Yaşam

DIŞ MEKAN MOBİLYALARI, DIŞ MEKAN MASALARI

Dış mekan mobilyaları olarak adlandırılan mobilya çeşitleri çok farklı renk ve modellerde üretilmektedir. Bu mobilyaların yapımlarında da değişik malzemeler kullanılır. Döküm, ahşap, cam, metal alaşım dış mekan mobilyaları bulunmaktadır.
Dış mekan mobilyaları içinde en çok kullanılan ve önem verilenlerden biri de dış mekan masalarıdır. Gerçekten de masa günlük hayatın vazgeçilmez araçlarından biridir.

Dış mekan mobilyaları alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Eğer bu hususlara dikkat edilmezse hem alınan mobilyalardan gereken sonuç alınamaz, hem de insan sağlığı ve güvenliği tehdit altına girebilir. Özellikle çocukların olduğu mekanlarda güvenliğe daha fazla dikkat edilmelidir. Çocuklar masa çevresinde koşup oynamayı çok severler ve evcilik oynamak için de genellikle masa altlarını tercih ederler. Kimi durumlarda mama sandalyesinin dış mekan masalarına bağlanmaları da söz konusu olabilir.
Öncelikle dikkat edilmesi gereken husus bu mobilyaların nerede kullanılacağıdır. Mekanın boyutlarına göre seçimler yapılmalı ve dış mekan masalarının ölçüleri de buna göre belirlenmelidir. Oturmayı zorlaştıran, geçişi engelleyen yerleştirmelerden uzak durulmalıdır. Orta kısımlarda genellikle oval ya da yuvarlak modeller tercih edilirken, köşe ve kenarlarda kare modellerden yararlanılabilir. Kalabalık yemek davetlerinde masalar birleştirilecek şekilde dizayn edilmelidir.

Dış mekan masalarında insanlar genellikle ahşabı tercih ederler. Ahşap doğal dokusu ile hem çok sağlıklı hem de estetik bir malzemedir. Ancak ahşap dış mekan mobilyaları alınacaksa mutlaka tik ağacından yapılan modeller tercih edilmelidir. Diğer ağaç türler ya çok yumuşaktır, ya kurtlanır ya da kararır. Çam, kayın, kestane gibi ağaçlardan uzak durulmalıdır. Bu ağaçlar iç mekanlarda kullanılabilirler ama dış mekan masaları için uygun değildirler.

Dış mekan mobilyalarında vernik yerine solvent bazlı koruyucu kullanılmalıdır. Bu koruyucu ile tik ağacının mukavemeti arttırıldığı gibi ömrü de daha fazla arttırılmış olur. Mat ipek görünümlü bu madde ile korunan ahşap mobilyalar çok estetik bir görünüme de sahip olurlar.

Dış mekan masalarında en iyi tercihlerden biri de döküm masa ayağı kullanımıdır. Döküm masa ayakları yıllarca hiç bir sorun yaratmadan kullanılmaya uygun ürünlerdir. Eskidikçe güzelleşen döküm ayaklar çok da güvenlidir. Sağlam duruşu ile masanın dengesini korurlar. Devrilmesini önlerler. Özellikle çocukların bulunduğu açık mekanlarda en çok tercih edilen ayak modelleri bunlardır. Döküm ayak masalara ayrı bir zarafet ve estetik de kazandırmaktadır.
Dış mekan masalarında en çok yuvarlak ve kare modeller tercih edilir. Masa tablasının ve masa ayağının sağlamlığı masanın kalitesinin en önemli göstergesidir. Kaliteli seçimler yapıldığında masaların sürekli bakım istemediği görülecektir. Tamir için harcanan vakitten de tasarruf edilecektir.
Son yıllarda dış mekan dekorasyonunda gelişen trendlerle birlikte kullanılan kumaşlarda da büyük değişimler yaşandı. Leke tutmayan, güneşte solmayan örtüler ve minderlere piyasada sıkça rastlanır oldu. Bir dekorasyon yapılacağı zaman mekanın bütünlüğü gözetilmeli ve dış mekan mobilyaları da buna göre seçilmelidir. Bazen sadece masa ayağını ya da masa tablalarını değiştirmek bile çok güzel sonuçlar çıkarabilir. Bu şekilde önceden planlı hareket edildiğinde dekorasyon maliyetleri düşürülecek ekonomik bir çözüm sağlanmaktadır.

Dış mekan mobilyaları seçiminde mutlaka uzman kişi ve firmalarla hareket edilmelidir. Ancak böyle firmalar uzun süre kullanılabilecek , estetik ve güvenli ürünler sunabilirler. Kalifiye elemanlarla üretim yapan, referans gösterebilen, dış mekan mobilyaları üzerine deneyim sahibi firmalarla kurulan çözüm ortaklıkları her zaman daha iyi sonuçlar vermektedir. Çünkü dış mekan masaları ve mobilyaları üretimi çok farklı bir kategoridir.

Tanışırız elbet. :)

Siz yazın biz mutlaka size döneriz! İnanmazsanız deneyin. :)