Bakım ve Sağlık

Kışlık Domatesler Hazır mı?

Bu yaz uzun sürdü. Pazarda hala bol bol domates bulmak mümkün! Kışlık domates yapanlar bilir, kışın kadınların eli ayağı gibi olur mutfakta. Açarsın bir kavanoz, ister domates çorbası, ister makarna sosu. Fırına tavuk atarsın, üzerine gezdirirsin mis, kuru fasulyeye yakışır, kahvaltılık sos yapılır, kış salatalarına eklenir!

Kışlık domatesin faydaları say say bitmez. Bir defa ekonomiktir. Domatesin en ucuz olduğu zamanda yapılır. Kışın domatese para verilmez. Yaz domatesi tarlada yaz güneşinde olgunlaştığı için tadı da kışın seralarda yetişen domatesten daha güzeldir. Domates hazırlanırken pişirildiği için içeriğindeki likopen açığa çıkar. (Çiğ domateste likopenden faydalanılamaz.) Peki nedir likopen? En güçlü anti oksidanlardan biri. Yani kışlık domates yapılan bir evde kavanoz kavanoz anti oksidan hazırlanmış olur aslında.

w3LJGYwKışlık Domates için malzemeler de gayet ekonomik. Kaya tuzu, domates ve yeni kapaklarıyla kavanozlar… Domatesleri tepelerini ayıklayıp dörde bölerek tencereye atarsınız ve pişmeye yakın  çubuk blenderla püre yaparsınız. Bu çok kullanılan basit bir yöntemdir. Ama eğer benim gibi domates kabuğundaki zirai kalıntılar ve pestisitler sizi rahatsız ediyorsa o zaman bıçakla diplerini çarpı şeklinde hafifçe kesip kaynar suya atabilirsiniz. Yedi saniye kadar suda kalan domatesi çıkardığınızda kabuğunu incecik ve kolayca soyabilirsiniz elinizle. Daha sonra ister keserek pişirin, ister püre yapın size kalmış.

mQiv6ULKışlık domatesin püf noktası kapakların yeni olması. Kavanozunuz eski olabilir ama kapaklarınızı mutlaka her sene yenileyin. Domatesi kaynar halde kavanozlara koyun ve kapağını sıkıca kapatarak ters çevirin. Bir gece böyle beklediğinde konserve olacaktır. Bunu da kapağın hafifçe içe bombelenmesiyle anlayabilirsiniz. Domatesiniz bu şekilde bozulmadan gelecek yaza kadar bekleyebilir.

İster on kilo yapın, ister yüz kilo. İhtiyacınız kadar. Ama size tavsiyem mutlaka yapın. Hem çok yararlı, hem ekonomik hem de emin olun yemek yaparken en büyük yardımcınız. Kolay gelsin ve afiyet olsun.

 

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)