Stil

Kadınların Ayakkabı Tutkusu

Artık bayanlar ayakkabılarının çoğunu online ayakkabı sayfalarından sipariş etmekte. Bu durum
ayakkabı sayfalarınca fark edilmiş olacak ki, bayan ayakkabı modelleri artmaya ve daha fazla çeşit ve
renk bulundurmaya başladılar. Sizler de yeni ayakkabı alacaksanız eğer ayakkabıonline sayfasını
ziyaret etmenizi öneririm.

Gerçekten de rakipsiz bir tutkudur ayakkabı. Ona yakın rakibi çanta bile ikinci planda kalmaktan kurtulamamıştır. Araştırmalar günümüz kadınlarının on yıl öncesine göre iki kat fazla ayakkabıya sahip olduğunu gözler önüne seriyor. Ayakkabıda hemen her trend kadınlar tarafından hızla benimseniyor. En tutucu kadınlar bile ayakkabı söz konusu olduğunda cesur seçimler yapmaktan geri kalmıyor. Ayakkabı da en fantastik modeller bile kadınlar tarafından rağbet görüp satın alınıyor. Peki nedir bu ayakkabı tutkusu?

Ayakkabının sadece ayağı koruyan bir “kap” olarak algılanması anlayışı bundan binlerce yıl önce değişmiş gibi görünüyor. Eski Mısır yazıtlarında kadınların terzilerden çok ayakkabı ustalarına değer verdikleri ve onları birer sanatkar gibi gördüklerine dair bilgiler mevcut. Ayakkabı yapım tekniklerinin gelişmesi ile birlikte ayakkabı kadını bütünleyen, onunla özdeşleşen bir giysiye dönüşmüş.

Antropologlar kadınların yüksek topuklu ayakkabılardan vazgeçememesini avcı toplayıcı bir yaşam tarzının hüküm sürdüğü paleolitik döneme kadar götürüyor. Kadının daha uzun dallara uzanabilmesi, daha hafif adımlarla yürüyebilmesi ve sosyal hayatta daha çekici görünebilmesi için geliştirdiği güdülerin günümüz kadınlarının bilinç altında ciddi bir etkide bulunduğuna dair tezler söz konusu. Bu tezi savunanlar erkeklerin de daha iyi avlanabilmek için yere sağlam basma gerekliliği yüzünden düz ve geniş tabanlı ayakkabılara rağbet ettiği yönünde.

jOADYuK (1)Bugün avcılık ve meyve toplayıcılığı yapanların tercihleri bambaşka olsa bile giydiğimiz ayakkabılar sosyal konumumuzdan, ekonomik durumumuza kadar pek çok şeyi ele veriyor. Hatta özel tasarım bir ayakkabı için sıra beklemek bir çeşit prestij olarak görülüyor ve kadınlar her an kimsede olmayan, kendilerine özel ayakkabıların peşinden koşuyor. Her kıyafet için bir ayakkabı satın alınan günlerde yaşıyoruz. İnternetteki alışveriş sitelerinde ayakkabı kampanyalarının bu kadar rağbet görmesinin bir sebebi de bu.

Topuk boyları da sosyo-ekonomik dalgalanmalardan etkileniyor. Uzmanlar ekonomik sıkıntı dönemlerinde kadınların etek boylarının uzadığını ve topuk boylarının da kısaldığını belirtiyorlar. Refah dönemlerinde ise etek boyları kısaldığı gibi topuk boyları da uzuyor. Gerçekten de uzun topuklar daha yüksek bir yaşam statüsü imajını güçlendiriyor.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)