Sosyal Medya-Teknoloji

Sosyal Medya Eski Aşkları Unutturmuyor!

Ayrıldınız bitti. Hatta ondan sonra da sevgilileriniz oldu. Ama yıllar sonra gece yarısı bir mesaj geliyor. “Nasılsın?” Ve yüreğiniz hop ediyor. Ne tesadüf ki o sırada kalbiniz boş. Bu bir tesadüf mü? Yeniden denemek için bir adım atmaya değer mi?

Tesadüf Değil, Sizi Zaten Takip Ediyor!

Eski sevgilinizin sizinle tekrar buluşma isteği ne evrenden gönderilen bir enerji ne de tesadüf olabilir. Araştırmacılar kadın ve erkeklerin ayrıldıkları sevgililerinin yaşamlarını “güvenli bir mesafeden” izlediklerini gösteriyor. Kimi zaman ortak arkadaşlar, kimi zaman ortak iş çevresi kanalıyla eski sevgiliden haber almak mümkün. Zaten ortak arkadaşlar da eski sevgililer hakkında malumat vermeyi çok seviyorlar. Özellikle de yeni bir sevgili, yeni bir iş ya da yaptığınız harikulade tatilden eski sevgilinizin haberi oluyor. Bu haber alma ağına sosyal medya da uzunca bir süredir dahil. Eğer eski sevgilinizle kötü bir biçimde ayrılmadıysanız onunla arkadaşlığınızı sürdürmeniz de çok doğal. Görüşmeseniz bile sosyal medya profillerinizi birbirinize kapatmamış olabilirsiniz. Ya da Facebook’ta “arkadaşlıktan çıkarmış” olsanız bile diğer arkadaşlarınızla paylaşımlarda, etiketlendiğiniz fotoğraflarda eski sevgilinizin sizi takip etmesi çok kolay. Ve itiraf edin, arada sırada sizde bunu yapıyorsunuz!

Ve Sizin Aslında Ne Kadar Özel Olduğunuzu Farkediyor!

Erkeklerin aksine kadınlar, biten ilişki ve evliliklerin ardından kendilerini çok daha kolay toparlayabiliyor. Hatta erkek arkadaşları yüzünden ihmal ettikleri çevrelerine, hobilerine geri dönüp daha sosyal de olabiliyor. Yenilenme ihtiyacı ile kadınlar daha fazla alışveriş yapıyor, imajına, saçına daha fazla özen gösteriyor ve “yıkılmadım, ayaktayım” mesajı veriyor. Bu değişimi sosyal medyada takip eden ex sevgilide bunun elbette bir yansıması oluyor. “……. aslında çok özel, baksana ne kadar hayat dolu, ne kadar da güzel!” Bu avcı erkek, sosyal medya kanalları ile sizin “ilişki durumunuzu” kolaylıkla öğrenebilir. Sonra da siz bir gece yarısı gelen “Nasılsın?” mesajının etkisi altında kalabilirsiniz. Kimbilir belki de çok sey paylaştığınız eski sevgilinizin bir “nasılsın” demesi bile sizi heyecanlandırıyorsa ona ve kendinize bir şans vermelisiniz ya da mesajı silip, “eskiye” rağbet etmemelisiniz. Seçim sizin. Ama unutmayın ki gece yarısı hatırlatmaları yapan erkeklerin çoğu ya o sırada boşluktadır ve bir arayış içinde her yere mesaj atabilecek durumdadır ya da muhtemelen sarhoştur.

Tanışırız elbet. :)