Kitap

Genç Kızlar Labientinin Esrarı

Yıllardır kitaplığımda durur, ilk kez dün gece kapağını açtım ve bir kaç saat içinde bitti. Genç Kızlar Labirentinin Esrarı ilginç bir kitap. Bir delinin ağzından yatılı bir kız okulundaki esrarengiz bir vakaya tanık oluyoruz kitapta.

Daha önce polis için çalışan eski mahpus, yeni deli kahramanımız -ismi kitapta hiç geçmiyor ve kendisini sürekli doktorunun ismiyle tanıtıyor- her seferinde peşinde bir ceset bırakan öğrenci kaybolmalarını araştırmakla görevlendirilmek üzere akıl hastanesinden taburcu ediliyor. Kısıtlı bir zaman diliminde hem soruşturmayı sonuçlandırıp özgürlüğüne kavuşmalı, hem ablasını hapisten kurtarmalı, bir de hiç alakası olmayan bir ceset de kendisini takip ediyor!

Bu macera bir kaç saatte bitti çünkü yazarın anlatımı insanı hızlı okumaya zorluyor adeta. Kahramanımız tumturaklı konuşmayı seviyor, konuşurken deliliğin ona vediği tüm acımasız eleştiri ve kinaye hakkını kullanıyor. Zaman zaman münasebetsizleşiyor ve okur “tamam artık bir fırsatını bul ve banyo yap” diye diyaloğa girebilecekmiş gibi hissediyor kendini. Bu arada bahsedilen esrarengiz olayın örgüsü biraz zayıf kalsa da kahramanın mantık örgüsü burjuva yaşamın alışkanlıkları ince ince sorguluyor, zaman zaman gülümsetiyor ve kahramanın hızıyla birlikte akıyor.

Yazar Eduardo Mendoza, Basım Yılı: 1990 Remzi Kitabevi.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)