Genel,  Sosyal Medya-Teknoloji

Marka Tesciline İhtiyacım Var mı? Neden Yaptırmalıyım?

Instagramdan para kazanmanın yasal yollarını anlattığımız yazımız çok ilgi çekti, çünkü daha önce evinde küçük satışlar yapan kişilerin izleyeceği yollarla ilgili çok yazı yoktu. (O yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)  O yazılarla birlikte markalaşma ve tescil konusunda da yazmak istedik. Çünkü internette marka tescil yazılarının büyük çoğunluğu maalesef çok teknik. Zaten bir markası olanlar ya da bu konuda kurumsal olarak adım atanlar bu süreçleri biliyorlar ama biz yine evde üretim yapan ev kadınları, iş hayatına yeni atılanlar ve özellikle de yaratıcı bir isim bulduğunu düşünen blogger’lar için bu yazıyı yazmayı görev bildik. Hazırsanız başlayalım mı?

İsmin çok güzel ama ya çalınırsa?

Aaa evet çalınabilir. Bakın ben de mesela her gün inanılmaz güzel bloglarla karşılaşıyorum. Sonra isimlerini TPE (Türkiye Patent Enstitüsü) sayfasından tarattığımda tescillenmediklerini görüyorum. Ve biliyor musunuz aslında istesem hemen o isim benim olabilir. Sadece bir günümü alır! Sonra da sitenin, blogun sahibine gidip “bu isim bana ait ve kullanamazsın” diyebilirim. O da şoka girer. 🙂 Şaka tabi ki. Böyle bir şey yapmak hiç etik değil ama yapılabilir, yapan birileri çıkabilir. Çünkü nasıl ki bir isminiz var ve bunu nüfus kayıtlarınızla ispatlayabiliyorsunuz o zaman markanızın ismini de kayıt altına aldırmanız gerekiyor.

Ama benim bulduğum ismim marka değil ki?

Evet her instagram hesabı, her blog ismi marka olamaz zaten. Eğer kendi çapınızda çok küçük bir iş yapıyorsanız ve bu isim olmasa başkası da olur diyorsanız tabi ki isminizi korumak için özel bir çabaya girmenize gerek de yok. Ama gerçekten yaratıcı olduğunu düşündüğünüz bir isminiz varsa? Elden gitmesi sizi korkutmaz mı?

Stilika Değerli!

STILIKA_LOGODaha iyi anlaşılması için Stilika’dan örnek verelim. Stilika benim bir gecede bulduğum bir isim olmuştu ve nedense bulur bulmaz bu isme aşık olmuştum. (Sizce güzel mi bu isim, yorumlarınızı belirtirseniz sevinirim. 🙂 ) Sonra hemen sosyal medyada Stilika ismiyle hesaplar açtım, stilika.com’u alarak yayın hayatına başladım. Bir süre sonra Stilika’yı duyan herkes hep site olarak mı kalacaksın yoksa ileride e-ticaret gibi bir şey düşünür müsün diye sormaya başladı. Evet neden olmasın? Stilika ismi pek çok şey için uygun. Bu isimle bir dergi çıkabilir, tekstil ürünleri tasarlanabilir, aksesuar markası olabilir, hatta dekorasyon markası bile olur! Olur yani!

Peki ya Stilika ismini benim kadar çok beğenen biri bu ismi çalmaya kalkışırsa? İşte o noktada korktum. Çünkü bu ismi bulur bulmaz sevmiştim ve üstüne üstlük iki yıldır da bu siteyi ayakta tutmak için dişimden tırnağımdan arttırdığımla inanılmaz bir çaba gösteriyordum. Stilika için kimseyle kavga edemezdim. Bu isim benimdi, ileride değerlenebilir ya da değerlenmez bilemem ama bana ait kalmalıydı!

İşte bu düşünce ile hemen tescil için başvurumu yaptım. Bakın burada anlaşılması gereken şu. İsminizi tescil ettirmek gibi bir zorunluluğunuz yoktur. Ama yukarıda bahsettiğim gibi isminizle ilgili kaygılarınız varsa, bu isim sizin için değerliyse tescil ettirin.

Bloggerlar’ın ismi değerli!

sosyal-medyada-online-itibarSonuçta bende bir blogger olduğum için tabi ki bu yönde düşündüm. Blogger’lar isimlerini mutlaka korumalılar. Eğer bloglarının, içeriklerinin değerli olduğunu düşünüyorlarsa bunu atlamasınlar. Çünkü .com ya da .net gibi bir uzantıya sahip olmak tek başına bir şey ifade etmez, isminizle parlamalısınız. Bugün dünyada blogger’lar inanılmaz paralar kazanıyor, davetlerde VIP olarak hizmet görüyorlar. Belki ülkemizde henüz bu düzeyde çok az blogger var ama emin olun bu alanda da kötüler ayıklanacak ve iyiler kalacak. İşte “ben kalıcıyım” diyenlerdenseniz isminizi tescil ettirin.

Blogger değilim, azıcık para kazanıyorum, öylesine işte!

Blogger değilim, evimde kurabiye yapıyorum, mum satıyorum, ne bileyim bileklik yapıyorum diyenlerdenseniz markalaşmak sizin için çok önemli olmayabilir. Dediğimiz gibi önemli olan sizin için önemli bir isme sahip olup olmamamız. Tabi ki AyşeninhindistancevizlikurabiyeLeri gibi bir isminiz varsa bunun herhangi bir marka değeri olmayabilir ama özgün güzel bir isminiz varsa ve ileride belki de birilerinin bu ismi satın almak bile isteyeceğini düşünüyorsanız yine yine ve yine tescil yaptırmanızı öneriyoruz.

Bir sonraki yazımızda marka tescilini nasıl yaptıracağınıza ayrıntılarıyla değineceğiz. Stilika’yı takipte kalın. Yorumlarınızı bekliyoruz.

 

Tanışırız elbet. :)

3 Comments

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)