Stil

2014’ÜN BABETLERİ

Babetler bu yaz da ayaklardaki saltanatlarını sürdürüyor. Geçen yılın kocaman fiyonklu modellerinden sonra bu yıl hangi babet modellerinin moda olduğuna bir göz atmak istedik.

Babet çok sevilerek giyilen bir ayakkabı türü. Hemen her renkte ve her keseye uygun çok güzel modelleri bulunabiliyor. Bu sene babetlerde siyah ve kahvenin yerini renkli modeller alıyor. Bu konuda öncülüğü de Lacoste yaptı ve yılın ilk renkli modellerini onlar üretti. Fiyonklar devam ediyor ama busene daha ufak ve narin modeller söz konusu. İşlemeli ve bağcıklı babetler de vitrinlerde terlerini alıyor.

Fiyonklu babet modellerini giymeyi tercih ediyorsanız seviyorsanız buna uygun pantolonlar giymekte fayda var. Uzun geniş paçalı ve ayağı kapatan pantolonlar bu tür babetlerle giyilmemeli. Kalın bilekli kadınların da dikkati bileklerinden uzaklaştırmak için büyük fiyonklu modeller seçmeleri isabetli olur ancak kapri yerine etek giymeleri gerekir. Kapri hem bacakları kısa gösterir, hem de bileğin kalınlığını vurgular.

Babetin kuşkusuz çok kullanışlı ve rahat bir ayakkabı. Ancak hemen her ortama uyum sağlasa da bir iş görüşmesine giderken babet giymekten kaçınmak gerekiyor. Davetlerde gece kıyafetleri ile giyilen babetler daha saf ve çocuksu bir imaj yaratıyor. O yüzden makyajın da bu imaja katkı yapacak şekilde dizayn edilmesi önem kazanıyor. Çarpıcı ve seksi bir imaj yaratmak için topuklu ayakkabılar tercih edilmeli. Uzun bir gece elbisesi ile düz bir ayakkabı tercih edilecekse de babet yerine sandalet giymek daha iyi olabilir. Babetlerde parmak aralığının görünmesi daha şık ve iyi duruyor. Ama bu yılın modellerinde kapalı ve patik tip modeller ağır basıyor. Babetleri çanta yerine clutch ile kombine etmek bu yılın trendlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Gerçekten de ufak ve zarif bir ayakla büyük çanta rahatsız edici bir asimetri oluşturuyor.

 

 

Ve son olarak ayak sağlığına değinmek gerekir. Babetler ayağı iyi kavrayan ayakkabı modellerinden değildir. O yüzden sürekli babet giymek ayak yapısını bozabilir. Zaman zaman başka ayakkabılarla desteklenmelidir. Bu yapılmadığında yürüyüş stili de bozulabilir ve ayak problemleri baş gösterebilir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)