanmak istiyorum

Eğer gerçekten boşanmayı düşünmüyorsanız hiç söylememeniz gereken söz bu. Herhangi bir kavga esnasında bile boşanmak istediğini söyleyen kişi güvensizliği derinleştirir ve daha da kötüsü bir gün “boşanmak istiyorum” diye bağırdığınızda, “ben de “ şeklinde bir cevap alabilir ve kendinizi mahkeme kapısında bulabilirsiniz. Gerçekten boşanmak istiyorsanız da bunu kavga haricinde söyleyin.

2-Aynı baban – annen gibisin:

Bu söz aslında sevdiğinizin kişiliğini hiçe saydığınızın göstergesi Hem onu bağımsız bir kişilik olmaktan çıkarıyorsunuz hem de anne – babasını kötülemiş oluyorsunuz. Karşılığında “hayır, ben benim” diyebilir ve konuyu kapatabilir ama uzun vadede yaralayıcı bir etki bırakır.

3-Korkaksın, salaksın, aptalsın, beceriksizsin vs:

Aşağılayıcı sözler kolayca sarfedilmemeli. Kişinin kendine güvenini zedelemek aynı zamanda ilişkiyi de kökünden baltalamaktır. Gerçekten korkuları da olabilir üstelik, bunları yüzüne vurmak durumu daha da zorlaştıracaktır.

4-Çocuğu Korkutuyorsun:

Gerçekten de bir kavgada en sinir bozucu ve hatta sesin daha da yükselmesine sebep olan cümle budur herhalde. Sanki tek taraflı bir kavga havası yaratmak kişinin daha da asabileşmesine neden olur. Bunun yerine, “çocuğun önünde böyle davranmamız doğru değil, sonra tartışsak “ gibi ortaklaştırıcı bir cümle daha çok işe yarar ve tansiyonu düşürür.

5-Geçen Gün de Aynı Şeyi Yaptın –  Hep Aynı Şeyi Yapıyorsun:

Tartışmalarda geçmiş kavgaları hatırlatmak, onlardan örnekler vermek, kavgayı dallandırıp budaklandırmaktan başka bir işe yaramaz. Elbette tekrarlanan hatalar rahatsız edicidir ama bunları daha sakin bir ortamda konuşmak da fayda var.

6-Hepsi Senin Hatan:

Hiç bir zaman ilişkinin ki taraflı olduğunu unutmamak gerekir. Kavgada herkes kendini haklı göstermeye çalışır ve kavga bu demektir zaten ama “hepsi senin hatan” dediğinizde ilişkinizi de etken ve edilgen taraf olarak ayırmış olursunuz. Sürekli baskın pozisyonda olmanız zamanla karşı tarafta bıkkınlık yaratacak ve buna bir son vermek isteyecektir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)