Gelin,  manşet

Gelin ve Damat Uyumu

Evlilik hazırlığı yapan çiftler için önerilerimiz devam ediyor. Her gelin düğün gününde nasıl ışıldayacağının planlarını yaparken, gelinliğini seçerken, saç modeline karar verirken ve ayakkabı boyunu belirlerken aslında eşinin yanında nasıl görüneceğini de hesaba katmalı.

Eğer damat çok uzun boylu ve ince yapılıysa gelinin de buna uygun bir gelinlik seçmesi iyi olacaktır. Kısa boylu gelinler bu durumda derin V yaka gelinliklere yönelebilirler ve gösterişli saç modelleriyle, tepeden yapılmış topuzları kullanabilirler. Ancak ince endamlı bir damadın yanında çok büyük ve enine bir duvak gelini kilolu gösterecektir.

Eğer gelin ve damadın boyları birbirine yakınsa o zaman gelinin ayakkabı seçiminde topuk boyunu kısa tutması ve saç modeliyle damadın önüne geçmemesi iyi olur. Bu çiftler için gelinlerde ense topuzları ve sade saç modelleri daha uygun olacaktır.

Eğer damat kısa boyluysa ve gelin uzunsa o zaman damat enine çizgili bir kıyafet stilinden uzak durmalı, papyon yerine kravat tercih etmeli ve ökçeli ayakkabılar giymeli. Gelinde bel çizgisi belirgin ya da kemerli bir gelinlikle uyum yakalayabilir. Tabi ki ayakkabı topuksuz olmalı.

Bazen kadın ve erkeğin boyları birbirine eşit olmasına rağmen gelin uzun görünebilir. Burada sadece boy değil kilo faktörü, boyun yüksekliği, yüzün şekli de devreye girer. Tek düğmeli, vücuda tam turan smokinler, erkeği daha uzun gösterecektir. Bu durumda gelin de Y kolyeler yerine yuvarlak kolyeleri tercih edebilir. Üst kısmı yerine eteği daha çok işlemeli gelinlikler de dengeyi sağlar.

Eğer damat kiloluysa ve gelin inceyse o zaman gelinin işi daha kolay, çünkü kendisini çok ince gösterecek modeller aramak yerine beğendiği bir gelinliği tercih edebilir. Ancak çok kabarık eteklerden yine de uzak durmak iyidir.

Damat ve gelin bütünlüğü için benzer aksesuarları tercih etmek de iyi bir çözümdür. Damat yakasına çiçek takacaksa gelin buketindeki çiçeği tercih edebilir. Eğer gelinin takı tercihi beyaz altından ve pırlantadan yanaysa o zaman damat da kol düğmelerinde, kravat aksesuarlarında beyaz altın rengine yönelebilir.

Damat beyaz bir takım giyecekse gelinliğin de aynı renkte olmasında fayda var. Zira beyazın yanında ekru tonlar biraz kirli görünebilir. Belki bu durum gerçekte gözü yormaz ama fotoğraf çekimlerinde belli olur.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)