Stil

Gece Kıyafetlerinde Drapeli Elbiseler ve Kısa Seçimler

İnsanlık tarihi boyunca kuşkusuz pek çok moda akımı ortaya çıktı. Çeşit çeşit kumaşlar, danteller, korseler ve etek boyları denendi. Ancak kuşkusuz antik çağlardan beri modası geçmeyen, hemen her dönem çeşitli değişiklikler yapılarak kullanılan bir elbise türü var. Drapeli elbiseler. Antik Yunan heykellerinden bugüne kalan bu miras şimdi gece kıyafetlerinde özellikle genç kadınların yeniden gözdesi oldu ve buna uygun pek çok tasarım geliştirildi.

Drapeli elbiselerin hemen hepsinin ortak özelliği ince kumaşlar kullanılması. Kalın bir kumaş kullanıldığında drape çok kaba durabiliyor. Bunun yerine ipek ve şifon gibi kumaşlar drapeli dikilerek bir hacimle birlikte zarif bir şıklık da kazandırılmış oluyor. Kumaşım ince kıvrımları ve ışığında etkisiyle drapeli elbiseler çok şık ve fotojenik bir görünüm yaratılmasına katkıda bulunuyor.
Klasik drapeli elbiseler ayak bileklerine kadar inmekte. Bu elbise boyu ile adeta bir tanrıça gibi görünmek mümkün. Ayrıca uzun elbiseler davetlerde en çok tercih edilen elbise modeli. Ama özellikle mezuniyet balolarında kısa drapeli elbiseler de giyilebilir. Kısa elbiselerle dans etmek hem kolaydır, hem de kısa elbise gençliğe vurgu yapar. Drapeli elbise seçiminde drapenin vücut şekline uygunluğuna dikkat edilmesi de önem taşıyor. Çünkü yanlış bir drape kişiyi olduğundan daha kilolu gösterebilir.

Drapeli elbiselerde en çok toprak tonları ve soft renkler kullanılıyor. İnci beyazı, bej ve krem rengi de çok tercih edilen renkler arasında. Bu yıl kadınların somon ve mercan rengi drapeli elbiseleri denemelerini de tavsiye ederiz. Drapeli bir elbise ile saçları gevşek bir topuz yapmak ya da örerek antik bir görünüm yaratmak mümkün. Makyaj da doğal olmalı. Drapeli elbiselerle clutch kullanmak çok doğru bir tercih. Kısa bir drapeli elbise giyildiyse altına topuklu ayakkabı yerine gladyatör tipi bir sandalet giymek elbisenin ruhuna dahi iyi uyum sağlayacaktır. Uzun bir elbiseyle de sandalet giyilebilir. Ama açık burunlu bir stiletto da tercih edilebilir.

Drapeli elbise giyildiğinde çok fazla takı kullanmak yerine özelliği olan bir ya da iki parça seçerek bunları kombine etmek kıyafeti ortaya çıkaracak ve ilginin dağılmasını önleyecektir. Antik görünümlü takılar ve taşlar drapeli elbiselere en çok yakışan takılardır.

Tanışırız elbet. :)