Bakım ve Sağlık

Elleriniz Genç Kalsın!


Ellerimiz yüzümüzden daha çabuk yaşlanıyor, Gün boyunca sıcak soğuk her şeyle temas ediyor, çok fazla suya giriyor ve toza maruz kalıyor. Kimyasalların çoğu da vücudumuza ellerimizden giriyor. Hal böyle olunca da vücudumuzda aslında en erken yaşlanan uzuvlar ellerimiz! Peki onları nasıl koruyacağız? Uzmanlar ellerin gün içinde çok fazla bakteri ve virüse maruz kalmasından dolayı sık sık yıkanması gerektiğini belirtiyorlar. Ancak kullanılan sabunun Ph değerinin düşük olması önemli. Anti bakteriyel sabunlara özel durumlar olmadıkça hiç gerek yok çünkü bu sabunlar cildin bariyerini düşürüyorlar ve enfeksiyonlara daha açık hale getiriyorlar. Sabun ellerin hijyeni için yeterli. Ancak doğal özler içeren sabunlar kullanmak cildin genç kalması için önemli. Ellerin genç kalması için önerilen en doğal yollardan biri zeytin yağı. Yatmadan önce elleri zeytinyağı ile masaj yaparak ovalamak kılcal damarları harekete geçiriyor ve deri altı hücrelerini güçlendiriyor. Doğal çiçek özleri içeren, içinde C vitamini ve çinko barındıran nemlendirici kremler de cildi rahatlatarak kırışmasını engelliyor.

Limon suyu da eller ve tırnaklar için yatıştırıcı ve güçlendirici özelliğe sahip, limon kullanıldığında kabuğunun iç kısmı ile tırnakları ovmak çok bilinen ve doğru bir yöntem. Deri ve tırnak aralarından emilen C vitamini elleri besleyerek derinin güçlenmesine yarıyor. Badem, fındık, yumurta, balık gibi çinko bakımından zengin yiyeceklerle beslenmek de ellerin güzelliğinin korunması için önemli.

El sağlığı konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta da aseton kullanımı. Aseton çok güçlü bir çözücü madde olduğu için az miktarda kullanılmalı ve sadece tırnaklardaki oje çıkarılıp hemen eller yıkanmalı. Kimi sitelerde asetonun pamuklarla tırnaklara sarılması ve üzerinin folyo ile kapatılarak simli ojelerin çıkarılması gibi öneriler okuyoruz. Çok yanlış çünkü aseton hücreleri deforme ediyor ve kanser gibi hastalıklara davetiye çıkarıyor. Asetonsuz temizleyicilerin de asetondan pek farkı yok çünkü onlarda da asetatın başka türleri kullanılıyor. El bakımı için evde hazırlanacak karışımlar da cildi korumaya yardımcı olabilir. Kolay ve çabuk hazırlanabilen bir kaç tarifi sizin için araştırdık:

1- Yulaf ve Ballı krem: 5 çorba kaşığı organik yulaf unu, bir yumurta sarısı ve iki çorba kaşığı bal. Malzemeler bir kapta krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve sabah akşam sürülür.

2- Salatalıklı el kremi: 5 çorba kaşığı salatalık suyu, 3 çorba kaşığı tatlı badem yağı ve dört çorba kaşığı kakao yağı. Malzemeler bir kapta krem kıvamına gelinceye kadar karıştırılır ve buzlukta 10 dk. bekletilir. Buzluktan çıkarıldıktan sonra ellere sürülüp 5 dakika beklenir. Daha sonra eller yıkanır.

3- Güçlendirici Krem: Yarım tatlı kaşığı sirke, bir yumurta sarısı ve iki çorba ananas suyu bir kapta karıştırılır. Tırnaklar bu karışımla beş dakika ovulur ve sonra eller yıkanır.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)