Moda

Fred Perry Sportif Şıklığın Diğer Adı

Klasikleşen kült modelleri ile moda, sanat, politika ve müzik dünyasına ismini yazan Fred Perry, günümüzde popülerliğini korumaya; sokak modasının öncü markası olmaya devam ediyor. Bu başarının arkasındaki isimleri, markanın yıllardır sağlam imajını korumasının ardındaki sırları merak ediyorsanız, sizin için hazırladığımız yazımıza hemen bir göz atın.

Efsanenin Başlangıcı

Her şey 3 kez Wimbledon şampiyonu olan, İngiltere’nin en başarılı tenisçilerinden Frederick John Perry’nin, Avusturalya’lı futbolcu Tibby Wegner ile tanışmasıyla başladı. 1940’ların sonlarıydı. Wegner terleme önleyici bir malzeme bulmuştu. Perry, onun bu buluşunun üzerinde bazı değişiklikler yaparak ürünü daha iyi hale getirmek istedi ve “sweatband”ı geliştirdi.

“Sweatband” işlevselliği ile inanılmaz bir başarı kazanınca, ikili bu sefer giyim sektörüne el atmayakarar verdi ve Fred Perry markasının ilk imzası olan parça; polo yaka tişört, üretilmeye başlandı. Sportif şıklığın öncüsü olan marka bu imajı ile diğer giyim markalarından ayrılarak adını tarihe yazdırdı. İngiliz marka, halen şehirli kadın ve erkek için, sportif şıklığın sembolü olmaya ve “az daha çoktur” ilkesini yansıtmaya devam ediyor.

İkonik sade çizgileri, klasikleşen polo yaka tişörtleri, düz pantolonları ve slim fit gömlekleriyle sokak modasının vazgeçilmez markası olarak popülerliğini korumaya devam ediyor. Günümüzde İngiliz şıklığını sokak modası ile buluşturan tasarımlara imza atmayı başaran marka; sanat, müzik, sinema, politika ve moda dünyasının en beğenilen isimleri tarafından tercih ediliyor.

Fred Perry markasını tercih eden isimler, sadece ünlü olmalarıyla değil; başarıları ve ikonik özellikleri sayesinde de takip edilen, örnek alınan isimler. Bu isimlere baktığımızda markanın imajının ne kadar güçlü olduğunu da kolaylıkla görebiliyoruz. Fred Perry’yi tercih eden isimlere baktığımızda, klasik şıklığı, sokak modası ile ne kadar başarılı bir şekilde bir araya getirebildiğini ve bu imaj sayesinde çok farklı isimlerin markayı tercih ettiğini görebiliyoruz. John F. Kennedy, David Beckham, Amy Winehouse, Zac Efron, Gwen Stefani, Ashton Kutcher, James Franco, Justin Theroux, Taylor Swift gibi birçok isim Fred Perry tercih ediyor ve bu imaj ile stil ikonu olmaya devam ediyor.

fred-perry-beymen (1)Fred Perry Stili İçin Anahtar Parçalar

Kalitenin ve sadeliğin, özgün ve zamansız tasarımlarla bir arada sunulduğu marka, defne yaprağı şeklindeki logosunu üzerinde taşıyan polo tişörtlerinin yanı sıra, modern çizgilerdeki bez ayakkabıları ve unisex çantaları ile de kült tasarımlara sahip. Tişörtten gömleğe, elbiseden pantolona, ayakkabıdan çantaya; çok geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Fred Perry, tüm giyim ürünlerinde sadeliği, sportif görünümü ve özgünlüğü ön plana çıkarıyor.

Genellikle kumaştan tasarlanan Fred Perry ayakkabılar, klasik görünümleri ve zamansız bir şıklıkları ile hem günlük hem de özel zamanlarda rahatlıkla kullanılabiliyor; modası hiçbir zaman geçmiyor. Kumaş ya da kanvas pantolonlarla, kalem ya da pileli eteklerle oldukça sofistike bir görünüm sunuyor. Polo yaka Fred Perry bir tişört, etek veya pantolon ve bez ayakkabılarla kombinlediğiniz kıyafetiniz için başka hiçbir detaya; aksesuara gerek kalmıyor. Fred Perry’nin abartısız, sade şıklığı sadece güzelliğinizin ortaya çıkmanızı sağlıyor. Eğer biraz daha farklı bir tarz istenirse, ünlü isimlerle işbirliği sonucu ortaya çıkan koleksiyonlardan biri tercih edilebiliyor. Örneğin Amy Winehouse’un ölmeden önce marka için özel olarak tasarladığı koleksiyonda yer alan parçalar, klasik Fred Perry çizgileri ile seksiliğinizi ortaya çıkarıyor. Vücuda tam oturan tişörtler ve gömlekler sadeliği ve şıklığı kadınsı bir imaj ile birlikte kullanıyor.

Unisex Ayrıcalığı

Unisex ürünleri ile popülerliğini koruyan markanın, çanta modelleri kadın erkek ayrımı olmadan giyilebiliyor. Cinsiyet farklılığı, markanın odak noktası olan estetik, özgünlük ve herkesin beğendiği tasarımlara sahip olması ile ortadan kalkıyor. Daha özgür, sınırları olmayan; ama markanın özgün çizgileri konusunda muhafazakarlığını koruyan bir marka olarak öne çıkıyor.

Siz de “Simple is the best” diyenlerdenseniz, giydiğiniz markanın kalitesine, kıyafetlerinin şıklığına ve rahatlığına her şeyden çok önem veriyorsanız; tercih ettiğiniz markanın köklü geçmişinin size yansıttıklarını önemsiyorsanız; Fred Perry ruhu sizde zaten var demektir. Şimdi sıra onu ortaya çıkamanızda!

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)