İlişkiler,  manşet

Güzel Başarılı Ve Yalnız Kadınlar

Günümüzün güzel, başarılı, kariyerinde yükselen kadınları arasında yalnız yaşayanlar hiç de az değil. Yalnız kadınlar da da iki farklı yaklaşım söz konusu. İlk gruptaki kadınlar yalnız ve özgür olmaktan keyif aldıklarını ilişkinin ve evliliğin kendilerini kısıtlayacağını belirtiyor. Diğer yalnız kadınlar da hayatlarında her şey çok iyi ve doğru gitmesine rağmen hala “Bay Doğru” yu bulamamaktan şikayetçi.

 Bekar kadınların en büyük problemlerinden biri çevrelerine neden bir ilişkileri olmadığını açıklamak zorunda kalmak. Çünkü çevredeki hemen herkes üstlerine vazife olmasa bile bu kadar bakımlı, alımlı ve başarılı bir kadının “ne gibi bir kusuru olabileceğini” merak ediyor. Yalnız yaşayanların bir kısmı bir erkekle düzenli bir ilişkileri olduğunda işlerine ve çevrelerine fazla zaman ayıramayacaklarını, özgürlüklerinin kısıtlanacağını düşünüyorlar. Özellikle iyi kazanan kadınlar kolay ulaşamadıkları maddi refahlarından ödün vermemek için cüzdanları kendilerininkinden daha kabarık olmayan erkeklere pek itibar etmiyor. Her halükarda aile ve arkadaş çevresine bunu anlatmak pek de kolay olmuyor.

 İş ve metropol yaşamı kadınlara büyük bir özgürlük kazandırdı. Pek çok kadın artık aileleriyle yaşamıyor, kendi evlerine sahipler ve sosyal hayatın içinde de çok etkin biçimde yer alıyorlar. Gece geç saatlere kadar eğlenmek, yataklarında film izlemek, sabaha kadar çalışmak ve yaptıklarıyla ilgili kimseye hesap vermemek artık en az kariyer kadar önemli. Ancak sürekli yalnızlık konusunda uzmanların uyarıları var. Tek başına televizyon izleme özgürlüğü vazgeçilemez bir alışkanlık haline geldiyse dikkat! Gerçekten yalnız mı olmak istiyorsunuz yoksa bu fikri benimsemek için mücadele mi veriyorsunuz?

 Kim Mutlu Olmuş Ki?

 Kimi yalnız kadınları uzun süreli ilişkilerden alıkoyan bir diğer etken de çevrelerindeki kişilerin “evli ve mutsuz” olduğunu görmeleri. Sıradanlaşan evlilikler, çocuğunu tek başına büyütmeye çalışan anneler, erkeklerin evlendikten sonra değişen davranışları, kadınların evlendikten sonra bakımsızlaşması, deyim yerindeyse “yayması” gibi olgular gözlemci bekar kadınların dikkatinden kaçmıyor ve onları evlilik konusunda negatif düşünmeye yönlendiriyor. “Ben de böyle mi olacağım?” kaygısı ağır bastıkça uzun süreli ilişki de zorlaşıyor.

 Bağlanma Korkusu Mu?

 Yalnızlığı tercih eden kimi kadınların yaşamlarına yön veren bir diğer duygu da bağlanma korkusu. Özellikle başından kötü bir ilişki ya da boşanma geçmiş kadınlar bir erkekle uzun süreli ilişki kurmak yerine kısa süreli birliktelikleri ya da tek gecelik maceraları tercih edebiliyor.  Tekrar üzülme ve sömürülme korkusu kadınların yalnızlığını derinleştiriyor. Bu durumdaki kadınlar tek başlarına yaşamda erkek gibi davranmaya başlıyorlar. “Ben bana yeterim” düşüncesi ağır basıyor.

 Yalnızlık bir tercihtir. Sonuçta bunu bir yaşam tarzı olarak benimseyen kadınları da anlamak gerekiyor. Sanki mutlaka evlenilmesi ve çocuk sahibi olunması gerekiyormuş gibi davranan insanların da başka tercihlere saygılı olması ve bunu fazla deşmemeyi öğrenmesi gerekiyor. Sözün özü her yalnız kadın kusurlu değil. Her birliktelik de sağlıklı değil.

 Nerede Bu Bay Doğrular? Hepsi Evlendi mi?

 Uzun süreli ilişki  ve evlilik isteyen genç kadınların problemi de bir türlü bay doğruyu bulamamak. Sanki tüm düzgün erkekler kapılmışçasına sürekli ilişkilerinde kötü deneyimler yaşayan, terkedilen, bir türlü istedikleri istikrarı yakalayamayan kadınlar da var. Sorumluluk almaya yanaşmayan kadınlara bazı ilişkiler zor gelebiliyor ya da sıklıkla seksle aşkı karıştırma durumları ortaya çıkıyor. Eğer bir kadın sürekli olarak ilişkilerinde hüsran yaşıyorsa o zaman dönüp kendisine bakma vakti de gelmiştir. Acaba bir yerlerde hata mı yapıyor, annesi ilişkisine çok mu dahil oluyor, birlikte olduğu erkeği değiştirmeye mi çalışıyor? Başlayan ve iyi giden ilişkiyi hemen başka boyutlara taşıma aceleciliği de erkek arkadaşı uzaklaştırıyor olabilir ya da sevgili oldukları halde sevgilisiz günlerdeki gibi yaşamak, sırf zengin ve yakışıklı diye bir erkeğe şans vermek de sonrasında hüsran sebebi olabiliyor. Bu kadınlar kendilerini mutlu edebilecek erkeklere daha fazla şans ve öncelik vermeli.

 Hepsinden önemlisi de gençsiniz, güzelsiniz, başarılısınız. Aslında tüm bunların sizde yarattığı etki şu olmalı: Her alanda olduğu gibi özel hayatımda da tercihlerimi yaşamayı başaracağım! Aceleye gerek yok. Ne istediğinizi bildiğiniz sürece…

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)