Aksesuar

GÜNEŞ GÖZLÜKLERİ ÇOK RENKLİ VE DESENLİ

Bu yıl güneş gözlüklerinde bir kaç trend birden hakim. Bir tarafta Prada ve Tom Ford’un metalik çerçeveleri, bir yan da Miou Miou’nun yarım çerçeveli gözlükleri var. Diğer tarafta da kemik çerçeveli gözlüklerde Retro bir havanın da hakim olduğu açıkça görülebiliyor. Tüm gözlüklerde ve çerçevelerde renk unsuru ağır basıyor. Görünen o ki bu sene siyah ve kahverengi gözlüklerin kutularına kaldırılması gerekiyor.

Ray Ban’ın 80’li yıllarda piyasaya sürdüğü ve tartışmasız en çok kullanılan gözlük modeli unvanını elinde bulunduran Wayfarer güneş gözlükleri bu yıl yeniden yükselişe geçti. Wayfarer tipi gözlükler hem maskülen hem de feminen bir hava yaratmak isteyen kadınlar için ideal bir seçim. üstelik modası hiç geçmiyor.

Tom Cruise’nin unutulmaz filmi Top Gun’da adeta başrol oynayan pilot güzlükleri de bu senenin modelleri arasında yer alıyor. ama siyah olmamak kaydıyla. Özellikle altın sarısı çerçeveler ve şeffaf kahverengi camlarla bu model plajlarda ve havuz partilerinde sıkça karşımıza çıkacak.

Yuvarlak çerçeveler de geri döndü. ancak Elton John’un taktığı vere biz de entel gözlüğü olarak bilinen modeller değil daha büyük yuvarlak modeller moda. Bu gözlüklerin şekilli gözlük çerçeveleriyle birlikte şehir cafelerinde görülme oranı daha yüksek. Camlarının şeffaf olması gerekiyor.

Tüm bu modeller bir yana bu yılın gözlüklerinde en çok dikkat çeken modeller Retro diyebileceğimiz desenli kemik çerçeveli gözlükler. Mod modasının yaygınlaşmasıyla birlikte bunu tamamlayıcı bir unsur olarak düşünülen desenli çerçeveler hemen her kıyafetle birlikte kullanılıyor. Plajlarda pin-up mayo ve bikini trendine de bu gözlükler çok yakışıyor ve 60’lı yılların havası geri dönüyor. Gözlüklerin kiminde yuvarlak çerçeveler görülürken kedi gözü modelinin de deseni çerçevelerde çok kullanıldığına şahit oluyoruz. Yalnız bir farkla. Bu yılın kedi gözü modelleri büyük. Yani ciddi sekreter imajını yansıtan gözlükler değil, daha gösterişli ve havalı modeller yüzleri süslüyor. Bu gözlükler büyük plaj şapkalarıyla da çok havalı duruyor. Yüze daha gergin bir hava kazandıran kedi gözü güneş gözlükleri orta yaş ve üstü tarafından da zamanın etkilerini ortadan kaldırmak için daha fazla tercih ediliyor.

Kısacası bu yılın güneş gözlüklerinin sloganı belli. DAHA RENKLİ, DAHA BÜYÜK VE DAHA GÖSTERİŞLİ…

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)