Mekan-Gezi

The Populist Bomontiada’da

Bomonti’deki tarihi bira fabrikasını bilmeyen var mı? 1890 yılında kurulduğunda semte de adını veren tarihi fabrika şimdi bir yaşam merkezine dönüşmüş durumda ve şık bir düzenleme ile İstanbul’un yeni buluşma mekanı olmaya aday.

populist-mekanBira fabrikasının içinde 1000 m2 alanda kurulan The Populist hem tarihi fabrikayı gezmek hem de mekan ve dekorasyona farklı bir açıdan bakmak için de güzel bir alternatif sunuyor. Yüksek tavanlı, ilk katında devasa döküm bir bira kazanı bulunan mekanda geniş bir teras, üst kat barı ve dev ekranlar mevcut. En üst kat rezervasyonla hizmet veriyor, alt kat ve bahçede oturma seçenekleri de çok cazip. Donmuş çiçeklere, duvardaki fotoğraflara, antika döküm bira kazanına ve tavandaki devasa metal hoparlöre dikkatinizi çekmek isterim. Gidince bunları mutlaka görün. 🙂

honey-pepper-aleŞu an sadece burada servis edilen Torch marka birası ile Populist bira severlerin gitmek isteyeceği bir mekan. Bira mayası bende sağlık sorunları yarattığı için çok içemem ama artisan biralara karşı ilgim de var. Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim ki Honey Pepper Ale biraya bayıldım, bayıldım, bayıldım. Yani gidip “bana bir bira yapın, öyle bir bira olsun ki, doygun, tok bir içimi olsun ama ağırlaşmasın, ağızda tatlı bir başlangıçtan sonra gırtlakta hacimlensin ve aroması tatlıdan acıya tüm ağızda hissedilsin” desem… Hah işe o birayı zaten yapmışlar. Çok mutlu eden bir deneyim oldu o yüzden.

populist-yemekThe Populist’te uzun süre özel bir makinede bekletilerek tüsülenen İnce Dilim Brisket çok lezzetli bir seçim. Yanındaki avokadolu sosa da on üzerinden on veriyorum.

enginar-dip-sosTaze soğan ve tortilla cipslerle servis edilen enginar dip sos da efsane. Bira uyumlu bir menü olduğu için bir de kokoreç pizetta denedik. Onun lezzeti de yerindeydi.

kokorec-pizettaThe Populist’te menü genellikle paylaşımlık olarak düzenlenmiş. Yediklerimiz de paylaşımlık mantığına uyan şeylerdi. Burada şimdi maç konsepti hakim. Dev ekanlarda maç yayınları da yapılıyor, yani tam bira, cips keyfi için.

populistCheeseburger’i görünce sipariş etmeden geçemedim. Kendi yapımları olan soslarla çok başarılı bir burger olduğunu söyleyebilirim. Eti, ekmeği gerçekten lezizdi.

brownieTatlı olarak  Chocolate Chip Cookie Brownie ile Funnel Cake denedik. İkisi de dondurmalı sunulan tatlılardan Funnel Cake İzmir lokmasına yakın bir tada sahip. Tabi ki brownie’yi daha çok sevdim. 

sampler-set-beerGelelim biralara….Honey Pepper Ale’den yukarıda bahettiğim için geçiyorum. Bira menüsünde 6 bardaklık bir tadım sepeti bulunuyor. Farklı artisan biraları bir arada tatmak için Sampler Set çok iyi bir fırsat. Bize gelen Sampler Set’te Kolsch, Vienna Lager, Red Ale, Belqium Ale, Honey Pepper Ale ve Stout bulunuyordu. Onun dışında The Populist’te 24 çeşit craft bira bulmak mümkün.

populist-bomontiAçık havada, tarihi ve iyi dizayn edilmiş bir atmosferde gayet hızlı bir servis aldık.Gidip görülesi mekanlar listeme ekliyorum. Haaa bu arada bir 33’lük Efes’e 27 TL yazan mekanlara da bir çift lafım var. 27 liraya sattığınız overrated biraların yanında burada artisan bir 33’lük 17 TL. Bunu biraz düşünün derim.

Davet için The Populist’e ve Gezgin Nerede’ye çok teşekkürler. Gezgin Nerede’nin The Populist yazısını da buradan okuyabilirsiniz. TIKLAYINIZ. 

Kahveye de değinmek istiyorum. Kahve olarak Julius Meinhl tercih ediyorlar. Americano'yu doppio espresso ile istedim, tam kıvamında geldi, tatlıyla eşsiz bir uyum gösterdi.
Kahveye de değinmek istiyorum. Kahve olarak Julius Meinhl tercih ediyorlar. Americano’yu doppio espresso ile istedim, tam kıvamında geldi, tatlıyla eşsiz bir uyum gösterdi.

populist-dev-ekran populist-bomonti populist-bar popi

 

Tanışırız elbet. :)

3 Comments

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)