Stil

Tasarımcılar Görev Başına! Hep Kolsuz Olmaz..

Galiba Michelle Obama’dan sonra oldu. Elbiselerin kolları yok oluverdi. Evet fit kolları sergilemekten daha zevkli bir şey yok. Kar, yağmur, kış ne gam, güzellik uğruna pek çok şeye katlanılabilir tabi. Üstelik kolsuz elbiselerin kullanışlılığı da cabası. Ama hep kolsuz olmaz ki!

Geçen gün ufak bir alışveriş için bir kaç mağaza gezdiğimde bu sorunun da farkına vardım. Giysiler hep bir hedef kitleye göre. Nedir bu hedef kitle. 18 yaş – 40 yaş arası bakımlı kadın. Sonrası yok. 40 yaş sonrası için giyim şifrelerini birileri belirlemiş ve bu kıyafetler tek bir torbada toplanmış. “Anne Kıyafeti”. Anne elbisesi, anne bluzu, anne terliği. Tedavülden kalkmış, kıstırılmış bir tarz. Olmayan bir tarz. Bel çevresiyle kalça çevresinin ölçüsü bir olduğu için kesimler düz, göğüsleri gizlemek için kaba payetler, belki belki degaje yakalar. Elbiselerde durum daha vahim. Çuval gibi elbiseler hepsi. Etekler diz altında. İri desenli ya da dümdüz.

Tamam anladık, 40 yaş öncesi bedenin şekli şemali farklı. 40’ından sonra değişmeye başlıyor, 50’den sonra insan anlıyor asla nişanlı olduğu zamanki kilosuna ulaşamayacağını. Peki herkes bir prodüksiyonun içinde yaşamak zorunda mı? Hepimiz photoshopta inceltilmiş bedenlere bakıp iç geçirerek ömür tükettikten sonra , “anne kıyafetlerinin” içine hapsolmak zorunda mıyız? Yok öyle bir şey.

O yüzden tasarımcıları göreve davet etmek gerekiyor galiba. Lütfen bakış açınızı genişletin. Hayat sadece sıfır beden ile büyük beden kalıplar arasında vuku bulmuyor. Kadın bedeninin değişim aşamalarına da göz atmak gerekiyor. Göğüslerin hafifçe karna yaklaştığı, boynun kırıştığı, kolların fit görünümünü kaybettiği aşamalara.

50’sinden sonra bir kadının üstüne yakışan gömlek bulması bile problem olabiliyor. Yakanın kapanabileceği, beli sıkmayan, çuval gibi de durmayan bir gömlek aradım geçenlerde. Gerçekten de kendimi 50 yaşımdaymışım gibi hayal ederek aradım ama bulamadım. Aynı şekilde krep bir elbise de çarpmadı gözüme. Kolsuz muhteşem modeller vardı reyonlarda ama kollu yoktu. Oysa kollar en hızlı sarkan uzuvlar. Hani diyorum ki 50 yaş üstü için, dikkati göğüslerden uzaklaştıran, boynu gizlemeye yardımcı olan, aynı zamanda da kollu elbiseler tasarlasa birileri. Sert kalıplar kullansa ve beli biraz daha ince gösterebilse. Bacaklar geç yaşlanıyor. Neden önce bacaklar kapatılır anlamış değilim. Şu pullara payetlere de bir ara verilse. Annemize rahat rahat hediye alabilsek, onlara “yaşlı” damgası vurmadan. Tasarımcılar azıcık da 15 – 20 yıl sonrasını hayal ederek çalışsalar. İyi olmaz mı?

Tanışırız elbet. :)

2 Comments

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)